PŚ w biathlonie: niezły występ Polaka. Grzegorz Guzik zapunktował w Hochfilzen

2021-12-10, 15:18

Grzegorz Guzik zdobył w Hochfilzen pierwsze pucharowe punkty w sezonie . Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Biathlonista Grzegorz Guzik zajął 28. miejsce w piątkowym sprincie na 10 km w austriackim Hochfilzen, dzięki czemu zdobył pierwsze w tym sezonie punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zwyciężył Niemiec Johannes Kuehn. Liderem cyklu pozostał Norweg Vetle Sjaastad Christiansen.

• Podczas wcześniejszych zawodów w Oestersund pucharowych punktów nie zdołali zdobyć ani biathloniści ani biathlonistki z Polski
  • Punktowane miejsce w Hochflilzen może pomóc Guzikowi w walce o olimpijską kwalifikację

Guzik strzelał tego dnia bezbłędnie i był wolniejszy od triumfatora o nieco ponad minutę. Taką samą stratę będzie miał na starcie sobotniego biegu na dochodzenie na 12,5 km. Andrzej Nędza-Kubiniec (112. lokata), Wojciech Filip (117., ostatnia) i Łukasz Szczurek (nie ukończył) się do niego nie zakwalifikowali.

Co z igrzyskami?

Guzik z większym optymizmem może patrzeć na swoje szanse awansu na igrzyska w Pekinie (4-20 lutego). Biało-Czerwoni raczej nie zakwalifikują się na nie dzięki odpowiednio wysokiej pozycji w rankingu olimpijskim, ale sam Guzik może powalczyć o tzw. dziką kartę.

Jego występ może dać polskiej ekipie więcej spokoju po zupełnie nieudanej inauguracji PŚ w Oestersund, gdzie Biało-Czerwoni nie zdobyli punktów (tzn. nie znaleźli się w czołowej "40") ani w rywalizacji kobiet, ani mężczyzn.

Białoruska rewelacja

W piątek dużą niespodziankę sprawił Białorusin Anton Smolski, który uplasował się na trzeciej pozycji, choć nigdy wcześniej nie był nawet w czołowej dziesiątce zawodów PŚ. Drugi był Szwed Martin Ponsiluoma.

Christiansen ukończył zawody na 16. pozycji i zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Ma punkt przewagi nad Szwedem Sebastianem Samuelssonem, który w piątek był 14.

Wyniki:

1. Johannes Kuehn (Niemcy) 26.05,0 (1 karna runda)
2. Martin Ponsiluoma (Szwecja) strata 14,3 s (1)
3. Anton Smolski (Białoruś) 20,5 (0)
4. Aleksander Łoginow (Rosja) 22,0 (1)
5. Tarjei Boe (Norwegia) 23,0 (1)
6. Emilien Jacquelin (Francja) 23,6 (1)
...
28. Grzegorz Guzik (Polska) 1.12,1 (0)
112. Andrzej Nędza-Kubiniec (Polska) 3.57,5 (3)
117. Wojciech Filip (Polska) 4.40,6 (2)
. Łukasz Szczurek (Polska) nie ukończył (6)

***

Białoruska biathlonistka Hanna Sola odniosła pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata - w Hochfilzen triumfowała w sprincie na 7,5 km. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz-Staręga zajęła 35. miejsce i zdobyła pierwsze w tym sezonie punkty do klasyfikacji generalnej.

Bezbłędna zwyciężczyni

Bezbłędnie strzelająca Sola zdeklasowała rywalki, osiągając wynik o 46,8 s lepszy od drugiej w piątek Francuzki Justine Braisaz-Bouchet (dwa pudła). Trzecie miejsce ze stratą 50,3 s zajęła Norweżka Marte Olsbu Roeiseland, która tak jak triumfatorka strzelała "na czysto".

Olsbu Roeiseland objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej kosztem dotychczasowej liderki - Austriaczki Lisy Theresy Hauser, która w piątek uplasowała się dopiero w trzeciej dziesiątce.

Hojnisz-Staręga wreszcie punktuje

Hojnisz-Staręga miała jeden niecelny strzał, ale na trasie była zdecydowanie wolniejsza i ostatecznie jej wynik był o ponad dwie minuty słabszy niż Soli. Z taką też stratą 30-letnia chorzowianka przystąpi do niedzielnego biegu na dochodzenie na 10 km. Wystąpi w nim jako jedyna z Polek, bo Kamila Żuk, Anna Mąka i Magda Piczura nie zmieściły się w czołowej "60".

W sobotę w Austrii odbędzie się bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn oraz sztafeta 4x6 km kobiet, a w niedzielę odwrotnie - panie ścigać się będą w biegu na dochodzenie na 10 km, a panowie w sztafecie 4x7,5 km.