more_horiz
Wiadomości

Dakar 2023: znamy pierwsze szczegóły trasy. 14. etapów w Arabii Saudyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 14:40
45. edycja Rajdu Dakar zostanie rozegrana w całości na trasach w Arabii Saudyjskiej i będzie podzielona na czternaście etapów - ogłosili organizatorzy podczas niedzielnej konferencji prasowej. 
Organizatorzy (ASO) przedstawili pierwsze szczegóły dotyczące 45. edycji Rajdu Dakar, która odbędzie się w dniach 1-15 stycznia 2023 roku w Arabii Saudyjskiej
Organizatorzy (ASO) przedstawili pierwsze szczegóły dotyczące 45. edycji Rajdu Dakar, która odbędzie się w dniach 1-15 stycznia 2023 roku w Arabii SaudyjskiejFoto: Marian Chytka

Rajd Dakar. 14. etapów w Arabii Saudyjskiej - znamy pierwsze szczegóły

Rajd Dakar tym razem rozpocznie się 31 grudnia. Tego dnia na trasie wyznaczonej na wybrzeżu Morza Czerwonego odbędzie się prolog. Jego wyniki będą decydowały o kolejności startowej do pierwszego etapu zaplanowanego na 1 stycznia 2023.

Start do 14 etapów, dwóch więcej niż w tegorocznej edycji, odbędzie się rampy wybudowanej w obozie na pustyni. Trasa wiedzie od wybrzeża do wybrzeża, ostatni etap zakończy się 15 stycznia w miejscowości Ad-Dammam, położonej nad Zatoką Perską.

Dakar 2023. Organizatorzy zapowiadają zmiany

Organizatorzy - firma Amaury Sport Organisation (ASO) - zapowiadają kilka zmian regulaminowych. Motocykliści, tak jak kierowcy samochodów i ciężarówek, będą mieli do dyspozycji elektroniczną książkę drogową. Test tego rozwiązania odbędzie się podczas październikowego Rajdu Maroka.

Kolejność startowa do poszczególnych etapów ustalana będzie na podstawie klasyfikacji łącznej, a nie wyników poprzedniego odcinka.

Dakar 2022 wśród kierowców samochodów wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota GR DKR Hilux), drugi był dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (BRX Hunter T1). Jakub Przygoński (Mini John Cooper Works Buggy) został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

W klasie UTV, w której triumfował Amerykanin Austin Jones (Can-Am XRS), doskonale pojechali Polacy. Czwarty był Marek Goczał, a piąty Michał Goczał (obaj Can-Am XRS). Na 12. pozycji został sklasyfikowany Aron Domżała (Can-Am XRS).


Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także