more_horiz
Wiadomości

Premier League: brytyjski rząd wyraża zgodę na przejęcie Chelsea

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 11:39
Brytyjski rząd zaaprobował przejęcie klubu Chelsea Londyn przez konsorcjum, na czele którego stoi współwłaściciel zespołu baseballowego L.A. Dodgers Todd Boehly - poinformowała w środę minister kultury, mediów i sportu Nadine Dorries.
Chelsea w końcu znalazła nowego właściciela. Klub poinformował o tym w mediach społecznościowych
Chelsea w końcu znalazła nowego właściciela. Klub poinformował o tym w mediach społecznościowychFoto: Shutterstock.com/Alex Yeung
  • Zainteresowanie zakupem Chelsea wyrażało wstępnie ok. 20 inwestorów lub konsorcjów, ale na początku maja to kierowane przez Boehly'ego zostało wskazane jako preferowany nabywca Chelsea. Na jego czele stoi 48-letni amerykański biznesman Todd Boehly, lecz głównym udziałowcem będzie kalifornijska firma z sektora private equity Clearlake Capital. Oprócz nich w skład konsorcjum wchodzą m.in. inny współwłaściciel L.A. Dodgers Mark Walters i szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss
  • Całość transakcji opiewa na sumę 4,25 mld funtów, z czego 2,5 mld to kwota samego przejęcia akcji, zaś pozostałe 1,75 mld nowi właściciele mają zainwestować w klub, m.in. w unowocześnienie stadionu Stamford Bridge, akademię klubową i zespół kobiecy. Jak informują brytyjskie media, zgodnie z warunkami umowy, nowi właściciele nie będą mogli wypłacać dywidend, pobierać wynagrodzenia z tytułu zarządzania klubem ani pozbywać się swoich udziałów przez najbliższe 10 lat i zgodzili się na ścisłe ograniczenie poziomu zadłużenia klubu

We wtorek wieczorem zgodę na przejęcie sześciokrotnego piłkarskiego mistrza Anglii i dwukrotnego triumfatora Ligi Mistrzów wyraziły władze Premier League. Tym samym spełnione zostały ostatnie formalne warunki umożliwiające odkupienie Chelsea od jej dotychczasowego właściciela, rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

Abramowicz, który kupił Chelsea w 2003 r., został w marcu tego roku objęty sankcjami przez brytyjski rząd w związku z jego bliskimi relacjami z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Od tego czasu Chelsea działała na mocy warunkowej licencji wydanej przez rząd, która uniemożliwiała jej m.in. dokonywanie transferów czy sprzedaż biletów na mecze, ale gdy przejęcie klubu zostanie sfinalizowane, będzie mogła ona znowu normalnie działać.

- Po nałożeniu sankcji na Romana Abramowicza rząd ciężko pracował nad tym, aby Chelsea mogła nadal grać w piłkę nożną. Zawsze jednak byliśmy pewni, że długoterminowa przyszłość klubu może być zabezpieczona tylko pod warunkiem, że będzie on miał nowego właściciela. W efekcie szeroko zakrojonych prac jesteśmy przekonani, że całkowity dochód ze sprzedaży nie przyniesie korzyści Romanowi Abramowiczowi ani żadnej innej osobie objętej sankcjami. Rozpoczniemy teraz proces zapewnienia, że dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele humanitarne na Ukrainie, wspierając ofiary wojny - napisał w wydanym oświadczeniu brytyjski rząd.

W kończącym się sezonie 2021/2022 Chelsea zajęła trzecie miejsce w Premier League, była finalistą Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, ale oba finały przegrała rzutami karnymi z Liverpoolem, a w Lidze Mistrzów odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt. W lutym wygrała natomiast Klubowe Mistrzostwa Świata.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem