Premier League: nokaut w derbach Manchesteru. Hat-tricki Erlinga Haalanda i Phila Fodena

2022-10-02, 16:51

Erling Haaland cieszy się z gola przeciwko Manchesterowi United. Foto: PAP/EPA/PETER POWELL

Manchester City rozbił Manchester United 6:3 w derbowym spotkaniu 9. kolejki Premier League. Bohaterem meczu został Norweg Erling Haaland, który popisał się hat-trickiem i dwiema asystami. Trzy gole strzelił też Phil Foden.

Przed derbowym spotkaniem "Obywatele" pozostawali jedynym niepokonanym zespołem w Premier League. Z kolei ich rywale zza miedzy po kiepskim początku sezonu mieli na koncie serię 4 wygranych z rzędu.

Już w 3. minucie "zakotłowało się" w polu karnym "Czerwonych Diabłów" - najpierw groźnie uderzył Kevin De Bruyne, a po skutecznej interwencji Davida De Gei do dobitki złożył się Bernardo Silva, ale jego strzał został zablokowany na linii bramkowej przez Scotta McTominaya. 5 minut później przy strzale Phila Fodena Hiszpan był już bezradny, a Anglik cieszył się z 3. gola w tym sezonie Premier League.

Gospodarze nie zwalniali tempa. W 18. minucie bliski szczęścia był Ilkay Guendogan, który przymierzył z rzutu wolnego, ale trafił jedynie w słupek. Ekipa United nie potrafiła znaleźć żadnej odpowiedzi na grę podopiecznych Pepa Guardioli i w pierwszej połowie stanowili jedynie tło dla przeważających rywali.

Dominacja przyniosła City drugie trafienie w 34. minucie - po dośrodkowaniu De Bruyne z rzutu rożnego głową piłkę do siatki skierował Erling Haaland. Już 3 minuty później Norweg cieszył się z dubletu - tym razem trafił nogą, ale ponownie po dograniu Belga.

Jeszcze przed przerwą Haaland do dwóch goli "dorzucił" asystę - w 44. minucie po błyskawicznej kontrze Norweg wypatrzył wbiegającego w pole karne Fodena, a Anglik na wślizgu z bliska umieścił piłkę w siatce. W tym momencie duża część kibiców United opuściła stadion.

Premier League: hat-trick Haalanda pognębił United

Po przerwie gospodarze mocno spuścili z tonu i zwolnili tempo gry, co szybko wykorzystali rywale. W 56. minucie z ponad 20 metrów przymierzył Antony, dając honorowego gola "Czerwonym Diabłom".

W 65. minucie City odzyskało jednak 4-bramkowe prowadzenie - z lewego skrzydła płasko dośrodkował Sergio Gomez, a hat-trick na swoim koncie zapisał Haaland. Norweg stał się pierwszym napastnikiem w historii Premier League, który zdobył aż 13 goli w swoich premierowych 10 meczach.

6:1 było w 73. minucie po kolejnej kontrze "Obywateli". Podawał Haaland, a piłkę przy bliższym słupku obok bezradnego De Gei zmieścił Foden, notując swoją trzecią bramkę.

Ostatnie słowo należało do gości - w 84. minucie strzał Freda odbił Ederson, ale najszybciej zareagował Anthony Martial, który dobił strzał Brazylijczyka. W 91. minucie "Czerwone Diabły" dostały rzut karny, który strzałem w okienko wykorzystał również Martial.

Dzięki zwycięstwu Manchester City (20 pkt) "doskoczył" do pierwszego w tabeli Arsenalu na punkt. United zajmuje 6. miejsce i ma 12 "oczek".