Liga Europy: Legia przegrywa ze Spartakiem. Fatalny błąd Nawrockiego i zmarnowany karny Pekharta

2021-12-09, 20:54

Legia Warszawa przegrała ze Spartakiem Moskwa 0:1 i odpadła z Ligi Europy. Bramka dla rywali padła po fatalnym kiksie Maika Nawrockiego, natomiast w doliczonym czasie gry rzut karny zmarnował Tomas Pekhart.

Przed ostatnią kolejką Legia zajmowała 4. miejsce w grupie z dorobkiem 6 punktów. Trzecie było Napoli (7 pkt), drugi Spartak (7 pkt), a prowadziła ekipa Leicester City (8 pkt). Zwycięstwo gwarantowało "Wojskowym" awans do kolejnej rundy Ligi Europy.

Oba zespoły rozpoczęły ze sporym animuszem, a kibice od pierwszych minut oglądali intensywne spotkanie. Brakowało jednak podbramkowych spięć i sytuacji strzeleckich.

Wystarczył jeden błąd Legii i w 17. minucie zrobiło się 0:1. Piłkę na własnej połowie rywalom sprezentował Nawrocki, a z jego „hojności” skorzystał Bakajew, pokonując Boruca precyzyjnym strzałem.

W kolejnych fragmentach spotkania Rosjanie nadal czyhali na błędy warszawian, a ich taktyka przynosiła rezultaty. Podopieczni Ruiego Vitorii zaliczyli kilka przechwytów na połowie Legii , która miała ogromne problemy z wyprowadzeniem piłki.

Kolejną doskonałą okazję w 35. minucie miał Ignatow – niepilnowany napastnik uderzał z 8. metra, ale na wysokości zadania stanął Boruc, który odbił jego strzał.

W drugiej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie – Legia nie była w stanie zagrozić rywalom, a Spartak nie forsował tempa, skupiając się na utrzymaniu korzystnego rezultatu.

"Wojskowi" "obudzili się" w końcówce - w 80. minucie - dośrodkował Ribeiro, główkował wprowadzony z ławki Włodarczyk, ale bramkarz Spartaka instynktownie obronił jego strzał nogą. 4 minuty później głową uderzał Pekhart, ale jego strzał wylądował tylko na poprzeczce. Czech miał również okazję z rzutu karnego w doliczonym czasie gry, ale jego strzał obronił golkiper Spartaka.

Ostatecznie Legia pożegnała się z europejskimi pucharami. Z grupy C do kolejnej rundy LE awansowały Spartak oraz Napoli, które w czwartek pokonało 3:2 Leicester City. "Lisy" z trzeciego miejsca wywalczyły prawo gry w Lidze Konferencji.

Legia Warszawa - Spartak Moskwa 0:1 (0:1)

Bramka: Zielimchan Bakajew (17).

Żółta kartka: Legia - Andre Martins, Josue Pesqueira, Bartosz Slisz, Lirim Kastrati, Mateusz Wieteska; Spartak - Quincy Promes, Gieorgij Dżykija, Gieorgij Miełkadzie.

W 90+8. minucie rzutu karnego dla Legii nie wykorzystał Tomas Pekhart. Aleksander Selikow obronił.

Sędzia: Matej Jug (Słowenia).

Legia: Artur Boruc – Matthias Johansson, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki, Yuri Ribeiro – Bartosz Slisz (65. Ihor Charatin), Andre Martins (72. Szymon Włodarczyk), Lirim Kastrati (90. Kacper Skwierczyński), Josue (65. Rafael Lopes), Luquinhas – Mahir Emreli (72. Tomas Pekhart).

Spartak: Aleksander Selikow – Maximiliano Caufriez, Samuel Gigot, Gieorgij Dżikija, Ayrton Lucas – Roman Zobnin (76. Jorrit Hendrix), Nail Umiarow, Victor Moses, Michaił Igniatow (77. Gieorgij Miełkadzie), Quincy Promes – Zielimchan Bakajew (88. Aleksandr Łomowickij).