Liga Narodów: Polska - Belgia. Nieskuteczni Biało-Czerwoni znów słabsi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 22:38
Reprezentacja Polski przegrała w Warszawie z Belgią 0:1 w swoim czwartym meczu grupy A4 piłkarskiej Ligi Narodów. Biało-Czerwoni nie zdołali się zrewanżować za niedawną porażkę w Brukseli (1:6).
Piłkarz reprezentacji Polski Matty Cash (L) i Thorgan Hazard (P) z Belgii podczas meczu Ligi Narodów w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Biało-Czerwoni w czerwcu rozegrali wcześniej trzy mecze w Lidze Narodów. Zgromadzili w nich cztery punkty - pokonali u siebie Walię (2:1) oraz zremisowali na wyjeździe z Holandią (2:2).

Humory polskim kibicom zepsuła jednak porażka w Brukseli. Belgowie wręcz zdemolowali podopiecznych Czesława Michniewicza, pokonując ich aż 6:1

Okazja do rewanżu nadarzyła się jednak już po sześciu dniach. Niestety, "Czerwone Diabły" znowu okazały się lepsze.

Batshuayi trafił, Polacy mogli odpowiedzieć

W pierwszej połowie Belgowie byli wyraźnie lepsi. Goście utrzymywali się przy piłce przez ponad 70 procent czasu gry i zasłużenie prowadzili. Gola w 16. minucie zdobył Michy Batshuayi, który wykorzystał wrzutkę Youriego Tielemansa oraz złe zachowanie polskiej obrony.

Belgijski napastnik już po dwóch minutach mógł skompletować dublet, jednak uderzył obok bramki. Piłka w polskiej siatce zatrzepotała natomiast w 32. minucie, jednak gol nie został uznany. Dries Mertens był bowiem na spalonym w momencie podania od Batshuayi'ego.

Polacy głównie się bronili, jednak w pierwszej połowie mieli dwie stuprocentowe okazje. Minęło pół godziny, gdy wyróżniający się w naszych szeregach Matty Cash posłał kilkudziesięciometrowe podanie do Sebastiana Szymańskiego. Ten dobrze przyjął piłkę, jednak fatalnie przestrzelił.

Chyba jeszcze lepszą okazję tuż przed przerwą miał Nicola Zalewski. Piłkarz AS Romy uderzył jednak obok bramki, nie wykorzystując znakomitego zagrania Roberta Lewandowskiego.

51:47 Polska - Belgia cz. 1 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski relacjonują pierwszą połowę meczu Polska - Belgia (Jedynka)

Karol Świderski mógł być bohaterem

Po przerwie reprezentacja Polski stworzyła sobie kolejne bramkowe okazje. Nie zdołała jednak choćby wyrównać. Początek drugiej połowy należał jednak do gości - w 52. minucie groźnie strzelał Thorgan Hazard.

Świetne okazje bramkowe Biało-Czerwonych to właściwie ostatni kwadrans regulaminowego czasu i doliczone minuty. Zaczęło się od uderzenia z rzutu wolnego Roberta Lewandowskiego. Po chwili groźnie, choć niecelnie, głową strzelał Kamil Glik. W międzyczasie dwie dobre okazje zmarnował belgijski rezerwowy Leandro Trossard.

Bohaterem licznie zgromadzonych polskich kibiców mógł za to zostać Karol Świderski, który na placu gry zastąpił wcześniej Piotra Zielińskiego. W 87. minucie piłkarz Charlotte FC świetnie uderzył z dystansu z pierwszej piłki, lecz Simon Mignolet jakimś cudem zdołał interweniować.

Jeszcze lepszą okazję "Świder" miał w 90. minucie meczu. Po kontrataku otrzymał świetną piłkę od Lewandowskiego. Dobrze uderzył głową, lecz piłka trafiła w słupek. W międzyczasie niezłej okazji nie wykorzystał też Jakub Kiwior.

Wynik nie uległ już zmianie. W tabeli grypy prowadzi więc Holandia (10 pkt.) - trzy punkty przed Belgią, sześć przed Polską i dziewięć przed Walią. Następne mecze w Lidze Narodów Polacy rozegrają we wrześniu.

53:04 ​Polska - Belgia cz. 2 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski relacjonują drugą połowę meczu Polska - Belgia (Jedynka)

Polska - Belgia 0:1

Bramki: 0:1 - Batshuayi (16)

Polska: Wojciech Szczęsny - Mateusz Wieteska, Kamil Glik, Jakub Kiwior - Matty Cash, Sebastian Szymański (70, Mateusz Klich), Szymon Żurkowski, Piotr Zieliński (57, Karol Świderski), Karol Linetty, Nicola Zalewski (57, Przemysław Frankowski) - Robert Lewandowski.

Belgia: Simon Mignolet - Toby Alderweireld, Leander Dendoncker, Jan Vertonghen- Timothy Castagne, Youri Tielemans, Axel Witsel (46, Hans Vanaken), Thorgan Hazard (62, Thomas Foket) - Dries Mertens (79, Charles De Ketelaere), Eden Hazard (66, Leandro Trossard) - Michy Batshuayi (66, Lois Openda).

Sędzia: Irfan Peljto (Bośnia i Hercegowina). Widzów: 56 803.

Zapis relacji na żywo:

22:37

NIESTETY, PRZEGRYWAMY MECZ Z BELGIĄ MIMO KILKU ZNAKOMITYCH OKAZJI BRAMKOWYCH.

Szkoda, bo choć Belgia była dzisiaj lepszym zespołem, to Biało-Czerwoni mogli ten mecz przynajmniej zremisować.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Dobranoc.

22:33

90. minuta - ALEŻ TO BYŁA AKCJA. NIE MA GOLA!

Szybka kontra po interwencji Szczęsnego. Lewandowski świetnie dorzucił do Świderskiego, ale piłka po strzale głową tego zawodnika trafiła w słupek.

Trzy minuty doliczone przez sędziego.

22:31

88. minuta - Kiwior miał szansę po zgraniu Lewandowskiego!

Niestety, nie ma gola... Zabrakło skuteczności.

22:30

87. minuta - Ależ blisko był Świderski!

Świetny strzał po wrzutce Casha i zbyt krótkim wybiciu obrońcy.

Mignolet zdołał przenieść piłkę na rzut rożny.

22:28

85. minuta - Było groźnie po akcji Casha i Lewandowskiego.

Strzał Żurkowskiego został jednak zablokowany. Po chwili skontrowali Belgowie i Szczęsny musiał być czujny.

22:27

84. minuta - Jacek Góralski za Karola Linetty'ego oraz Kamil Grosicki za Mateusza Wieteskę.

Czy te zmiany pomogą w zdobyciu choćby punktu?

22:26

83. minuta - Trossard bez problemu poradził sobie z Klichem, na szczęście piłkę na rzut rożny odbił Szczęsny.

Za chwilę dwie zmiany w polskiej ekipie.

22:24

81. minuta - Szczęsny broni strzał Vanekena zza pola karnego.

Wcześniej niezła akcja Belgów.

22:24

79. minuta - Strzał Trossarda nad polską bramką. Po chwili zmiana w drużynie Belgii.

Charles De Ketelaere zmienia Driesa Mertensa.

To ostatni rezerwowy w ekipie gości, który wejdzie na boisko.

22:19

76. minuta - Co za szansę zmarnował Openda. Okazało się jednak, że Belg był na spalonym.

Polacy zostali na połowie rywali, a belgijski rezerwowy ruszył na bramkę. Uderzył jednak słabo i piłkę złapał Szczęsny.

22:18

75. minuta - Strzelał Lewandowski, ale piłka wyszła po rykoszecie na rzut różny.

Po kornerze było naprawdę blisko gola - Mateusz Klich dorzucił na głowę Kamila Glika, lecz ten uderzył nad bramką.

22:17

74. minuta - Ręka Alderweirelda po akcji Lewandowskiego. Będzie rzut wolny.

Dobra pozycja do strzału.

22:14

71. minuta - Zła wrzutka Żurkowskiego.

Mignolet bez problemu złapał piłkę.

22:13

70. minuta - Kolejna zmiana w naszej ekipie.

Mateusz Klich za Sebastiana Szymańskiego.

Przed chwilą mieliśmy kolejną kontrę, jednak fatalne podanie Żurkowskiego do Casha sprawiło, że piłka wylądowała na aucie.

22:12

69. minuta - Mieliśmy kontrę, ale piłka zbyt mocno odskoczyła Lewandowskiemu...

Szkoda, bo Biało-Czerwoni ruszyli mocno i dość liczną grupą.

22:11

68. minuta - Kiwior w ostatniej chwili wybija groźnie lecącą piłkę...

Szarżował Vertonghen, który niespodziewanie znalazł się w naszym polu karnym.

22:10

66. minuta - Strzelec gola opuszcza murawę.

Michy Batshuayi zastąpiony przez Loisa Opendę. Z boiska zszedł też Eden Hazard, którego zastąpił Leandro Trossard.

Nie mamy się z czego cieszyć - w Brukseli Trossard strzelił nam dwie, a Openda jedną bramkę...

22:08

65. minuta - Batshuayi na spalonym, ale znowu było groźnie.

Dobrą interwencją popisał się Szczęsny.

22:07

64. minuta - Póki co, nowi zawodnicy nie odmienili gry Biało-Czerwonych.

Bardzo dużo niedokładności w naszych szeregach...

22:05

62. minuta - Zmiana u Belgów.

Thomas Foket zastępuje Thorgana Hazarda.

22:03

60. minuta - Po godzinie meczu nie można być optymistą.

Piłkarze z Beneluksu cały czas kontrolują spotkanie w Warszawie...

22:00

57. minuta - Mamy podwójną zmianę w naszej drużynie.

Karol Świderski wchodzi za Piotra Zielińskiego, a Przemysław Frankowski zastępuje Nicolę Zalewskiego.

Miejmy nadzieję, że nowi zawodnicy poprawią grę Biało-Czerwonych.

21:59

56. minuta - Niestety, z rzutu rożnego też nic nie wynikło.

Belgowie mogą budować akcję.

21:58

55. minuta - Mieliśmy rzut wolny, ale skończyło się na interwencji Vertonghena.

Dośrodkowywał Szymański. Za chwilę korner dla Polski.

21:55

52. minuta - Groźny strzał Thorgana Hazarda z dystansu.

Piłka minęła jednak słupek naszej bramki.

21:54

51. minuta - Belgowie powoli przejmują kontrolę także w drugiej połowie.

Kiedy jakieś zmiany w polskiej ekipie?

21:52

48. minuta - Belgowie przyspieszyli grę.

Piłka po zagraniu Mertensa ląduje jednak w rękach Szczęsnego.

21:51

47. minuta - Biało-Czerwoni próbowali szybkiego ataku, jednak nic z tego nie wyszło.

W naszym zespole bez zmian w porównaniu z pierwszą połową.

21:48

ZACZYNAMY DRUGĄ POŁOWĘ.

Jedna zmiana u Belgów - Hans Vanaken na murawie. Boisko opuścił Axel Witsel.

21:32

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY.

Wracamy z naszą relacją za około kwadrans. Na razie nie mamy powodów do zadowolenia.

21:32

45. minuta - Ależ okazję zmarnował teraz Zalewski!

Zaczęło się wszystko od Casha, który w polu karnym znalazł Lewandowskiego.

Nasz kapitan odwrócił się z piłką, zagrał do niepilnowanego Zalewskiego, lecz ten fatalnie przestrzelił.

To była jeszcze lepsza okazja niż ta, którą wcześniej zmarnował Szymański.

21:31

44. minuta - Dynamiczna szarża Casha przerwana przez Vertonghena.

Trzeba jednak oddać prawemu wahadłowemu, że jest dzisiaj jedynym reprezentantem Polski, który gra na dobrym poziomie.

21:29

43. minuta - 28 procent posiadania piłki w wykonaniu Polaków...

To jest po prostu przepaść.

21:28

42. minuta - Batshuayi łatwo poradził sobie z Glikiem, ale jego strzał zdołał zablokować Wieteska.

Coraz trudniej przychodzi naszym graczom radzenie sobie z atakami rywali.

21:26

40. minuta - Belgowie są bardzo groźni.

Z dystansu kopnął przed chwilą Witsel. Na szczęście, zabrakło mu nieco precyzji.

21:24

38. minuta - Mieliśmy kolejną kontrę, ale ją zmarnowaliśmy...

Złe podanie Lewandowskiego do Zielińskiego.

21:21

35. minuta - Cash skutecznie w obronie.

Piłkarz Aston Villi poradził sobie z Edenem Hazardem.

21:18

32. minuta - Uff, mamy szczęście.

Piłka znowu w polskiej siatce po strzale Mertensa, któremu podawał Batshuayi.

Na szczęście, skrzydłowy Napoli był na spalonym w momencie podania.

21:17

31. minuta - Cóż to była za okazja dla Polski!

Kapitalne, długie podanie od Matty'ego Casha do Sebastiana Szymańskiego, jednak ten fatalnie przestrzelił...

To była stuprocentowa szansa. Szkoda.

21:16

30. minuta - Trybuny domagały się rzutu karnego.

Okazało się, że Jan Vertonghen został jednak trafiony w głowę, a nie w rękę, gdy blokował na wślizgu dogranie Matty'ego Casha.

21:15

29. minuta - Znowu było groźnie w naszym polu karnym.

Na szczęście, Mertens został zablokowany. Dobra interwencja Kiwiora.

21:14

28. minuta - Zieliński na spalonym.

Szkoda, bo zapowiadała się niezła akcja.

21:10

24. minuta - Świetny przechwyt Nicoli Zalewskiego, z którego jednak nic nie wynikło.

Bardzo nieudana wrzutka Szymańskiego w kierunku Lewandowskiego...

21:08

22. minuta - Mocno niecelny strzał Szymona Żurkowskiego z dystansu.

Polacy wciąż bez poważnej akcji pod bramką gości.

21:06

20. minuta - Polacy wyglądają na nieco podłamanych.

Będą jednak mieli rzut wolny po faulu Axela Witsela na Sebastianie Szymańskim. Żółta kartka dla Belga.

21:04

18. minuta - Batshuayi mógł trafić po raz drugi...

Na szczęście, uderzył obok bramki po zagraniu Driesa Mertensa.

21:01

16. minuta - Niestety, tracimy bramkę...

Składna akcja Belgów. Youri Tielemans dośrodkował wprost na głowę Michy'ego Batshuayi'a, a ten wykorzystał bierność naszych stoperów.

Pierwsza groźna akcja "Czerwonych Diabłów" i od razu gol...

21:00

14. minuta - Belgowie spokojnie budują atak.

Póki co, pod polską bramką nie było jednak groźnych akcji.

20:58

11. minuta - Niezła kontra Biało-Czerwonych bez oddanego strzału.

Robert Lewandowski wycofał piłkę do Sebastiana Szymańskiego, który jednak minął się z futbolówką.

20:56

9. minuta - Szczęsny wyszedł z bramki i ucierpiał w starciu z Thorganem Hazardem.

Belgijski wahadłowy przypadkowo trafił golkipera kolanem. Na szczęście, zawodnik Juventusu szybko się podniósł.

20:54

8. minuta - Żurkowski szarżował w polu karnym, po czym upadł.

Interwencja Toby'ego Alderweirelda w obronie była czysta.

20:53

7. minuta - Belgowie wybili piłkę po wrzutce Szymona Żurkowskiego.

Lepszy fragment gry Polaków.

20:51

5. minuta - Szarżował Robert Lewandowski.

Rzut rożny dla Polski, choć wydawało się, że to nie od Leandera Dendonckera odbiła się piłka przed wyjściem poza boisko.

Z kornera nic jednak dobrego nie wynikło.

20:50

4. minuta - Belgowie powoli przejmują inicjatywę.

Na spalonym był Batshuayi, a piłka wylądowała w rękach Wojciecha Szczęsnego.

20:48

2. minuta - Pierwsza dobra interwencja Jakuba Kiwiora.

Po długim podaniu od Jana Vertonghena szarżował Michy Batshuayi.

20:47

1. minuta - Spokojny początek meczu.

Biało-Czerwoni próbowali ataków, ale na razie bez efektów.

20:46

20.46 - Zaczynamy!

Panowie, my wierzymy w zwycięstwo w meczu z drugą drużyną rankingu FIFA!

20:42

20.42 - Czas na Mazurka Dąbrowskiego!

Polscy kibice i piłkarze głośno śpiewają nasz hymn.

20:41

20.41 - Czas na hymny!

Jako pierwszy na PGE Narodowym wybrzmiewa hymn narodowy Belgii.

20:38

20.38 - Coraz bliżej do pierwszego gwizdka.

Piłkarze już w tunelu prowadzącym na murawę.

Tymczasem prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza wręcza pamiątkowe statuetki brązowym medalistom mistrzostw świata sprzed 40 lat.

20:33

20.33 - Jakub Moder w kwietniu doznał poważnej kontuzji w meczu ligi angielskiej.

Pomocnik Brighton&Hove Albion nie zapomina jednak o reprezentacji Polski.

Piłkarz pojawił się na PGE Narodowym.

20:29

20.29 - Trener Belgów Roberto Martinez zapowiadał, że dzisiejszy mecz będzie dla niego okazją do eksperymentów.

