more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: są pierwsze decyzje PZN. "Prezes Tajner odbył rozmowę ze Stochem"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:49
We wtorek w Krakowie doszło do spotkania władz Polskiego Związku Narciarskiego, podczas którego omówiono sytuację w kadrze skoczków narciarskich. Wciąż nie znamy nazwiska trenera polskich skoczków, jednak podjęto kilka ważnych decyzji odnośnie przyszłości. 
Kamil Stoch stawał w obronie trenera Michala Doleżala
Kamil Stoch stawał w obronie trenera Michala Doleżala Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl.

Weterani murem za Doleżalem 

W piątek czeski szkoleniowiec Michal Doleżal ogłosił, że w przyszłym sezonie nie będzie prowadził kadry. Jak się później okazało, dzień wcześniej otrzymał informację, że Polski Związek Narciarski nie przedłuży z nim umowy. 

Wywołało to sprzeciw najstarszych i najbardziej utytułowanych skoczków. W piątek przeciwko zwolnieniu Czecha ostro zaprotestowali Dawid Kubacki i Piotr Żyła, a dzień później dołączył do nich Kamil Stoch

Co ciekawe, podobnych deklaracji zabrakło ze strony młodszych skoczków, którzy w swoich reakcjach byli dużo bardziej powściągliwi. 

Są pierwsze decyzje 

We wtorek odbyło się posiedzenie prezydium zarządu Polskiego Związku Narciarskiego, na którym omówiono sytuację w skokach narciarskich. Po zakończeniu obrad nie poznaliśmy nazwiska nowego trenera polskich skoczków, jednak z komunikatu opublikowanego na stronie związku wyłania się ciekawy obraz.

Przede wszystkim, działacze zdecydowali się wrócić do struktury kadr narodowych sprzed 2020 roku. Wówczas powołano jedną kilkunastoosobową kadrę. W dłuższej perspektywie tak liczna grupa nie zdała egzaminu.

W nowym sezonie grupy szkoleniowe będą podzielone na Kadrę Narodową A, B i Młodzieżową. Powołano też dwie grupy regionalne - w Tatrzańskim Związku Narciarskim oraz w Śląsko-Beskidzkim Związku Narciarskim. Wspomniane grupy będą funkcjonowały we współpracy Okręgowych Związków Narciarskich, Szkół Mistrzostwa Sportowego i Polskiego Związku Narciarskiego.

Oficjalnie poinformowano też o zakończeniu współpracy z trenerem Michalem Doleżalem oraz pozostałymi członkami dotychczasowego sztabu szkoleniowego kadry. Jeden z dotychczasowych asystentów Czecha Maciej Maciusiak został natomiast trenerem głównym kadry B.

"Decyzja ta podyktowana została w głównej mierze w oparciu o wyniki osiągane przez podopiecznych trenera w Pucharze Kontynentalnym i zawodach FIS. Trener Maciej Maciusiak, zgodnie z praktyką obowiązującą w Polskim Związku Narciarskim, będzie miał dowolność w doborze i rekomendacji sztabu szkoleniowego Kadry Narodowej B" - wyjaśniono. 

Trenerem głównym kadry młodzieżowej będzie nadal Daniel Kwiatkowski. Jak podano w komunikacie, władze PZN wysoko oceniły pracę szkoleniowca. Młodzi polscy skoczkowie wywalczyli dwa medale podczas niedawnego Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Finlandii.

Kto trenerem kadr?

Wciąż jednak nie wiadomo, kto zastąpi Michala Doleżala na stanowisku trenera kadry A mężczyzn. W komunikacie zapewniono jedynie, że rozmowy z kandydatami na to stanowisko są finalizowane, a nowy szkoleniowiec będzie miał pewną dowolność w wyborze swojego sztabu.

Nie wiemy też, kto będzie trenerem kadry kobiet w przyszłym sezonie. Biało-Czerwone fatalnie spisywały się w ostatnich miesiącach, a występ na igrzyskach olimpijskich w Pekinie można nazwać kompromitującym. Nic dziwnego, że trener Łukasz Kruczek znalazł się pod ostrzałem mediów i kibiców.

We wtorek dziennikarz Eurosportu Kacper Merk podał informację, że Kruczek nie będzie trenerem kadry w przyszłym sezonie. PZN w swoim komunikacie nie wspomniał jednak słowem o zmianach w żeńskiej kadrze.

Skoczkowie idą na urlop 

Poinformowano natomiast o najbliższych losach polskich skoczków, którzy po finale sezonu w Planicy narzekali na brak planu treningowego. "Zawodnikom Kadry Narodowej A Mężczyzn zarekomendowane zostały urlopy rehabilitacyjno-regeneracyjne" - napisano.

Zapewniono też, że prezes PZN Apoloniusz Tajner po zakończeniu posiedzenia prezydium odbył rozmowę z Kamilem Stochem. Wcześniej Stoch oraz Piotr ŻyłaDawid Kubacki narzekali na brak odpowiedniej komunikacji z działaczami. 

Kibice muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć, że jak najszybciej poznają nazwiska trenerów kadr męskiej i żeńskiej. Jako potencjalni następcy Doleżala najczęściej wymieniani są Austriacy: Thomas Thurnbichler i Nik Huber. 

Czytaj także:

/empe 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem