Hiszpania zwycięzcą Ligi Narodów. "La Roja" triumfuje po serii rzutów karnych

2023-06-18, 23:10

Radość Mikela Merino. Foto: YVES HERMAN / Reuters / Forum

Reprezentacja Hiszpanii wygrała piłkarską Ligę Narodów. "La Roja" pokonała w finale Chorwację. W podstawowym czasie gry i po dogrywce było 0:0, a o losach tytułu zdecydowały rzuty karne.

Początek spotkania oba zespoły spędziły na wzajemnym "badaniu się". Jako pierwszy groźną sytuację stworzył swojej drużynie Gavi, który minimalnie chybił zza pola karnego w 12. minucie.

10 minut później Chorwaci odpowiedzieli groźną kontrą, kiedy długą piłkę w stronę Kramaricia posłał Sutalo. Napastnika Hoffenheim w ostatniej chwili zatrzymał jednak Laporte. Po chwili, również po długim podaniu, groźnie główkował Perisić, ale na posterunku był Unai Simon.

W pierwszej odsłonie meczu działo się jednak niewiele i obie drużyny zeszły na przerwę bez dorobku bramkowego.

Druga połowa rozpoczęła się od kilku groźnych akcji Chorwatów, po których jednak nie musiał interweniować hiszpański golkiper. Hiszpanie odpowiedzieli główką Asensio po centrze Alby, jednak były gracz Realu Madryt posłał piłkę nad poprzeczką.

W ostatnich minutach po wprowadzeniu Ansu Fatiego inicjatywa należała do Hiszpanów. "La Roja" nie przekuła jednak przewagi optycznej w gole. Młody gracz Barcelony miał na nodze "piłkę meczową" w 84. minucie, ale jego uderzenie z linii bramkowej wybił Perisić, dlatego o losach tytułu musiała zdecydować dogrywka.

Tam, mimo znacznej przewagi podopiecznych Luisa de la Fuente, kibice również nie oglądali goli. W serii jedenastek emocji już nie zabrakło – najpierw w 4. kolejce pomylił się Majer, a później w 5. serii Laporte trafił w poprzeczkę. Ostatecznie jednak to Hiszpanie wygrali konkurs rzutów karnych, po tym jak Simon obronił strzał Petkovicia, a Carvajal zaskoczył Livakovicia efektowną "panenką".

To pierwszy triumf Hiszpanów w Lidze Narodów. "La Roja" grała w finale rozgrywek w 2021 roku, ale wówczas uległa Francuzom 1:2.

Wcześniej rozegrano mecz o 3. miejsce w Lidze Narodów. Po brąz rozgrywek sięgnęli Włosi, którzy ograli Holendrów 3:2.

Hiszpania - Chorwacja 0:0 po dogrywce, karne 5-4.

Żółta kartka: Chorwacja - Bruno Petković; Hiszpania - Gavi, Nacho, Rodri.

Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy). Widzów: ok. 51 tys.

Chorwacja: Dominik Livaković - Josip Juranović (112. Josip Stanisić), Josip Sutalo, Martin Erlić, Ivan Perisić - Luka Modrić, Marcelo Brozović, Mateo Kovacić - Mario Pasalić (61. Bruno Petković), Andre Kramarić (90+1. Lovro Majer), Luka Ivanusec (78. Nikola Vlasić).

Hiszpania: Unai Simon - Jesus Navas (97. Dani Carvajal), Robin Le Normand (78. Nacho), Aymeric Laporte, Jordi Alba - Rodri, Gavi (87. Dani Olmo), Fabian Ruiz (78. Mikel Merino) - Marco Asensio, Alvaro Morata (66. Joselu), Yeremy Pino (66. Ansu Fati).