PE koszykarek: sukces polskich drużyn. BC Polkowice i Pszczółka Lublin w 1/8 finału

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 23:00
Koszykarki BC Polkowice w rewanżowym meczu 1/16 finału Pucharu Europy pokonały po dogrywce Kangoeroes Basket Mechelen 73:53 (13:22, 18:7, 20:10, 11:10 - 11:4) i awansowały do kolejnej rundy. Pierwsze spotkanie wygrał zespół z Belgii 83:70. Awans wywalczyła też Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin po wyjazdowej wygranej z francuskim Tarbes GB 63:55 (18:17, 16:14, 11:13, 18:11). W pierwszym meczu we własnej hali polski zespół zwyciężył 72:55.
Feyonda Fitzgerald (przy piłce) była najskuteczniejszą zawodniczką BC Polkowice
Feyonda Fitzgerald (przy piłce) była najskuteczniejszą zawodniczką BC Polkowice Foto: PAP/Sebastian Borowski
  • Zespół z Polkowic musiał odrobić aż 13 punktów straty z pierwszego meczu
  • Dla lublinianek awans do historyczny sukces

BC Polkowice po meczu w Belgii miał do odrobienia 13 punktów, ale po pierwszej kwarcie rewanżu różnica wzrosła do 22. Zawodniczki trenera Karola Kowalewskiego spotkanie zaczęły jak pojedynek na wyjeździe, czyli słabo. Różnica polegała tym razem jednak na tym, że szybko się otrząsnęły, zaczęły grać lepiej i dyktować warunki.

Przed czwartą kwartą wicemistrzynie Polski miały już tylko jeden punkt straty i wydawało się, że wywalczą awans. Nieoczekiwanie ta część spotkania była najbardziej wyrównana i zakończyła się wynikiem 11:10. Jeszcze w ostatniej akcji meczu Feyonda Fitzgerald mogła przypieczętować awans, ale została zablokowana przez Ziomarę Morrison.

Dogrywka należała zdecydowanie do BC Polkowice. Pierwsze punkty przyjezdne zdobyły dopiero po trzech minutach, ale wówczas było już 69:50. Miejscowe nie pozwoliły ekipie z Belgii na więcej i ich przygoda z Pucharem Europy będzie trwać dalej.

Następnym przeciwnikiem polskiej drużyny będzie rosyjska Nadieżda Orenburg.

00:11 Karol Kowalewski.mp3 Trener polkowiczanek Karol Kowalewski zadedykował wygraną kibicom (IAR)

Rewanż 1/16 finału Pucharu Europy: BC Polkowice - Kangoeroes Basket Mechelen 73:53 (13:22, 18:7, 20:10, 11:10 - 11:4)

Pierwszy mecz: Kangoeroes - BC Polkowice 83:70. Awans: BC Polkowice.

Punkty:

BC Polkowice: Feyonda Fitzgerald 29, Artemis Spanou 13, Stephanie Mavunga 9, Sasa Cado 6, Klaudia Gertchen 6, Weronika Telenga 6, Weronika Gajda 4.

Najwięcej dla Kangoeroes: Ivana Katanić 15, Lut De Meyer 9, Billie Massey 9, Becky Massey 9.

00:09 Karol Kowalewski (2).mp3 Trener Karol Kowalewski wierzy, że jego podopieczne mogą wyeliminować zespół z Orenburga (IAR)

Historyczny sukces odniosły lubelskie akademiczki debiutujące w tej rangi rozgrywkach kontynentalnych. W kwalifikacjach pokonały utytułowany Spartak Moskwa, następnie zajęły drugie miejsce w grupie, a już w fazie pucharowej uporały się z wyżej klasyfikowanym zespołem francuskim Tarbes GB i zameldowały się w czołowej "16" rywalizacji.

Wygrywając przed tygodniem z ekipą z Tarbes różnicą 17 punktów, na spotkanie rewanżowe drużyna trenera Krzysztofa Szewczyka udała się z nadzieją na sukces w dwumeczu. Już po kilku pierwszych minutach, kiedy objęły prowadzenie i utrzymywały inicjatywę, kontrolowały wydarzenia na parkiecie.

Po kwadransie prowadziły już 29:19, ale pod koniec drugiej kwarty ambitnie grające koszykarki gospodarzy zniwelowały tę różnicę do jednego punktu (30:29). Po przerwie sytuacja się powtórzyła, bo w 24. minucie Pszczółka wygrywała 42:33, ale na koniec trzeciej kwarty przewaga znów była tylko jednopunktowa (45:44).

W ostatniej kwarcie drużyna francuska nawet prowadziła 50:47, ale po akcjach najlepszej na parkiecie Kamiah Smalss i Ivany Jakubcovej zespół z Lublina odzyskał prowadzenie ostatecznie wygrał 63:55.

Kolejnym przeciwnikiem lublinianek będzie inna francuska drużyna - Villeneuve d'Ascq LM. Mecze odbędą się 13 i 20 stycznia.

Tarbes GB - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 55:63 (17:18, 14:16, 13:11, 11:18).

Pierwszy mecz: 72:55 dla AZS UMCS, awans - AZS UMCS.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Kamiah Smalls 25, Ivana Jakubcova 19, Natasha Mack 8, Martina Fassina 7, Emilia Kośla 2, Aleksandra Stanacev 2, Klaudia Niedźwiedzka 0, Zuzanna Sklepowicz 0, Hanne Mestdagh 0, Natalia Kurach 0.

Najwięcej punktów dla Tarbes GB zobyły: Julie Wójta 13, Clementine Samson 12, Andjelika Mitrashinovikj 11.

Zobacz więcej na temat: SPORT Koszykówka

Koszykarki VBW Arki Gdynia pokonały we własnej hali Galatasaray Stambuł 76:75 (13:15, 22:20, 28:20, 13:20) w swoim 10. meczu grupy B Euroligi. Mistrzynie Polski przerwały serię pięciu porażek, natomiast turecka drużyna przegrała czwarte spotkanie z rzędu.