PŚ w short tracku: brąz polskiej sztafety na 3000 m. To największy sukces od dekady

2023-12-10, 12:40

Polki z brązem PŚ w Pekinie . Foto: PZŁS

Ada Majewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska zajęły trzecie miejsce w sztafecie na 3000 m podczas trzeciego dnia zawodów Pucharu Świata w short tracku w Pekinie. Wygrały Holenderki przed Koreankami. Kanadyjki zostały zdyskwalifikowane.

Zwyciężczynie, w składzie: Selma Poutsma, Yara van Kerkhof oraz Michelle i Xandra Velzeboer, uzyskały czas 4.06,722, natomiast drugie na mecie Gilli Kim, Soyoun Lee, Jiyun Park i Suk Hee Shim - 4.07,831. Biało-Czerwone kończyły bieg jako czwarte, uzyskując wynik 4.12,003, ale dyskwalifikacja Kanadyjek sprawiła, że zdobyły brązowe medale. To pierwsze w tym sezonie podium reprezentantów Polski w short-tracku oraz pierwsze w historii w tej konkurencji.

Polska sztafeta kobieca w short tracku miewała już sukcesy. Tym największym był dotychczas brązowy medal mistrzostw Europy w Malmoe, zdobyty w 2013 roku przez Patrycję Maliszewską, Natalię Maliszewską, Aidę Bellę i Paulę Bzurę. W Pucharze Świata z bardzo dobrej strony pokazywała się nie raz sztafeta mieszana. Ta kobieca w niedzielny poranek zabłysnęła po raz pierwszy.

Łukasz Kuczyński i Nikola Mazur odpadli w ćwierćfinałach na 500 m. W indywidualnej rywalizacji na 1000 m nie przebrnęli ćwierćfinałów Neithan Thomas, Paweł Adamski i Michał Niewiński, podobnie jak Stormowska.