PŚ w skokach: dobra forma Polaków w kwalifikacjach. Stoch i Kubacki w czołówce

2022-03-24, 16:32

Kamil Stoch znakomicie spisał się w kwalifikacjach . Foto: Forum/imago sport/Ulrich Wagner

Wygrał na mamucim obiekcie w Planicy kwalifikacje do piątkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do zawodów awansowało pięciu reprezentantów Polski. Biało-Czerwoni pokazali się w czwartek z dobrej strony.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Problemy z torami najazdowymi sprawiły, że kwalifikacje opóźniono o cztery godziny. Ostatecznie udało się je rozegrać, choć na starcie nie pojawił się wycofany przez sztab polskiej kadry Paweł Wąsek.

Dalekie loty Biało-Czerwonych

Pozostali Biało-Czerwoni stanęli na wysokości zadania. Polacy daleko latali na Letalnicy. Cała piątka podopiecznych Michala Doleżala lądowała powyżej 220. metra.

Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył 228,5 metra i zajął ostatecznie wysokie czwarte miejsce. O metr bliżej wylądował Dawid Kubacki, który ostatecznie został sklasyfikowany tuż za Stochem.

Dalekie loty oddali także Andrzej Stękała (224,5 m) oraz Jakub Wolny (227,5 m). Ich odległości wystarczyły do, odpowiednio, dwudziestego i dwudziestego drugiego miejsca w serii kwalifikacyjnej.

Nieco niespodziewanie najsłabiej z Polaków wypadł Piotr ŻyłaDrugi zawodnik niedzielnego konkursu w Oberstdorfie skoczył 221,5 metra. Słabsze noty za styl sprawiły, że wiślanin zajął ostatecznie 25. pozycję.

Słoweńcy znów lądowali najdalej

W kwalifikacjach najlepszy okazał się Anze Lanisek. Słoweniec skoczył 233 metry i został pierwszym liderem cyklu Planica 7, na który składać będą się też skoki z dwóch konkursów indywidualnych i zawodów drużynowych.

Licznie zgromadzona miejscowa publiczność miała zresztą duże powody do radości. Drugą pozycję zajął bowiem Timi Zajc. Zwycięzca konkursu w Oberstdorfie skoczył dalej od Laniska (235,5 m), jednak przegrał z nim o 0,6 punktu. Trzeci był Norweg Johan Andre Forfang (225,5 m).

W piątek o godzinie 14 rozpocznie się pierwsza seria konkursu indywidualnego z udziałem 40 najlepszych skoczków kwalifikacji.