Superpuchar Hiszpanii: osiem bramek i emocje do samego końca. Real pokonał Atletico i zagra w finale

2024-01-10, 22:58

Real pokonał Atletico po dogrywce. Foto: Str/Associated Press/East News

Piłkarze Realu Madryt pokonali Atletico Madryt 5:3 po dogrywce w półfinale rozgrywanego w Rijadzie Superpucharu Hiszpanii. Rywalem "Królewskich" w finale będzie zwycięzca czwartkowego spotkania Barcelony Roberta Lewandowskiego z Osasuną Pampeluna.

Samuel Lino w szóstej minucie strzelił zza pola karnego, ale bramkarz Realu Kepa Arrizabalaga popisł się spektakularną interwencją. Po chwili Antoine Griezmann dośrodkował z rzutu rożnego, a Mario Hermoso strzelił gola głową. W 20. min piłkarze "Królewskich" w podobny sposób zdobyli bramkę wyrównującą. Z narożnika boiska podał Luka Modric, a głowę dołożył Antonio Ruediger.

Później lewy obrońca Realu Ferland Mendy strzelił gola na 2:1. W 37. min Griezmann przedryblował kilku obrońców i precyzyjnym strzałem zza pola karnego umieścił piłkę w bramce. Pod koniec pierwszej połowy Rodrygo zatańczył w polu karnym Atletico, ale Jan Oblak obronił jego strzał z kilku metrów.

Na początku drugiej połowy pomocnik Atletico Lino wykorzystał niefrasobliwość obrońców przeciwnika, a piłka po jego strzale przeleciała blisko lewego słupka. W 71. min w pole karne wbiegł Dani Carvajal, ale przegrał pojedynek sam na sam z Oblakiem. Po chwili słoweński bramkarz złapał piłkę po strzale Rodrygo.

W 78. min w kontrowersyjnych okolicznościach padła bramka na 3:2 dla Atletico. Alvaro Morata utrudnił interwencję bramkarzowi Realu. Kepa piąstkował piłkę wprost w Ruedigera, który skierował ją do własnej bramki. Trener Carlo Ancelotti i jego piłkarze domagali się anulowania bramki, jednak sędzia uznał, że nie doszło do przewinienia.

Odpowiedź "Los Blancos" była błyskawiczna. Oblak najpierw obronił strzał Viniciusa Juniora, potem dobitkę Jude'a Bellinghama, ale przy uderzeniu Carvajala był bez szans. W doliczonym czasie rezerwowy Realu Brahim Diaz zwiódł obrońców Atletico w polu karnym, jednak jego strzał był niecelny.

W 116. min Carvajal dośrodkował w pole karne, a Stefan Savic interweniował tak niefortunnie, że pokonał własnego bramkarza. Pod koniec dogrywki wszyscy piłkarze Atletico, łącznie z Oblakiem, wbiegli w pole karne "Królewskich" i zostali ukarani przez Diaza, który wyprowadził kontratak i ustalił wynik meczu na 5:3.

W Superpucharze Hiszpanii rywalizują cztery kluby: trzy czołowe drużyny La Liga w sezonie 2022/23 oraz Osasuna jako finalista Pucharu Króla.