Robert Lewandowski doceniony przez rodaków. Gwiazdor Bayernu Sportowcem Roku

2022-01-09, 06:30

Robert Lewandowski po raz trzeci wygrał plebiscyt na Najlepszego Sportowca Roku . Foto: PAP/Piotr Nowak

Piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski wygrał Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i Polsatu. Kapitan reprezentacji Polski po raz trzeci został wybrany Najlepszym Sportowcem Roku 2021 w Polsce.

• Robert Lewandowski wcześniej zwyciężał w plebiscycie w latach 2015 i 2020
  • Drugie miejsce zajęła wybitna młociarka Anita Włodarczyk, trzeci był wicemistrz świata w jeździe na żużlu Bartosz Zmarzlik
  • W gronie wyróżnionych są także inni medaliści igrzysk olimpijskich w Tokio

10 najlepszych sportowców naszego kraju zostało wybranych po raz 87. Uroczysta gala podsumowująca plebiscyt odbyła się w sobotę w Warszawie.

Robert Lewandowski, który w 2021 roku pobił strzelecki rekord Bundesligi. Piłkarz Bayernu Monachium został też pierwszym Polakiem, który zajął drugie miejsce w plebiscycie Złotej Piłki "France Football". Dla "Lewego" to trzecie takie wyróżnienie - wcześniej zwyciężał w 2015 i 2020 roku.

Drugie miejsce zajęła utytułowana młociarka Anita Włodarczyk, która podczas igrzysk olimpijskich w Tokio po raz trzeci z rzędu sięgnęła po złoty medal. Skład podium zamknął Bartosz Zmarzlik, indywidualny wicemistrz świata w jeździe na żużlu.

Medaliści igrzysk wyróżnieni

Na czwartym miejscu został sklasyfikowany mistrz olimpijski w chodzie na 50 kilometrów, Dawid Tomala. Piątą pozycję zajął kolejny złoty medalista z Tokio - młociarz Wojciech Nowicki. Wicemistrzyni z Tokio w rzucie młotem Maria Andrejczyk zajęła szóste miejsce.

Tuż za nią uplasowali się mistrzowie olimpijscy w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Na ósmej pozycji uplasowały się wioślarki z czwórki podwójnej, które w lipcu zdobyły srebrny medal, zostając pierwszymi polskimi medalistkami igrzysk w Tokio.

Dziewiąte miejsce zajęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które ze stolicy Japonii wywalczyły dwa medale - srebro w dwójce i brąz w czwórce. Czołową dziesiątkę zamknął brązowy medalista igrzysk zapaśnik Tadeusz Michalik.

Kolejne statuetki

Wyróżniono też siatkarzy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Zwycięzcy Ligi Mistrzów zostali Drużyną Roku. Trenerem Roku został natomiast Aleksander Matusiński - szkoleniowiec żeńskiej i mieszanej sztafety 4x400 metrów.

Nagrodę "Sport Bez Barier" dla sportowca niepełnosprawnego otrzymała Róża Kozakowska, dwukrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich. Statuetkę Superczempiona przyznano dwukrotnemu wicemistrzowi olimpijskiemu w rzucie młotem. Piotr Małachowski zakończył karierę w 2021 roku.

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym polskim Sportowcem Roku 2021 w 87. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Dla grającego w Bayernie Monachium kapitana reprezentacji Polski to trzecie takie wyróżnienie, a drugie z rzędu (IAR) 0:14
+

Imprezą Roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, które odbyły się w maju w Chorzowie. W kategorii Sport i Biznes wyróżniono natomiast PKN Orlen. Firmę doceniono m.in. za wspieranie medalistów olimpijskich oraz kierowcy Formuły 1 Roberta Kubicy.

Drugie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk (IAR) 0:23
+

Wyróżniono też Totalizator Sportowy - firma otrzymała statuetkę w kategorii "Od zawsze ze sportem".

Trzeci był z kolei aktualny żużlowy wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik (IAR) 0:12
+

Wyniki 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na Najlepszego Sportowca roku 2021:

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
7. Sztafeta mieszana 4 x 400 m (lekkoatletyka): Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik
8. Czwórka podwójna kobiet (wioślarstwo): Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann
9. Karolina Naja i Anna Puławska (kajakarstwo)
10. Tadeusz Michalik (zapasy)

Pozostali nominowani:

Patryk Dobek (lekkoatletyka); Paweł Fajdek (lekkoatletyka); Hubert Hurkacz (tenis); Sztafeta 4 x 400 m (lekkoatletyka) – Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska; Malwina Kopron (lekkoatletyka); Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska (kajakarstwo); Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill (żeglarstwo); Kamil Stoch (skoki narciarskie); Iga Świątek (tenis); Piotr Żyła (skoki narciarskie)