2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz
12 maja 1992 roku w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę - zaginęła Wanda Rutkiewicz. "W 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata" – podkreślono w uchwale.
2021-12-05, 18:05
- Wanda Rutkiewicz zdobyła w sumie osiem z czternastu ośmiotysięczników. Wśród nich również uważany za najbardziej niebezpieczny - K2
- 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Czomolungmę, bardziej znany pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.)
- Niestety nie udało jej się powrócić z ostatniej wyprawy. W maju 1992 roku zginęła podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą
- Rutkiewicz jest najbardziej znaną na świecie polską himalaistką
- Sejm postanowił, że 2022 rok będzie rokiem Wandy Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach na Litwie. Po zakończeniu wojny przyszła himalaistka wychowywała się we Wrocławiu; na tamtejszej politechnice uzyskała dyplom inżyniera elektronika.
Po przeprowadzce do Warszawy Rutkiewicz związała się naukowo z Instytutem Maszyn Matematycznych - ośrodkiem tworzącym zręby polskiej informatyki. Jak wskazano w uchwale, himalaistka specjalizowała się w pracach nad pamięcią komputerową. Podkreślono również, że w latach osiemdziesiątych Rutkiewicz należała do "Solidarności", a działalność w opozycji demokratycznej była dla niej ważna.
Wanda Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". "Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że »baby się do niego nie nadają, bo są słabsze«" – podkreślono w uchwale Sejmu uzasadniając ustanowienie 2022 rokiem legendarnej himalaistki.
"Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki »były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach«. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i inteligencją" – wskazano.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
W górach Wanda Rutkiewicz czuła wolność. "Góry traktowała jako przestrzeń wyjątkowej rywalizacji, pragnęła zwycięstwa nad nimi. Wygrywała walki w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece" - podkreślono.
16 października 1978 r. Rutkiewicz zdobyła – jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie – najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Rutkiewicz: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".
Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA
"Rywalizacja z górami związana była z ogromnym ryzykiem, bez którego nie potrafiła żyć. Góry były jej światem, pozwalały na wyjątkowe doznania intelektualne i estetyczne, wpinanie uznawała bowiem za twórczość" – podkreślono w uchwale.
Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świcie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała "Karawaną marzeń”, a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. Jak napisano w uchwale, "dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".
Posłuchaj
Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 r.
"Wanda Rutkiewicz zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Rzeczywiście, nikt tak jak Polka nie walczył o przełamanie męskiej hegemonii w światowym alpinizmie i właściwą w nim rolę kobiet" – podkreślono w uchwale.
REKLAMA
W Polskim Radiu zachowało się wiele ciekawych nagrań z wypowiedziami Wandy Rutkiewicz. Posłuchaj jak niezwykłą osobą była ta wybitna himalaistka.
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Wybitna polska alpinistka upamiętniona na Litwie
- TYLKO U NAS - Słuchowisko o Wandzie Rutkiewicz
- Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji
REKLAMA