more_horiz
Wiadomości

Tour de Pologne: Ethan Hayter zwycięzcą 69. edycji wyścigu. Ostatni etap dla Arnauda Demare

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 18:50
Brytyjski kolarz Ethan Hayter z ekipy Ineos Grenadiers został w Krakowie zwycięzcą 79. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Drugie miejsce zajął Holender Thymen Arensman (DSM), a trzecie Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Ostatni etap wygrał Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ).
Brytyjczyk Ethan Hayter wygrał tegoroczną edycję Tour de Pologne
Brytyjczyk Ethan Hayter wygrał tegoroczną edycję Tour de PologneFoto: PAP/Grzegorz Momot

Na mecie siódmego odcinka na krakowskich Błoniach Demare finiszował najszybciej z peletonu, wyprzedzając Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Niemca Phila Bauhausa (Bahrain Victorious).

Hayter jest pierwszym Brytyjczykiem na liście triumfatorów Tour de Pologne. Choć ma dopiero 23 lata, to w dorobku już 16 zwycięstw, a Tour de Pologne nie jest pierwszym jego sukcesem w wyścigu rangi World Tour. Pod koniec kwietnia wygrał prolog i jeden z etapów Tour de Romandie. Jest dwukrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas. Ściga się także na torze. W ubiegłym roku na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobył srebrny medal w wyścigu madison, w którym startował razem z Matthew Wallsem.

Triumf Haytera i "Grenadierów"

Kolarz z Londynu przyjechał do Polski jako jeden z faworytów, pod nieobecność w drużynie "Grenadierów" Michała Kwiatkowskiego. Nie wygrał żadnego etapu, ale na kluczowych dwóch odcinkach spisał się dobrze. W Przemyślu na Kopcu Tatarskim finiszował w 13-osobowej czołówce w tym samym czasie co zwycięzca, a później kilkudniowy lider wyścigu Kolumbijczyk Sergio Higuita. W czwartek w jeździe indywidualnej na czas na Wierch Rusiński młody Brytyjczyk był trzeci, tracąc osiem sekund do Arensmana, który z kolei w Przemyślu poniósł większe straty.

W klasyfikacji generalnej Hayter wyprzedził o 11 sekund Arensmana oraz o 18 Bilbao. To niemałe różnice jak na Tour de Pologne. W 2015, 2017 i 2019 roku zwycięzca miał przewagę tylko dwóch sekund nad drugim zawodnikiem.

Na ostatnim etapie różnice się nie zmieniły. Hayter przejechał rozgrywany w upale odcinek ze Skawiny do Krakowa (177,8 km) w miarę spokojnie w peletonie, choć sam twierdził, że był to dla niego najtrudniejszy dzień.

Liderowi wyścigu na rękę była ucieczka zawodników, którzy zgarnęli bonifikaty sekundowe w Lanckoronie i Myślenicach. W akcji brało udział pięciu kolarzy: Australijczyk Jarrad Drizners (Lotto Soudal), Norweg Syver Waersted (Uno-X), Włoch Alessandro De Marchi (Israel-Premier Tech), Duńczyk Julius Johansen (Intermarche-Wanty Gobert) oraz Austriak Felix Gall (AG2R Citroen). Najdłużej uciekał De Marchi, który razem z kontratakującym z peletonu Francuzem Nansem Petersem (AG2R Citroen) został doścignięty 5 km przed metą.

Na finiszu najszybszy był Demare, który wyraźnie wyprzedził zwycięzcę etapu w Lublinie – Kooija oraz pierwszego w Rzeszowie Bauhausa. Najlepszy z Polaków, Stanisław Aniołkowski z reprezentacji zajął 13. miejsce.

Tour de Pologne bez Polaków

Po raz pierwszy od dziesięciu lat w Tour de Pologne nie startowali dwaj najlepsi polscy kolarze – Michał Kwiatkowski i Rafał Majka (w piątek przedłużył o dwa lata kontrakt z UAE Team Emirates). Od 2012 roku albo jeden, albo drugi był w stawce, choć nie zdarzyło się, by rywalizowali w tej samej edycji. Obecnie leczą kontuzje. Kwiatkowski został zgłoszony do składu Ineos Grenadiers, ale o swoim wypadku na treningu, który wydarzył się kilka dni wcześniej, poinformował w mediach społecznościowych dopiero w przeddzień startu wyścigu w Kielcach. Dla dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa było to spore zaskoczenie.

