Liga Narodów: Van Gaal pocieszył Polaków po meczu z Holandią "Nie traćcie wiary w reprezentację"

2022-09-23, 08:33

Robert Lewandowski (2L) i trener Holandii Louis van Gaal (2P) po meczu grupy A4 piłkarskiej Ligi Narodów w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Dominowaliśmy w całym meczu - ocenił selekcjoner reprezentacji Holandii Louis van Gaal. W czwartek na PGE Narodowym w Warszawie jego podopieczni wygrali z Polską 2:0 w spotkaniu piłkarskiej Ligi Narodów.

Holendrzy rzeczywiście od początku spotkania mieli przewagę. Już w 12. minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Daley Blind. 32-letni obrońca zbiegł z lewej strony w pole karne, ale będąc kilka metrów przed bramką Wojciecha Szczęsnego, nie sięgnął zagranej do niego piłki.

Polska - Holandia. Louis van Gaal: dominowaliśmy w całym meczu

- Blind powinien był to wykorzystać, ale generalnie jestem zadowolony z tego, jak spisali się moi wahadłowi - powiedział van Gaal.

Dwie minuty później Polacy już nie mieli tyle szczęścia. Po koronkowej akcji z bliska do siatki trafił Cody Gakpo.

W drugiej połowie podopieczni trenera Czesława Michniewicza starali się grać agresywniej, wywierać presję na rywala, ale w 60. minucie stracili drugą bramkę. Holendrzy znów kilkoma szybkimi podaniami stworzyli sobie dogodną okazję, a wykorzystał ją Steven Bergwijn.

- Dominowaliśmy w całym meczu. Świetnie graliśmy w obronie, doskonale funkcjonowała asekuracja. Jeśli w starciu z takim piłkarzem jak Lewandowski nie tracisz gola, to znaczy, że zagraliśmy dobrze - ocenił van Gaal.

"Oranje" blisko awansu do finału Ligi Narodów

Biało-Czerwoni w zasadzie tylko raz byli blisko gola. W 50. minucie Przemysław Frankowski dośrodkował, ale Arkadiusz Milik z pięciu metrów posłał piłkę nad poprzeczką.

Dzięki temu zwycięstwu Holandia jest blisko awansu do turnieju finałowego. W niedzielę podejmie Belgię i może sobie pozwolić nawet na niską porażkę.

- Nie powinniście tracić wiary w swoją reprezentację. Po prostu my dziś zagraliśmy bardzo dobry mecz. Prosiłem swoich piłkarzy o wywieraniu presji na całym boisku. Takim piłkarzom jak Lewandowski czy Milik było ciężko, bo byli odcięci od podań - powiedział van Gaal pytany o ocenę polskiej reprezentacji.

Walia - Polska. Kiedy i o której mecz Ligi Narodów?

Po 5. kolejkach Ligi Narodów Biało-Czerwoni zajmują trzecie miejsce. Do końca rywalizacji pozostało jedno spotkanie - z Walią w Cardiff (25 września, godz. 20.45).

Porażki Polski i Walii z Belgią (1:2) sprawiły, że sytuacja na dole tabeli grupy A4 Ligi Narodów nie zmieniła się. Polacy nie mogą przegrać w Cardiff, bo w innym przypadku spadną z najwyższej dywizji tych zmagań.

Dlaczego czwartkowe spotkanie zakończyło się takim, a nie innym wynikiem - tłumaczy selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz (IAR) 0:47
+

Poprzednią edycję turnieju wygrali Francuzi, którzy pokonali w Mediolanie Hiszpanów 2:1. W pierwszej odsłonie tych rozgrywek najlepsi okazali się Portugalczycy. Finał odbywał się w Porto, gdzie wygrali 1:0 z Holandią.

Stawką turnieju są punkty w rankingu FIFA, a także możliwość kwalifikacji do mistrzostw Europy. Udział w Euro 2024 przysługuje zwycięzcy zmagań w każdej z trzech dywizji.

Polacy przegrali na PGE Narodowym w Warszawie z Holendrami 0:2 w 5. kolejce najwyższego poziomu piłkarskiej Ligi Narodów. O szczegółach - Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (IAR) 1:13