more_horiz
Wiadomości

Historyczna decyzja. Diamentowa Liga wreszcie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:40
To historyczny dzień dla polskiej lekkiej atletyki. World Athletics podjęło decyzję, że tegoroczny Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie znajdzie się w kalendarzu Diamentowej Ligi - cyklu najbardziej prestiżowych mityngów świata. 
Diamentowa Liga wreszcie w Polsce Na zdjęciu Polki - od lewej: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz i Iga Baumgart-Witan po biegu finałowym na dystansie 4x400 metrów na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze w 2019 roku
Diamentowa Liga wreszcie w Polsce! Na zdjęciu Polki - od lewej: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz i Iga Baumgart-Witan po biegu finałowym na dystansie 4x400 metrów na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze w 2019 rokuFoto: PAP/Adam Warżawa

O decyzji władz światowej lekkoatletyki poinformowali organizatorzy Memoriału Kamili Skolimowskiej. World Athletics podjęło decyzję, że 6 sierpnia impreza na Stadionie Śląskim w Chorzowie zastąpi w kalendarzu Diamentowej Ligi odwołane z powodu koronawirusowych ograniczeń mityngi w Shenzen i Szanghaju.

Diamentowa Liga to cykl najbardziej prestiżowych imprez lekkoatletycznych rozgrywany od 2010 roku. Niestety, mimo wielkich sukcesów polskich lekkoatletów i dużego zainteresowania tą dyscypliną w naszym kraju, przez lata nie było możliwe włączenie polskich mityngów do elitarnego grona. 

Diamentowa Liga w Chorzowie! 

W 2022 roku to się jednak zmieni. Memoriał Kamili Skolimowskiej znajdzie się w kalendarzu Diamentowej Ligi. Mityng ku czci przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem zostanie rozegrany 6 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

"Polska delegacja od tygodni trzymała rękę na pulsie, odkąd World Athletics optymistycznie umieścił w kalendarzu 2022 aż dwa diamentowe mityngi w Chinach. Te z powodu obostrzeń pandemicznych znów nie dojdą do skutku, a federacja nie chce zostawiać wolnego terminu. Śląsk był najlepszą ofertą spośród tych, które zgłosiły akces do zastępstwa. I najskuteczniejszą, bo od dawna pracował na renomę w światowych strukturach" - czytamy na stronie Memoriału. 

– My w elicie jesteśmy już od dawna, powie wam to każdy. Mowa o przyjeżdżających tu zawodnikach, o zapleczu, obiekcie, jakości organizacji. Tylko że mając tę świadomość, pozostawał niedosyt, że tak trudno jest nam otworzyć bramy do elity - ocenił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Wzruszenia nie ukrywał były znakomity dyskobol, a obecnie dyrektor imprezy Piotr Małachowski. 

Wiadomo jednak na pewno, że zrobimy najlepsze polskie zawody od dawnych meczów Polska-USA za czasów Wunderteamu. Bo my dziś mamy swój nowy Wunderteam. Tylko przypomnę: w Tokio zdobyliśmy dziewięć medali olimpijskich. Jestem pewny, że 6 sierpnia na Śląskim pokaże się większość bohaterów z Japonii. A ja, nie żartuję, mam łzy w oczach. Takie z radości i z zazdrości, że nie jestem młodszy na tyle, by wciąż móc rzucać dyskiem - mówił dwukrotny wicemistrz olimpijski, który cztery razy wygrywał klasyfikację Diamentowej Ligi w swojej konkurencji. 

Co z rzutem młotem? 

Polscy kibice od lat chętnie uczęszczają na Memoriał Kamili Skolimowskiej. Najpierw przychodzili na Stadion Narodowy w Warszawie, a od 2018 roku na Stadion Śląski w Chorzowie. W 2018 roku zanotowano rekordową frekwencję - 40 tysięcy osób. 

Niewykluczone, że tegoroczny mityng będzie pod tym względem rekordowy.

Nie wiadomo jednak, czy podczas memoriału będzie można rozegrać rzut młotem. Konkurencja patronki imprezy Kamili Skolimowskiej nie znajduje się bowiem w programie Diamentowej Ligi... 

Prestiżowy cyklu Diamentowej Ligi rozpocznie się 13 maja w Dosze. Łącznie w 2022 roku ma się odbyć 13 imprez.

/empe 

Zobacz także

Zobacz także