HMŚ Belgrad 2022: Ewa Swoboda bez medalu. Świetny poziom finału

2022-03-18, 20:57

Ewa Swoboda nie zdołała stanąć na podium . Foto: PAP/Adam Warżawa

Ewa Swoboda zajęła czwarte miejsce w biegu na 60 metrów podczas halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce rozgrywanych w Belgradzie. Zwyciężyła Szwajcarka Mujinga Kambundji.

Reprezentantka Polski przyjechała do Belgradu jako jedna z faworytek, typowana nawet do złota. Ma za sobą znakomity sezon halowy - 6,99 s było najlepszym w tym roku wynikiem na świecie. Ewa Swoboda stała się dopiero dziesiątą kobietą na świecie, która przebiegła ten dystans w czasie poniżej siedmiu sekund.

Swoboda bez medalu

W piątkowej sesji porannej polska sprinterka bez problemu wywalczyła awans do półfinału, zwyciężając w swoim biegu z czasem 7,10 s. Jeszcze lepiej było w półfinale - Ewa Swoboda przebiegła 60 metrów w czasie 7,03 s, co okazało się najlepszym wynikiem wszystkich trzech serii.

Nic dziwnego, że apetyty polskich kibiców przed finałem były ogromne. Polka, podobnie jak w półfinale, została mocno na starcie i nie zdołała dogonić czołówki.

Ewa Swoboda finiszowała jako czwarta. Brązowy medal przegrała przez fotofinisz, notując czas 7,04 s.

W kapitalnym stylu zwyciężyła reprezentantka Szwajcarii Mujinga Kambundji, przybiegając z czasem 6,98 s. To rekord Szwajcarii i czwarty wynik w historii.

Dwie tysięczne zadecydowały

Miejsca na podium wybiegały sobie też dwie Amerykanki. Drugie miejsce zajęła Mikiah Brisco, która pobiła rekord życiowy - 6,99 s. Jako trzecia finiszowała Marybeth-Sant Price.

Brązowa medalistka, podobnie jak Ewa Swoboda i dwie inne zawodniczki, pobiegła w finale w czasie 7,04 s. O jej medalu zadecydowały dwie tysięczne sekundy - o tyle była szybsza od Swobody.

Polska sprinterka ma jednak powody do satysfakcji. Nigdy wcześniej żadna reprezentantka naszego kraju nie awansowała do finału halowych mistrzostw świata na tym prestiżowym dystansie.

Halowe Mistrzostwa Świata potrwają do niedzieli. W stolicy Belgradu Polskę reprezentuje 24 lekkoatletów.

Na relacje z Belgradu zapraszamy do radiowej Jedynki - rywalizację lekkoatletów relacjonują Rafał Bała i Cezary Gurjew.

Wyniki pierwszego dnia lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Belgradzie: