more_horiz
Wiadomości

Adrian Meronk z historycznym triumfem. Polak zwyciężył w Horizon Irish Open

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 19:09
Adrian Meronk zwyciężył w Horizon Irish Open. To jego premierowy triumf w zawodach pierwszej ligi zawodowej DP World Tour. Sukces w Irlandii zapewni mu mocny awans w światowym rankingu, a przed polskim golfistą start w Scottish Open i wielkoszlemowy The Open, w którym będzie rywalizował m.in. z Tigerem Woodsem.
Adrian Meronk zwyciężył w prestiżowym turnieju Irish Open z cyklu DP World Tour
Adrian Meronk zwyciężył w prestiżowym turnieju Irish Open z cyklu DP World TourFoto: AP/Associated Press/East News

Przełomowy moment dla polskiego golfisty

Już po trzech rundach gry w irlandzkim Mount Juliet Estate Polak był samodzielnym liderem. W finałową niedzielę sytuacja na czele tabeli się nieco zmieniała, ale najlepszy krajowy golfista cały czas plasował się w czołówce. Zwyciężył sumą 268 uderzeń (-20 wobec normy pola).

- Ciężko to opisać słowami, jestem przeszczęśliwy. To niewiarygodne uczucie, ale też ogromna ulga, że wreszcie, po latach ciężkiej codziennej pracy, ten moment nastąpił. Nie zwalniam tempa, to kolejny krok w mojej karierze - mówił zaraz po zejściu z osiemnastego dołka.

Drugie miejsce wywalczył Nowozelandczyk Ryan Fox z rezultatem -17, a trzecie Thriston Lawrence z RPA z -16 na finiszu.

Zwycięstwo da awans w rankingu

Meronk zaliczy awans na siódme miejsce rankingu DP World Tour, a sukces wywinduje go również w Official World Golf Ranking.

29-latek z Wrocławia trzy razy stawał w tym sezonie na podium cyklu DP World Tour. W maju był trzeci w Dutch Open i Catalunya Championship, w marcu w Qatar Masters również stanął na najniższym stopniu podium. We wrześniu 2021 r. zajął za to drugie miejsce w DS Automobiles Italian Open, gdy cykl nosił jeszcze nazwę European Tour.

W każdych zawodach towarzyszy mu caddie - pochodzący ze Szkocji Stuart Beck.

Irish Open to turniej o wieloletniej tradycji - pierwszy raz został rozegrany w 1927 roku. Odbywał się corocznie do 1950 r., z wyjątkiem czasów II wojny. Rozegrano go jeszcze w 1953 r., a potem nastąpiła wieloletnia przerwa. Zawody wznowiono w 1975 r.

***

Adrian Meronk urodził się w Hamburgu, a wychowywał w Pniewach. W tamtejszej szkole podstawowej uprawiał skok wzwyż i bieganie, grał też w piłkę nożną w Sokole Pniewy, a w ramach szkolnej reprezentacji koszykarskiej i siatkarskiej rywalizował na poziomie wojewódzkim. Wybrał jednak golfa. Dlaczego? Między innymi o tym opowiedział naszemu portalowi w długiej rozmowie 2 2020 roku. 


Adrian Meronk to pierwszy polski zawodowy golfista. 27-latek z sukcesami rywalizuje w prestiżowym cyklu DP World Tour (dawniej PGA European Tour), ale stawia sobie jeszcze ambitniejsze cele. - Chcę grać w turniejach wielkoszlemowych. Jeszcze kilka dobrych startów i takie zaproszenie przyjdzie - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 

Zobacz także

Zobacz także