W wyjściowym składzie próżno jednak szukać niedoświadczonych piłkarzy. Hiszpan blefował czy też może po przerwie zobaczymy kilku nowych graczy?

W Brukseli to właśnie belgijscy rezerwowi zdeklasowali Polskę...

20:24

20.23 - W meczu z Holandią Piotr Zieliński był jednym z wyróżniających się piłkarzy w naszej drużynie.

Jak będzie dzisiaj?

20:21

20.20 - Mimo ostatniej porażki, bilans dotychczasowych meczów Polski z Belgią jest wyrównany

Jak dotąd, obie drużyny zwyciężyły siedmiokrotnie, a sześć razy padł remis.

W bramkach minimalnie lepsi są Polacy: 27-26.

20:15

20.15 - Do pierwszego gwizdka bośniackiego sędziego pozostało tylko pół godziny. Zanim rozpocznie się mecz, kibiców czeka miła uroczystość.

PZPN postanowił uhonorować brązowych medalistów mistrzostw świata z 1982 roku

Tuż przed rozpoczęciem meczu na PGE Narodowym w Warszawie między Polską i Belgią na murawie pojawią się zawodnicy z kadry Biało-Czerwonych, którzy 40 lat zdobyli brąz na mundialu w Hiszpanii.

20:08

20.08 - W dzisiejszym meczu w reprezentacji Polski zadebiutuje Mateusz Wieteska.

Stoper Legii Warszawa ma zastąpić kontuzjowanego Bednarka.

Piłkarz, którego selekcjoner Czesław Michniewicz zna ze wspólnej pracy w kadrze młodzieżowej czy Legii, był już powołany na marcowe zgrupowanie.

Zadebiutuje jednak dopiero dzisiaj.

20:03

20.03 - Obie drużyny muszą dzisiaj wygrać, by zwiększyć swoje szanse na awans do turnieju finałowego.

Po trzech kolejkach Biało-Czerwoni mają cztery punkty, podobnie jak Belgowie.

Najpierw podopieczni trenera Czesława Michniewicza pokonali we Wrocławiu Walię 2:1, następnie ulegli w Brukseli Belgii aż 1:6 i zremisowali w Rotterdamie z Holandią 2:2.

19:59

19.59 -  Irfan Peljto z Bośni i Hercegowiny będzie sędzią dzisiejszego spotkania.

Po raz pierwszy w historii oficjalnych meczów reprezentacji Polski głównym arbitrem będzie sędzia z tego kraju.

19:55

19.55 - Obie drużyny przystępują do dzisiejszego meczu bez kilku czołowych piłkarzy.

Faworytem starcia na PGE Narodowym są "Czerwone Diabły", choć goście przyjechali do Warszawy bez sześciu piłkarzy, w tym Kevina De Bruyne, Romelu Lukaku i Yannicka Ferreiry-Carrasco. W czerwcowych meczach reprezentacji Belgii nie bierze też udziału Thibaut Courtois.

Niestety, również Czesław Michniewicz nie może skorzystać ze wszystkich najlepszych polskich piłkarzy.

We wtorek rano okazało się, że kontuzja wykluczyła z udziału w meczu Jana Bednarka. Urazy uniemożliwiły też występ Arkadiusza Milika, Adama Buksy i Krystiana Bielika.

19:50

19.50 - W trzech wcześniejszych meczach LN Biało-Czerwoni zdobyli cztery punkty. O jednym spotkaniu chcieliby jednak jak najszybciej zapomnieć...

Belgowie wręcz zdemolowali podopiecznych Czesława Michniewicza, pokonując ich aż 6:1. Po sześciu dniach od starcia w Brukseli nadarza się okazja do rewanżu.

19:47

19.47 - Znamy już składy, w jakich zagrają obie drużyny.

Polska: Wojciech Szczęsny - Mateusz Wieteska, Kamil Glik, Jakub Kiwior - Matty Cash, Sebastian Szymański, Szymon Żurkowski, Piotr Zieliński, Karol Linetty, Nicola Zalewski - Robert Lewandowski.

Belgia: Simon Mignolet - Toby Alderweireld, Leander Dendoncker, Jan Vertonghen- Timothy Castagne, Youri Tielemans, Axel Witsel, Thorgan Hazard - Dries Mertens, Eden Hazard - Michy Batshuayi.

19:45

19.45 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z czwartego meczu reprezentacji Polski w tegorocznej Lidze Narodów.

Równo za godzinę na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się mecz z Belgią.