Ekstraklasa: Jagiellonia - Widzew. Beniaminek zaskoczył gospodarzy

2022-07-22, 22:26

Strzelec bramki dla Widzewa Bartłomiej Pawłowski (przy piłce) walczy ze stoperem Jagiellonii Bogdanem Tiru . Foto: PAP/Artur Reszko

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali na własnym boisku z Widzewem Łódź 0:2 (0:0) w piątkowym meczu 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Beniaminek odniósł pierwsze zwycięstwo po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Gospodarze chcieli wygrać po raz drugi w nowym sezonie Ekstraklasy, z kolei łodzianie liczyli na pierwsze punkty po powrocie do krajowej elity po ośmiu latach.

Jagiellonia zaczęła ofensywnie i... nieskutecznie

Jagiellonia od początku meczu próbowała przejąć inicjatywę. W dziewiątej minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się Bartłomiej Wdowik, jednak golkiper gości Henrich Ravas zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką. Cztery minuty później słowacki bramkarz znowu sobie poradził - tym razem ze strzałem Tomasa Prikryla po indywidualnej akcji.

Beniaminek rozpoczął spokojnie, ale z czasem podopieczni Janusza Niedźwiedzia zaczęli odważniej atakować. W 16. minucie strzał głową oddał Bartłomiej Pawłowski, ale Zlatan Alomerović nie miał kłopotów z interwencją. Po minucie pomocnik Widzewa miał kolejną szansę, lecz tym razem Pawłowski przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Blisko gola dla gospodarzy było w 29. minucie. Po zespołowej akcji w polu karnym odnalazł się Marc Gual, którego strzał został zablokowany. Dziesięć minut później z dystansu szczęścia próbował Jesus Imaz. Piłka minimalnie minęła jednak bramkę.

W końcówce pierwszej połowy wyraźnie niecelnie uderzył natomiast Prikryl. Choć podopieczni Macieja Stolarczyka grali nieco lepiej od gości, brakowało im skuteczności. Jak się okazało po przerwie, niewykorzystane sytuacje się zemściły...

Zabójcza skuteczność Widzewa

Kolejną szansę gospodarze zmarnowali w 49. minucie - groźnie strzelał Bartosz Bida, lecz Ravas zdołał odbić piłkę. Widzew coraz odważniej kontrował - w 53. minucie po kornerze szansę miał Pawłowski. Minutę później Alomerović świetnie interweniował po uderzeniu Dominika Kuna.

W kolejnych minutach gra się nieco uspokoiła. Jak się okazało, była to cisza przed widzewską burzą. W 72. minucie goście objęli prowadzenie! Szarża Mateusza Żyro została zakończona faulem Nene tuż przed polem karnym, a z rzutu wolnego efektownym strzałem popisał się były piłkarz "Jagi" Pawłowski! Piłka odbiła się od prawego słupka i wpadła do siatki.

Żółto-Czerwoni ruszyli do odrabiania strat. Dobrze bronił jednak Ravas, który w 75. minucie poradził sobie z uderzeniem Andrzeja Trubehy z dystansu. Cztery minuty później szansę strzelecką miał Imaz, który został zablokowany.

Widzew skupił się na defensywie i czyhaniu na kontry. Taka taktyka przyniosła efekt w 84. minucie, gdy do siatki trafił Jordi Sanchez. Hiszpan zdecydował się na indywidualną szarżę, poradził sobie z kilkoma obrońcami i na wślizgu zdołał skierować piłkę do białostockiej bramki.

Jagiellonia nie zdołała już odpowiedzieć. Pierwsza wygrana Widzewa po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej stała się faktem.

Jagiellonia Białystok - Widzew Łódź 0:2 (0:0)

Bramka: 0:1 Bartłomiej Pawłowski (72-wolny), 0:2 Jordi Sanchez (84)

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Tomas Prikryl. Widzew Łódź: Kristoffer Hansen, Dominik Kun.

Sędzia: Piotr Urban (Legionowo). Widzów: 11 781.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerović - Bogdan Tiru, Mateusz Skrzypczak, Michał Pazdan - Tomas Prikryl, Martin Pospisil, Nene (81. Fedor Cernych), Bartłomiej Wdowik - Jesus Imaz, Bartosz Bida (63. Mateusz Kowalski), Marc Gual (70. Andrzej Trubeha).

Widzew Łódź: Henrich Ravas - Patryk Stępiński, Mateusz Żyro, Bożidar Czorbadżijski (63. Martin Kreuzriegler) - Karol Danielak (66. Juljan Shehu), Dominik Kun, Marek Hanousek, Fabio Nunes - Ernest Terpiłowski (63. Jordi Sanchez), Juliusz Letniowski (81. Paweł Zieliński), Bartłomiej Pawłowski (81. Kristoffer Hansen).

Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Warta Poznań - Wisła Płock 0:4 (0:3)

Pozostałe mecze kolejki

2022-07-23:
Miedź Legnica - Lech Poznań
Cracovia Kraków - Korona Kielce (17.30)
Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin (20.00)
2022-07-24:
Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze
Piast Gliwice - Raków Częstochowa
Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin (17.30)
2022-07-25:
PGE FKS Stal Mielec - Radomiak Radom (19.00)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Warta Poznań 2 0 0 2 0-5 0 -5
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze