Ekstraklasa: Warta lepsza od Śląska. Trwa fatalna passa wrocławian

2023-04-14, 20:00

Radość piłkarzy Warty Poznań. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Warta Poznań wygrała 3:1 ze Śląskiem Wrocław w pierwszym meczu 28. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska otworzyła wynik, ale po raz pierwszy w tym sezonie przegrała, trwoniąc zaliczkę z początku meczu.

Śląsk liczył na przełamanie fatalnej passy sześciu meczów bez zwycięstwa, z których pięć to spotkania Ekstraklasy. Warta również nie miała ostatnio zbyt wielu powodów do satysfakcji, ponieważ wyszła zwycięsko tylko z jednego z ostatnich pięciu pojedynków.

Już na początku spotkania Śląsk ruszył do ataku - już w 2. minucie zza pola karnego uderzył Exposito, ale po minimalnym rykoszecie piłka minęła słupek i wyszła na rzut rożny. Korner przełożył się na gola - ostro zacentrowaną w kierunku bliższego słupka piłkę do własnej bramki skierował Ivanov.

Radość wrocławian nie trwała jednak długo - już w 12. minucie po zamieszaniu w polu karnym Warty do piłki dopadł Zrelak i uderzeniem z powietrza wyrównał stan rywalizacji. Napastnik Warty po raz drugi trafił do siatki w 27. minucie, dobijając... własne uderzenie nożycami, które zdołał odbić Leszczyński. Gol został jednak anulowany po analizie VAR z powodu ofsajdu.

Zaledwie dwie minuty później poznaniacy dopięli swego, w czym wydatnie pomógł im bramkarz Śląska, który podał wprost pod nogi Szczepańskiego. Po rykoszecie od skrzydłowego Warty piłka trafiła pod nogi Szmyta, który płaskim strzałem sprzed linii pola karnego dał prowadzenie gospodarzom.

Po zmianie stron wrocławianie ruszyli do odrabiana strat, ale to "Warciarze" zdobyli bramkę. W 70. minucie swoje czwarte trafienie w tym sezonie zaliczył Szczepański, który wykorzystał dobre podanie w uliczkę od Matuszewskiego i z ostrego kąta pokonał Leszczyńskiego.

Dzięki zwycięstwu Warta zbliżyła się na trzy punkty do Pogoni Szczecin. Poznaniacy mają w dorobku 41 "oczek" i zajmują 5. lokatę w tabeli. Z kolei Śląsk zgromadził o 10 punktów mniej i jest 14.

Warta Poznań - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)

Bramki: 0:1 Robert Ivanov (3-samobójcza), 1:1 Adam Zrelak (12), 2:1 Kajetan Szmyt (29), 3:1 Miłosz Szczepański (69).

Żółta kartka - Warta Poznań: Maciej Żurawski. Śląsk Wrocław: Patrick Olsen, Diogo Verdasca, Nahuel Leiva, Martin Konczkowski.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 1 756.

Warta Poznań: Adrian Lis - Jakub Kiełb (44. Kamil Kościelny), Dimitris Stavropoulos, Dawid Szymonowicz, Robert Ivanov, Konrad Matuszewski - Kajetan Szmyt, Niilo Maenpaa (72. Miguel Luis), Maciej Żurawski (63. Michał Kopczyński), Miłosz Szczepański (71. Enis Destan) - Adam Zrelak (63. Stefan Savic).

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński - Diogo Verdasca (79. Mateusz Stawny), Konrad Poprawa, Łukasz Bejger - Martin Konczkowski, Patrick Olsen, Petr Schwarz (72. Patryk Szwedzik), Victor Garcia (46. Nahuel Leiva) - John Yeboah, Erik Exposito, Dennis Jastrzembski.