Konferencja PKN ORLEN. "Bez inwestowania w kulturę sportu nie ma przyszłości sportu"

W warszawskiej siedzibie PKN Orlen w poniedziałek odbyło się spotkanie z udziałem prezesa koncernu Daniela Obajtka oraz  przedstawicieli PKOl, PKPar i wielu związków sportowych, a także ponad 300 sportowców, którzy współpracują z koncernem. - Inwestycja w sport to zarówno zadanie społeczne, jak i biznesowe w przypadku tak dużej firmy jak PKN Orlen - powiedział Daniel Obajtek.

2022-12-19, 11:11

Konferencja PKN ORLEN. "Bez inwestowania w kulturę sportu nie ma przyszłości sportu"
Sportowe podsumowanie roku 2022 w siedzibie PKN Orlen. Foto: Cezary Piwowarski

Poniedziałkowe spotkanie było poświęcone zaangażowaniu grupy Orlen w strategiczne projekty z obszaru sponsoringu sportowego.

Sportowe podsumowanie roku 2022 w siedzibie PKN Orlen

- Inwestycja w sport to zarówno zadanie społeczne, jak i biznesowe w przypadku tak dużej firmy, jak PKN Orlen. Cały czas zmienia się nasza perspektywa patrzenia na sponsoring sportowy. Sport buduje wiarygodność biznesu. Wspieramy jedenaście związków sportowych, dwa komitety - olimpijski i paraolimpijski, stu indywidualnych sportowców, 62 tysiące dzieci i młodzieży. Bez inwestowania w kulturę sportu nie ma przyszłości sportu - podsumował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Za wsparcie grupie Orlen dziękował prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

- My nie planujemy krótkoterminowo, planujemy i budujemy wizerunek od wielu, wielu lat. Ostatnie wyniki to efekt pracy, która została zapoczątkowana wiele lat wcześniej. Cieszymy się, że jesteśmy z tą marką. Współpraca układa się bardzo dobrze, mam nadzieję, że będzie trwać przez kolejne lata i odniesiemy wspólnie jeszcze wiele sukcesów - powiedział Świderski.


Adam Małysz: inwestowanie w młodzież jest bardzo ważne

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz podkreślał natomiast, jak ważne jest wsparcie grupy Orlen dla młodzieży.

- Orlen Cup to program wyłaniający następców Kamila Stocha, który zaczynał w podobnych zawodach. To pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w młodzież, w młode talenty. Fajnie jest nawiązać współpracę z kimś, kto już odnosi sukcesy i go sponsorować, ale największą przyjemnością jest, jeśli od samego początku wspierasz młodych zawodników, którzy później rozwiną swój talent i osiągną wielkie wyniki, bo to pokazuje, że warto w nich inwestować - przyznał Małysz.

REKLAMA

W spotkaniu wzięli udział czołowi polscy sportowcy wspierani przez grupę Orlen, m.in. Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik, Kajetan Kajetanowicz, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Karolina Naja.

Sportowcy teraz nieco zwalniają, przed nimi okres świąteczny, czas dla rodziny i najbliższych. 

Jakie wyzwanie ma przed sobą Robert Kubica? - To najbliższe? To nie przytyć - mówi kierowca.

REKLAMA

***

Blisko 90 utalentowanych zawodników, ponad 70 klubów, 10 związków i 2 komitety 

PKN ORLEN od lat utrzymuje pozycję krajowego lidera wśród sponsorów sportu, kultury i inicjatyw społecznych. Kluczowym projektem koncernu jest wsparcie Roberta Kubicy oraz sponsoring tytularny zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN, który w 2021 roku przyniósł marce blisko 650 mln zł ekwiwalentu reklamowego. 

Początki ORLEN Team sięgają 1999 roku i głównie związane są z motocyklami. Duży udział w procesie tworzenia pierwszego polskiego zespołu rajdowego miał Jacek Czachor. Cel od początku był jasno określony – rywalizacja w legendarnym rajdzie Dakar. Czachor nie musiał długo czekać, bowiem już na początku 2000 roku razem z Markiem Dąbrowskim po raz pierwszy wystartował w Dakarze reprezentując Polski Koncern Naftowy. Sportowcy jako pierwsi polscy motocykliści ukończyli rajd, zapisując się tym samym na kartach historii polskiego motorsportu. Jacek Czachor w rajdzie Dakar wziął udział 13 razy w kategorii motocykli, Jacek Dąbrowski 12 razy. W późniejszych latach zawodnicy wystartowali również w kategorii samochodów, gdzie Dąbrowski był kierowcą, a Czachor pilotem.

W kolejnych latach ORLEN Team sukcesywnie się rozrastał, witając na pokładzie Krzysztofa Hołowczyca, również reprezentującego zespół na Rajdzie Dakar. W 2007 roku do zespołu dołączył Kuba Przygoński, który w pierwszych latach kariery startował w kategorii motocykli, by w 2015 roku przesiąść się do samochodu. Do największych sukcesów Przygońskiego należy zdobycie Pucharu Świata w Cross Country, 4. miejsce w Rajdzie Dakar w 2019 roku, czy tytuł mistrza Polski w drifcie w 2018 roku. Wracając do osób, które zapisały się na kartach historii teamu, warto wspomnieć o Adamie Małyszu, który po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego przez cztery lata ścigał się w Rajdzie Dakar jako kierowca.

REKLAMA

Obecnie zespół liczy 13 zawodników ze świata szeroko pojętego motorsportu oraz powietrzną Grupę Akrobacyjną Żelazny.

Nie tylko motosport

W ostatnich czterech latach koncern miał swój udział w historycznych sukcesach polskiego sportu. Reprezentacja siatkarzy podczas ostatnich mistrzostw świata zdobyła srebrny medal. Polska Reprezentacja Olimpijska na igrzyskach w Tokio zdobyła 14 medali, notując najlepszy start w XXI wieku. Koncern współpracuje między innymi z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i sportowcami reprezentującymi barwy ORLEN Team, najbardziej rozpoznawalnego zespołu motorsportowego w Polsce. Z niektórymi zawodnikami – w tym Anitą Włodarczyk i Kubą Przygońskim – jest związany już ponad dekadę.

REKLAMA

PKN ORLEN współpracuje także z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, zapewniając mu długofalowe i strategiczne wsparcie, a 22 stypendystów Fundacji ORLEN stanowi trzon naszej reprezentacji narodowej. Firma rozwija programy paraolimpijskie, takie jak Los Angeles 2028 i popularyzuje aktywność fizyczną wśród osób z niepełnosprawnościami – między innymi organizacją takich wydarzeń jak ORLEN PARALYMPIC RUN.

REKLAMA

Czytaj także:

/red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej