MŚ w judo: sukces Polki. Beata Pacut-Kłoczko z brązowym medalem

2022-10-11, 15:22

Beata Pacut-Kłoczko zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w judo . Foto: PAP/Leszek Szymański

Beata Pacut-Kłoczko zdobyła w Taszkencie brązowy medal mistrzostw świata w judo w kategorii 78 kg, pokonując przez ippon Niemkę Alinę Boehm.

• Beata Pacut-Kłoczko to ubiegłoroczna mistrzyni Europy z Lizbony. Po raz pierwszy stanęła na podium mistrzostw świata
  • Krążek Pacut-Kłoczko to 35. medal wywalczony przez polskich judoków w historii ich startów na MŚ
  • Dzięki trzeciemu miejscu w Taszkiencie, Beata Pacut-Kłoczko awansuje w światowym rankingu i przybliży się do awansu na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Droga Polki do podium prowadziła przez repesaże. Tam stoczyła niezwykle wyrównany pojedynek. Jej rywalką była Włoszka Giorgia Stangherlin.

Z repesaży po medal

Obie zawodniczki dostały po dwa ostrzeżenia i widać było, że rywalizacja kosztowała je bardzo wiele sił. Judoczka GKS Czarni Bytom, gdy kończył się podstawowy czas walki, wykonała rzut oceniony na waza-ari. Zwycięstwo w tym pojedynku było premiowane prawem walki o brązowy medal.

Przeciwniczką była Niemka Boehm, która w rywalizacji o grupowe zwycięstwo pokonała swoją rodaczkę, liderkę światowego rankingu Annę Marię Wagner.

24-letnia Boehm do tej pory nie odnosiła jednak znaczących sukcesów w seniorskim judo. W roku 2015 została mistrzynią Europy do lat 18 i srebrną medalistką mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Trzy lata temu stanęła na najniższym stopniu podium młodzieżowych ME. W tym roku w turniejach Grand Slam w Tel Awiwie i Ułan Bator odpowiednio zajęła 2. i 3. miejsce.

Pacut-Kłoczko dobrze zrobiła przerwa, wynosząca dwie godziny, przed walką o medal. Polka do pojedynku przystąpiła skoncentrowana, pewna swoich umiejętności. Na początku dała się jednak zaskoczyć uchwytem i taktyką wypychania za matę. To wymusiło na sędziach ukaraniem jej ostrzeżeniem shido.

- Później Beata się odnalazła. Zaczęła sobie radzić z taktyką Niemki, lepiej się przemieszczając zaczęła atakować. Po jej rzucie ocenionym na waza-ari był ciekawy moment pojedynku - ocenił Jarosław Wołowicz, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Judo.

Medal pozwoli awansować w rankingu

Polka długo trzymała w parterze przeciwniczkę. Po pokazaniu się na tablicy napisu waza-ari musiało upłynąć 10 sekund, aby zostało orzeczone jej zwycięstwo.

- Trzymanie Beaty było dobrze założone. Zrezygnowana rywalka specjalnie nie mogło nic na to poradzić. Dobrze, że sędziowie nie przerwali w tej pozycji walki - dodał Wołowicz.

Do tej pory największym sukcesem 26-letniej Polki było mistrzostwo Europy wywalczone w ubiegłym roku w Lizbonie. Za 3. miejsce w MŚ, konto Pacut-Kłoczko w światowym rankingu wzbogaciło się o 1000 punktów. To pozwoli jej awansować o kilka miejsc w tym zestawieniu.

Mistrzostwa w Taszkencie zaliczane się także do kwalifikacji olimpijskich Paryż 2024

***

Beata Pacut-Kłoczko wywalczyła w Taszkencie brąz w kat. 78 kg, który jest 35. medalem polskich judoków w historii startów w mistrzostwach świata. Na ten dorobek składa się: sześć złotych, cztery srebrne i 25 brązowych.

Przed nią jako ostatnia na podium stanęła Julia Kowalczyk, która w 2019 roku w Tokio była trzecia w kat. 57 kg.

Najlepszym dorobkiem w MŚ spośród Biało-Czerwonych legitymuje się Beata Maksymow, która wywalczyła dwa złote i trzy brązowe medale. Oprócz niej dwukrotnie po tytuł sięgnęli Paweł Nastula i Rafał Kubacki.