more_horiz
Wiadomości

El. MŚ 2022: coraz mniej znaków zapytania. Tak wygląda lista potencjalnych rywali Polaków w barażach

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:52
Piątkowe zwycięstwo nad Andorą przypieczętowało udział reprezentacji Polski w barażach o przyszłoroczne mistrzostwa świata. Nadal jednak zapadają rozstrzygnięcia w innych grupach. Jak aktualnie wygląda zestaw potencjalnych rywali Biało-Czerwonych w walce o wyjazd do Kataru?
Reprezentacja Polski
Reprezentacja PolskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Cristiano Ronaldo bez bezpośredniego awansu

W niedzielę zakończyły rozgrywki cztery z dziesięciu grup eliminacyjnych katarskiego mundialu. Najwięcej działo się w Lizbonie, gdzie zdobyty w ostatniej minucie meczu z Portugalią gol dał reprezentacji Serbii bezpośredni awans na mistrzostwa świata 2022. Jednocześnie skazał Cristiano Ronaldo i kolegów na udział w barażach, a zatem postawił ich w gronie potencjalnych przeciwników naszej reprezentacji.

Mecz Portugalia - Serbia 1200.jpg
El. MŚ 2022: Serbia wyprzedza Portugalię na ostatniej prostej. Ronaldo i spółka zagrają w barażach

Wcześniej w tej grupie znaleźli się Rosjanie, którzy po samobójczej bramce w końcówce ulegli w decydującym meczu Chorwatom.

Spotkanie na szczycie wygrali także Hiszpanie, podobnie jak wicemistrzowie świata rozstrzygając losy zwycięstwa w samej końcówce. Mistrzowie świata z 2010 roku powalczą zatem o kolejny tytuł, Szwedzi zagrają w marcu o to, by do nich dołączyć.

W grupie J drugie miejsce zapewniła sobie Macedonia Północna dzięki pokonaniu Islandii. Bohaterem został klubowy kolega Piotra Zielińskiego z Napoli – Eljif Elmas, zdobywca dwóch goli w starciu z Islandią. Triumf w tej grupie już wcześniej przypieczętowali Niemcy.

Faworyci zagrają do końca?

W pozostałych sześciu grupach eliminacyjnych do rozegrania pozostała jeszcze jedna kolejka. W dwóch z nich najważniejsze rozstrzygnięcia już znamy – w barażach zagrają Polacy i Szkoci. Walka wciąż toczy się o cztery pozostałe miejsca.

Z grupy C bezpośredni awans na mundial wywalczą Włosi lub Szwajcarzy. Te dwie reprezentacje będą prowadzić ze sobą korespondencyjny pojedynek na liczbę goli, bowiem przed ostatnią kolejką mają tyle samo punktów. W lepszej sytuacji są mistrzowie Europy, którzy przed ostatnim meczem mają bilans o dwie bramki lepszy.

We wtorek o udział w rundzie dodatkowej walka toczyć się będzie w trzech ostatnich grupach. W tej oznaczonej literką „G” bliscy sukcesu są Holendrzy. Wystarczy im remis w domowym starciu z Norwegami by zapewnić sobie bezpośredni awans. Skandynawowie bardzo skomplikowali sobie sytuację remisując w piątek z Łotwą i brak wygranej nad „Oranje” prawdopodobnie zepchnie ich aż na trzecią pozycję. Skorzystać mogą na tym Turcy jeśli tylko pokonają Czarnogórę.

Olmo Forsberg 1200.jpg
El. MŚ 2022: Hiszpania - Szwecja. Poznaliśmy kolejnego finalistę mundialu

Grupę E zgodnie z przewidywaniami wygrała Belgia, a Walijczykom do drugiego miejsca potrzebny jest remis z trzecim zespołem ostatnich mistrzostw świata. Jeśli jednak Romelu Lukaku i partnerzy zagrają do końca, skorzystać mogą Czesi, którzy przy odpowiednio wysokiej wygranej z Estonią zajmą drugie miejsce i zagrają w barażach.

Podobna sytuacja jest w grupie D, gdzie pewna awansu Francja pojedzie do Finlandii. Na sportową postawę mistrzów świata liczą Ukraińcy, którzy muszą pokonać Bośnię i Hercegowinę i liczyć na porażkę, lub przynajmniej remis Finów.

Baraże o mistrzostwa świata w Katarze zostaną rozegrane w marcu 2022 r. Pierwsza runda 24/25 marca, druga 28 i 29 marca.

Poniżej pełna lista potencjalnych przeciwników Biało-Czerwonych:

Grupa A: Portugalia

Grupa B: Szwecja

Grupa C: Włochy, Szwajcaria

Grupa D: Ukraina, Finlandia

Grupa E: Czechy, Walia

Grupa F: Szkocja

Grupa G: Holandia, Norwegia, Turcja

Grupa H: Rosja

Grupa J: Macedonia Północna

Pewna gry w barażach reprezentacja Polski w poniedziałek o godzinie 20.45 podejmie w Warszawie Węgry. Zwycięstwo da Polakom pewność rozstawienia, co oznacza, że półfinałowy mecz barażu zagrają u siebie.

Na transmisję meczu Polska - Węgry zapraszamy do radiowej Jedynki, relacja na stronie portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:


MK

Zobacz także

Zobacz także