W walce z najlepszymi grupami zawodowymi świata Polacy wypadli na miarę swoich możliwości. Nieźle pojechali kolarze z reprezentacji: Patryk Stosz był najaktywniejszym zawodnikiem wyścigu, Aniołkowski próbował walczyć na sprinterskich etapach, a Jakub Kaczmarek zajął w klasyfikacji generalnej 28. miejsce. To najniższa lokata najlepszego Polaka od 2007 roku, gdy Bartosz Huzarski ukończył wyścig na 29. pozycji. Stosz i Aniołkowski za własne pieniądze przygotowywali się do wyścigu na zgrupowaniu w Livigno.

Czterech Polaków w grupach zagranicznych pełniło funkcje pomocnicze. Na trochę swobody pozwolono Kamilowi Małeckiemu (Lotto Soudal), który w ostatnim dniu wyścigu próbował bronić koszulki najlepszego "górala", ale zabrał się do ucieczki, która szybko została zlikwidowana, a nie dołączył do tej, której udało się odskoczyć. Koszulka pozostała jednak w belgijskiej ekipie, gdyż podwójnie punktowaną premię górską im. Joachima Halupczoka w Bieńkówce wygrał jego kolega klubowy – Drizners.

Klasyfikację punktową wygrał Demare, natomiast drużynową – brytyjska ekipa Ineos Grenadiers.

Wyścig, odbywający się pod hasłem "Pokój dla Ukrainy", przebiegał w większości w południowo-wschodniej części kraju. Za rok odbędzie się jubileuszowy, 80. Tour de Pologne, organizowany po raz 30. przez Czesława Langa. Dyrektor wyścigu na razie pozostaje tajemniczy, jeśli chodzi o przyszłoroczną trasę.

Wyniki 7. etapu, Skawina - Kraków (177,8 km):

1. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ) - 3:59.20
2. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma)
3. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)
4. Max Kanter (Niemcy/Movistar)
5. Gerben Thijssen (Belgia/Intermarche-Wanty-Gobert)
6. Marijn van den Berg (Holandia/EF Education-EasyPost)
7. Davide Cimolai (Włochy/Cofidis)
8. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo)
9. Pascal Ackermann (Niemcy/UAE Team Emirates)
10. Kaden Groves (Australia/BikeExchange)
...
13. Stanisław Aniołkowski (Polska)
29. Jakub Murias (Polska)
32. Jakub Kaczmarek (Polska)
50. Marcin Budziński (Polska)
71. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Ethan Hayter (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) - 28:26.33
2. Thymen Arensman (Holandia/Team DSM) 11 s
3. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) 18
4. Matteo Sobrero (Włochy/BikeExchange) 23
5. Ben Tulett (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 25
6. Remi Cavagna (Francja/Quick-Step Alpha Vinyl) 31
7. Samuele Battistella (Włochy/Astana) 32
8. Sergio Higuita (Kolumbia/Bora-hansgrohe) 32
9. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) 45
10. Bruno Armirail (Francja/Groupama-FDJ) 50
...
28. Jakub Kaczmarek (Polska) 1.38
55. Filip Maciejuk (Polska/Bahrain Victorious) 5.19
68. Cesare Benedetti (Polska/Bora-hansgrohe) 8.06
74. Stanisław Aniołkowski (Polska) 9.53
82. Marcin Budziński (Polska) 13.16
92. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) 21.14
96. Jakub Murias (Polska) 22.20
104. Piotr Brożyna (Polska) 25.22
124. Mateusz Grabis (Polska) 32.51
126. Łukasz Wiśniowski (Polska/EF Education-EasyPost) 33.40
127. Patryk Stosz (Polska) 36.43
klasyfikacja punktowa:
1. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ) 74 pkt
2. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 72
3. Max Kanter (Niemcy/Movistar) 62

klasyfikacja górska:

1. Jarrad Drizners (Australia/Lotto Sudal) 23 pkt
2. Alessandro De Marchi (Włochy/Israel-Premier Tech) 16
3. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) 15
klasyfikacja aktywnych:
1. Patryk Stosz (Polska) 16 pkt
2. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo) 8
3. Mads Schmidt (Dania/Israel-Premier Tech) 6
klasyfikacja drużynowa:
1. Ineos Grenadiers (Wielka Brytania) - 85:19.33
2. Quick-Step Alpha Vinyl (Belgia) strata 2.43
3. Team DSM (Holandia) 2.46
...
21. Reprezentacja Polski 18.09

Zobacz także

Zobacz także