more_horiz
Wiadomości

Paryż 2024: jaki będzie los podnoszenia ciężarów i boksu? "Monitorujemy sytuację"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:13
MKOl najszybciej jak to możliwe podejmie decyzję w sprawie obecności podnoszenia ciężarów i boksu w program igrzysk 2024 roku w Paryżu - zapowiedział przewodniczący tej organizacji Thomas Bach.
Thomams Bach
Thomams BachFoto: Printscreen z Twitter

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ w tych dwóch federacjach występują problemy z dobrym zarządzaniem i dlatego obecnie uważnie monitorujemy sytuację. Decyzję w tej sprawie - uwzględniając przede wszystkim interes sportowców - podejmiemy tak szybko, jak to będzie możliwe - powiedział Bach francuskiemu dziennikowi sportowemu "L'Equipe".

Wokół obu dyscyplin sporo jest niejasności oraz zarzutów dotyczących korupcji czy dopingu i już od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje, że ich miejsce w programie olimpijskim jest zagrożone.

Posłuchaj
00:23 Nowaczek.mp3 Mimo wszystko prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek jest dobrej myśli (IAR)

We wrześniu niezależna komisja kierowana przez kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena w raporcie - opracowanym na zlecenie Międzynarodowej Federacji Boksu Amatorskiego (AIBA) - wykazała, że przy walkach w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro w 2016 roku dochodziło do manipulacji z udziałem sędziów.

- Wśród arbitrów panowała atmosfera strachu, zastraszania i posłuszeństwa - oceniono.

Z kolei w przypadku podnoszenia ciężarów od lat największym problemem jest doping i jego tuszowanie, również przez najważniejszych działaczy federacji (IWF). Bach jeszcze przed igrzyskami w Tokio wspominał, że ta organizacja potrzebuje "zmian kulturowych i całkowitej zmiany sposobu zarządzania".

Posłuchaj
00:28 Gospodarek.mp3 Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Waldemar Gospodarek podkreśla, że IWF zdaje sobie sprawę z zagrożenia i szykuje reformy (IAR)

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024.

Czytaj także: 

Zobacz także

Zobacz także