Billie Jean King Cup: Kazachstan - Polska. Linette bez happy endu. Falkowska sprawiła Rybakinie problemy

2023-04-14, 13:20

Billie Jean King Cup. Kazachstan vs Polska. Magda Linette podczas meczu z Julią Putincewą oraz Rybakina i Weronika Falkowska . Foto: Agencja Forum

Tenisowa reprezentacja Polski kobiet przegrywa z Kazachstanem 0:2 w rywalizacji o awans do listopadowego turnieju finałowego Billie Jean King Cup. W pierwszym meczu Magda Linette (19 WTA) przegrała z Julią Putincewą (45 WTA) 5:7, 3:6. W drugim spotkaniu Weronika Falkowska po wyrównanym spotkaniu przegrała z faworyzowaną Jeleną Rybakiną.

Magda Linette rozpoczęła koncertowo

Pod nieobecność kontuzjowanej Igi Świątek zajmująca 19. miejsce w światowym rankingu Linette jest liderką polskiej drużyny. Mecz z 45. na liście WTA Putincewą Polka zaczęła bardzo dobrze, ale okazało się, że były to miłe złego początki.

Magda Linette po kilkunastu minutach pierwszego seta prowadziła 4:0, a potem 5:2. Przy stanie 5:3 Polka zmarnowała trzy piłki setowe i ostatecznie Kazaszka po wygraniu pięciu gemów z rzędu cieszyła się ze zwycięstwa w pierwszej partii.

W drugiej praktycznie nie było emocji. Putincewa zaczęła od przełamania Linette i do końca kontrolowała wydarzenia na korcie.

Falkowska nie sprawiła sensacji

W drugim piątkowym spotkaniu faworytka była wyraźna. Rybakina na liście WTA zajmuje siódme miejsce, a Falkowska 253.

W światowym rankingu Rybakinę i Falkowską dzieli przepaść, ale na korcie różnica nie była tak widoczna.

Polka grała bardzo ostrożnie, a preferująca agresywny tenis Rybakina często się myliła. W samym tylko pierwszym secie Kazaszka popełniła 14 niewymuszonych błędów wobec pięciu Falkowskiej, która zmarnowała trzy break pointy w trzecim gemie. Ostatecznie w pierwszej partii o wygranej Rybakiny zadecydowało jedyne przełamanie w ósmym gemie.

W drugiej ambitnie grająca Falkowska znów długo dotrzymywała kroku znacznie wyżej notowanej rywalce. W ósmym gemie odrobiła przełamanie doprowadzając do remisu 4:4, ale końcówka należała do Rybakiny, która wygrała dwa kolejne gemy.

***

Sobotnia rywalizacja rozpocznie się o godz. 9.30, od spotkania liderek obydwu zespołów, czyli Linette i Rybakiny. Potem zagrają Falkowska z Putincewą.

Jeśli wynik będzie remisowy, to dojdzie do meczu deblowego, do którego kapitanowie obu zespołów wytypowali: Falkowską w parze z Alicją Rosolską oraz duet Anna Danilina i Gozal Ainitdinowa.

Kontuzje z gry w reprezentacji Polski wyeliminowały liderkę rankingu Igę Świątek i Magdalenę Fręch.

Stawką dwudniowej rywalizacji jest miejsce w listopadowym BJKC Finals, w którym o trofeum będzie walczyć 12 najlepszych drużyn świata.