more_horiz
Wiadomości

PZPS ogłosił nazwiska nowych selekcjonerów siatkarzy i siatkarek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:00
Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Gliwicach na specjalnej konferencji ogłosił nazwiska selekcjonerów polskich reprezentacji siatkarzy i siatkarek. Męską kadrę poprowadzi Nikola Grbić, a żeńską Stefano Lavarini.
Po lewej Włoch Stefano Lavarini, po prawej Serb Nikola Grbić
Po lewej Włoch Stefano Lavarini, po prawej Serb Nikola Grbić Foto: PolskieRadio24.pl
  • Faworytem do przejęcia męskiej kadry był Nikola Grbić, który w środę... jest w Gliwicach ze względu na mecz swojej drużyny klubowej w Lidze Mistrzów. To właśnie Serb obejmie ekipę Biało-Czerwonych
  • Stefano Lavarini ma za sobą dobrą pracę z reprezentacją Korei Południowej. Doświadczenie z Azji ma wykorzystać w pracy z Polkami

Nikola Grbić od początku był faworytem prezesa PZPS Sebastiana Świderskiego. Obaj panowie znają się z dwuletniej współpracy w Grupie Azoty ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, która zakończyła się wygraną w Lidze Mistrzów w ubiegłym roku. 

Problemem była jednak obecna praca Grbicia, który trenuje Sir Safety Perugia. Prezes włoskiego klubu Gino Sirci wielokrotnie tłumaczył, że nie zgodzi się na łączenie stanowisk.

Ostatecznie polskiej stronie udało się znaleźć porozumienie z Serbem, jednak nie wiadomo, czy Sirci pozwoli mu pracować na dwóch etatach. Niewykluczone, że Grbić będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem w klubie. 

Nikola Grbić w przeszłości był znakomitym siatkarzem występującym na pozycji rozgrywającego. Z reprezentacją Jugosławii sięgnął po złoto mistrzostw Europy i złoto olimpijskie. Odnosił też liczne sukcesy klubowe.

Jako trener 48-latek pracuje od 2014 roku. Prowadził m.in. reprezentację Serbii, z którą dwa razy triumfował w Lidze Światowej, i Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle.

W konkursie, który rozpisał PZPS, głównymi rywalami Grbicia byli Argentyńczyk Marcelo Mendez, Bułgar Płamen Konstandinow i Włoch Lorenzo Bernardi. Dość wysoko stały akcje Mendeza, ale ten sam wykluczył się z rywalizacji z Serbem, obejmując Asseco Resovię RzeszówSebastian Świderski wielokrotnie zapewniał, że związek nie zgodzi się na łączenie pracy selekcjonera z trenowaniem polskiego klubu. Obawiano się bowiem konfliktu interesów. 

Lavarini zaskoczył w Tokio 

Z tego samego powodu selekcjonerem polskich siatkarek nie został Francuz Stephane Antiga. Były trener męskiej kadry, z którą w 2014 roku został mistrzem świata, nie chciał bowiem rezygnować z pracy w Developresie Bella Dolina Rzeszów

W takiej sytuacji niemal pewne było, że stanowisko przypadnie któremuś z trzech Włochów, którzy także znaleźli się w finałowej czwórce konkursu, do którego zgłosiło się początkowo aż 24 kandydatów.

Na ostatniej prostej faworytem był ostateczny zwycięzca wyścigu Stefano Lavarini. Aktualny trener Igor Gorgonzola Novara, ma nie tylko spore sukcesy klubowe, ale też doświadczenie z pracy z reprezentacją. Na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio, dość niespodziewanie doprowadził Koreę Południową do czwartego miejsca.

KONFERENCJA PRASOWA:


Czytaj także:

/red

Zobacz także

Zobacz także