Turniej Czterech Skoczni: Polacy nadal bez formy. Piotr Żyła uratowany dzięki dyskwalifikacji

2023-12-31, 15:00

Piotr Żyła z trudem awansował do noworocznego konkursu . Foto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Sylwestrowe kwalifikacje do drugiego konkursu Turnieju Czterech Skoczni nie były udane dla reprezentantów Polski. Maciej Kot i Paweł Wąsek nie awansowali do zawodów, a na 50. miejscu uplasował się Piotr Żyła, który promocję zawdzięcza dyskwalifikacji Domena Prevca.

Żyła mógł nie awansować

W niedzielnych kwalifikacjach najlepszy wynik uzyskał Słoweniec Anze Lanisek, który po skoku na odległość 134 metrów uzyskał 140.5 punktu. Za jego plecami prolog w Garmisch-Parenkirchen zakończyli Andreas Wellinger (139 pkt.) i Manuel Fettner (135.1 pkt.).

Znów bardzo słabo zaprezentowali się reprezentanci Polski. Maciej Kot i Paweł Wąsek nie awansowali do zawodów, zaś Piotr Żyła zakończył kwalifikacje na 50. miejscu i miał dużo szczęścia - skaczący po nim Domen Prevc został zdyskwalifikowany, co dało dwukrotnemu indywidualnemu mistrzowi świata promocję.

Kamil Stoch zajął 22. miejsce, tuż za nim uplasował się Aleksander Zniszczoł, a Dawid Kubacki był trzydziesty.

Drugi konkurs 72. Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się 1 stycznia na 14. Po tych zawodach TCS przeniesie się do Austrii. W Innsbrucku zawodnicy będą rywalizować 3 stycznia, a zakończą zmagania 6 stycznia w Bischofshofen.

Pary reprezentantów Polski w poniedziałkowym konkursie:

Od lat TCS rozgrywany jest w specyficznej formule - w postaci systemu KO polegającego na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49., itd.) pierwszej serii punktowanej, a do finału awansuje każdy zwycięzca pary oraz pięciu "szczęśliwych przegranych", czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych.

Polskie pary:

Kamil Stoch (22) - Halvor Egner Granerud (29)

Aleksander Zniszczoł (23) - Niko Kytosaho (28)

Dawid Kubacki (30) - Johann Andre Forfang (21)

Piotr Żyła (50) - Anze Lanisek (1)

***

Pierwszy konkurs Turnieju Czterech wygrał Niemiec Andreas Wellinger. O 3,0 pkt wyprzedził Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Strata trzeciego Austriaka Stefana Krafta wyniosła 10,4 pkt.

Najlepszy z Polaków Kamil Stoch, zajął 17. miejsce - (117 i 133 m - 267,9 pkt). 27. był Dawid Kubacki (112 i 130 m - 247,8 pkt), a 28. - Piotr Żyła (113 i 132,5 m - 246,5 pkt). Na pierwszej serii zmagania zakończyli 35. Paweł Wąsek (118 m - 115,6 pkt), 37. Aleksander Zniszczoł (114,5 m - 114,9 pkt) i 47. Maciej Kot (105 m - 102,4 pkt).

Na prowadzeniu w Pucharze Świata pozostaje Kraft (729 pkt) z przewagą 182 pkt nad Wellingerem. Trzeci jest inny Niemiec Pius Paschke (467 pkt). Na 23. pozycji ex aequo plasują się Kubacki i Żyła (po 68 pkt). 31. - Stoch (35 pkt), 40. - Wąsek (8 pkt).