Liga Narodów: Final Four nie dla Węgrów. Włosi wygrali w Budapeszcie

2022-09-26, 22:44

Federico Dimarco (z lewej) i Giacomo Raspadori mogą cieszyć się z awansu reprezentacji Włoch do turnieju finałowego Ligi Narodów . Foto: PAP/EPA/Zsolt Szigetvary

Reprezentacja Włoch pokonała w Budapeszcie Węgry 2:0 i zapewniła sobie awans do turnieju finałowego piłkarskiej Ligi Narodów. W drugim meczu grupy A3 zdegradowana do niższej dywizji Anglia zremisowała w Londynie z Niemcami 3:3.

Reprezentacja Węgier była największą rewelacją Ligi Narodów. Podopieczni Marco Rossiego przed startem rozgrywek byli skazywani na pożarcie w grupie z Włochami, Niemcami i Anglią. Madziarzy dwukrotnie pokonali jednak Anglików, wygrali też z Niemcami i do meczu z Włochami przystępowali jako lider grupy A3.

Włosi jednak w Final Four

Italia wciąż miała jednak szansę na awans do turnieju finałowego, jednak musiała wygrać w Budapeszcie. Podopieczni Roberto Manciniego od początku wtorkowego meczu stwarzali sobie groźniejsze sytuacje bramkowe.

Madziarzy w pierwszej minucie mogli zdobyć gola po rzucie wolnym, lecz Dominik Szoboszlai trafił w mur. Później przeważali już goście. Już w piątej minucie było blisko gola po fatalnym błędzie Petera Gulacsiego - węgierskiego golkipera uratował jednak Attila Szalai, który zdołał wybić piłkę.

W 12. minucie po rzucie wolnym minimalnie niecelnie uderzał Giovanni Di Lorenzo. Strzelecka niemoc Italii została przełamana piętnaście minut później, choć niemały udział w tym mieli Węgrzy.

"Bratankowie" próbowali wyprowadzić piłkę ze swojego pola karnego. Wilfried Gnonto doskoczył jednak do Gulacsiego, a ten nie zdołał jej wybić. Piłka trafiła do Giacomo Raspadoriego, a ten nie miał kłopotów z umieszczeniem jej w siatce.

Do przerwy goście prowadzili jedną bramką. Już w 52. minucie podwyższyli rezultat. Zanim do tego doszło formą błysnął jednak Gianlugii Donnarumma. Włoski golkiper w jednej akcji zatrzymał trzy bardzo groźne strzały rywali. Niewykorzystane okazje zemściły się na Węgrach za sprawą Federico Dimarco. Obrońca Interu nie miał problemów z zamienieniem na gola podania od Bryana Cristante.

Bramkarz PSG był nie do pokonania - w 55. minucie w świetnym stylu obronił strzał Calluma Stylesa. Im bliżej końca meczu, tym ataki Węgrów były słabsze, jakby piłkarzom brakowało sił.

Mimo porażki i braku awansu do turnieju finałowego, publiczność w Budapeszcie nagrodziła swoich reprezentantów zasłużonymi oklaskami za postawę w całych rozgrywkach. W czerwcowym Final Four zagrają jednak Włosi.

Węgry - Włochy 0:2 (0:1).

Bramki: Giacomo Raspadori (27), Federico Dimarco (52).

Sędzia: Benoit Bastien (Francja).

***

Sześć bramek na Wembley

Dużo działo się na londyńskim Wembley, gdzie zdegradowani już do niższej dywizji Anglicy podejmowali Niemców, którzy nie mieli szans awansu do turnieju finałowego.

Goście po golach grających w lidze angielskiej Ilkaya Guendogana i Kaia Havertza mieli już dwubramkową przewagę, ale później do głosu doszli piłkarze trenera Garetha Southgate'a. Najpierw w krótkim odstępie czasu do siatki gości trafili Luke Shaw i Mason Mount, a w końcówce rzut karny wykorzystał Harry Kane.

Gdy wydawało się, że Anglia będzie się cieszyć z pierwszej wygranej, trzecią bramkę dla Niemców uzyskał Havertz.

Anglia - Niemcy 3:3 (0:0).

Bramki: dla Anglii - Luke Shaw (72), Mason Mount (75), Harry Kane (83-karny); dla Niemiec - Ilkay Guendogan (52-karny), Kai Havertz (67, 87).

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).