Liga Narodów siatkarzy: Brazylia - Polska. Udany początek turnieju w Sofii dla Biało-Czerwonych!

2022-06-22, 17:55

Reprezentacja Polski siatkarzy podczas turnieju Ligi Narodów 2022 w bułgarskiej Sofii. Foto: print screen/en.volleyballworld.com

Reprezentacja Polski siatkarzy w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Sofii pokonała trzykrotnych mistrzów świata Brazylię 3:1. Kolejnym rywalem Biało-Czerwonych będzie Kanada, z którą liderzy rankingu FIVB zagrają w czwartek 23 czerwca o godz. 12.30.

• Ostatnia edycja Ligi Narodów mężczyzn i kobiet odbyła się we włoskim Rimini w tzw. bańce.
  • Poprzednią LN wygrali Brazylijczycy, z kolei Polacy zajęli drugie miejsce przed Francuzami. Zawody odbywają się od 2018 roku.
  • Podopieczni Nikoli Grbicia po turnieju w Sofii zagrają w Gdańsku.

Brazylia - Polska. Koncertowy set Biało-Czerwonych na otwarcie meczu w Sofii

Przed spotkaniem w stolicy Bułgarii doszło do wielu zmian w składzie. Do kadry dołączyli: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski.

Do meczu w Sofii Brazylijczycy przystępowali już nie jako lider Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Na szczycie znaleźli się właśnie Polacy, którzy w świetnym stylu rozpoczęli swoje piąte spotkanie w Lidze Narodów. Już po kilku minutach pierwszego seta podopieczni Nikoli Grbicia prowadzili 5:0.

Zespół prowadzony przez Renana Dal Zotto starał się odrabiać punkty, ale Biało-Czerwoni skutecznie utrzymywali przewagę nad "Kanarkami" (15:8). W pierwszej partii nie najlepiej w ekipie Brazylijczyków prezentował się Leal, który nie mógł złapać odpowiedniego rytmu. Do końca seta otwierającego mecz Polacy, których kapitanem był Kurek, nie oddali już prowadzenia i wygrali 25:18.

"Canarinhos" w grze

Drugiego seta Polacy rozpoczęli od skutecznego kontrataku Bieńka. Szybko jednak i po raz pierwszy w meczu na prowadzenie wyszli Brazylijczycy za sprawą Alana (2:1), który z każdą kolejną minutą wchodził na wyższe obroty. Do ataku ruszyli również Biało-Czerwoni, którzy dzięki Semeniukowi wyrównali stan rywalizacji (5:5).

W grę mistrzów świata wkradły się błędy i to zespół Renana Dal Zotto odskoczył rywalom (12:7). "Canarinhos" podobnie jak Polacy w pierwszym secie utrzymywali przewagę i chcieli jak najszybciej doprowadzić do wyrównania w całym spotkaniu. Biało-Czerwonym udało się dojść Brazylijczyków na dwa punkty (16:14) po udanej "kiwce" Śliwki, który zaskoczył rywali pod siatką.

Pod koniec seta przerwę zażądał trener Grbić. Brazylia utrzymywała czteropunktową przewagę nad Polską. Dobrze w końcówce punktował Kurek oraz Bieniek, który popisał się pięknym asem serwisowym - Leal był bezradny przy odbiorze (20:19). Błędy popełniały obie ekipy zarówno Kurek jak i Alan serwowali w aut. Ostatecznie tę partię wygrała Brazylia, która nie oddała już prowadzenia (25:22).

Brazylia - Polska. Kadra Nikoli Grbicia odrabia straty w meczu Ligi Narodów

Zdecydowanie lepiej ułożyła się trzecia partia. Biało-Czerwoni szybko budowali przewagę i sprawiali problemy Brazylijczykom (8:4). Skutecznie punktował Śliwka. Zawodnicy Nikoli Grbicia złapali przysłowiowy wiatr w żagle i odskoczyli trzykrotnym mistrzom olimpijskim (14:10).

Szczególnie dobrze prezentował się Śliwka, ale kluczem do sukcesu kadry była polska zagrywka. Problemy mieli Maique czy Adriano Fernandes. Biało-Czerwoni z bezpiecznym zapasem punktowym ostatecznie pewnie wygrali trzeciego seta z Brazylią (25:16).

Dominacja mistrzów świata w czwartym secie

Czwartą partię podopieczni trenera Dal Zotto zaczęli od asa serwisowego Lucasa. Szczęście "Kanarków" nie trwało długo. Mateusz Bieniek zaczął punktować zagrywką i Biało-Czerwoni ponownie wyszli na prowadzenie, już na początku seta zyskując dużą przewagę (6:1).

O przerwę poprosił Renan Dal Zotto, by jak najszybciej zareagować na losy spotkania w Sofii. To jednak nie pomogło Brazylijczykom, którzy przegrywali już... 3:11. Mistrzowie świata zdecydowanie przeważali w tej części meczu, przybliżając się do wygranej.

Biało-Czerwoni dominowali do końca czwartego seta, prowadząc już 18:8. Ostatecznie Polska pokonała Brazylię 25:22 i w całym meczu 3:1.

Liga Narodów siatkarzy. Polacy grają w Sofii

Siatkarze zakończyli rywalizację w Ottawie. Rozstawieni z nr 2 mistrzowie świata i srebrni medaliści poprzedniej LN pierwsze spotkanie rozegrali z Argentyną, brązowym medalistą olimpijskim, oraz z Włochami. W Kanadzie zagrali jeszcze z Francją i Bułgarią. Następnie podopieczni Nikoli Grbicia przenieśli się do Sofii, gdzie od 21 do 26 czerwca będą rywalizować kolejno z Brazylią (3:1) Kanadą, Australią i USA, a ostatni turniej odbędzie się w Gdańsku (5-10 lipca), gdzie Polska zmierzy się kolejno z Chinami, Słowenią, Holandią i Iranem.

Po osiem najlepszych drużyn awansuje do turnieju finałowego, który rozegrany zostanie systemem pucharowym.

Brazylia - Polska. Zdaniem rozgrywającego Marcina Janusza zwycięstwo jest ważne, ale Biało-Czerwoni muszą jeszcze sporo poprawić (IAR) 0:26
+

Liga Narodów za Ligę Światową

Liga Narodów w 2018 roku zastąpiła rozgrywki Ligi Światowej. Biało-Czerwoni w pierwszych rozgrywki zajęli piąte miejsce, w 2019 roku stanęli na najniższym stopniu podium, a w poprzedniej edycji przegrali w finale z Brazylią. Kobieca reprezentacja była kolejno dziewiąta, piąta i 11.

W ostatniej edycji Ligi Narodów siatkarzy triumfowała Brazylia. Polacy zajęli drugie miejsce. W Lidze Narodów siatkarek najlepsze po raz trzeci z rzędu były Amerykanki. Biało-Czerwone ostatecznie znalazły się na 11. miejscu.

BRAZYLIA - POLSKA 1:3 (16:25, 25:22, 16:25, 22:25)

Brazylia: Bruno Rezende, Yoandy Leal, Rodrigo, Alan, Flavio Gualberto, Lucas, Maique Reis (libero) oraz Thales (libero), Ricardo Lucarelli, Fernando, Leandro Santos, Isac, Adriano, Darlan.

Polska: Marcin Janusz, Kamil Semeniuk, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz