MŚ w pływaniu: Kornelia Fiedkiewicz siódma w finale. Awans Majerskiego i Biernat

2024-02-16, 21:30

Kornelia Fiedkiewicz finiszowała w finale na siódmym miejscu. Foto: Rafał Oleksiewicz

Kornelia Fiedkiewicz z czasem 54,06 s, zajęła siódme miejsce w wyścigu na 100 metrów st. dowolnym pływackich mistrzostw świata w Dausze. Do finałów awansowali Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym i Laura Bernat na 200 m st. grzbietowym.

Najszybszą kraulistką okazała się Holenderka Marrit Steenbergen 52,26, która aż o 0,3 s była szybsza od Haughey Siobhan z Hongkongu. Trzecie miejsce zajęła Australijka Shayna Jack - 0,57 s za triumfatorką.

Fiedkiewicz wolniej od rekordu

Rekordzistka świata, Szwedka Sarah Sjoestroem, bierze udział w mistrzostwach, ale wycofała się z rywalizacji na 100 stylem dowolnym jeszcze przed eliminacjami.

Fiedkiewicz została jedenastą Polką w historii, która wystąpiła w finale MŚ. Najwięcej razy - dziewięć - o medale imprezy tej rangi ścigała się Otylia Jędrzejczak, która wywalczyła dwa złote krążki, trzy srebrne i dwa brązowe.

22-latka w finale była siódma w czasie 54,06 tylko o 0,05 s gorszym od jej rekordu kraju, który ustanowiła dzień wcześniej w półfinale.

Majerski i Bernat popłyną w finałach

W piątkowych półfinałach wystąpiło pięcioro Polaków. Na 100 m st. motylkowym startowała dwójka Biało-Czerwonych. Rekordzista Polski, Jakub Majerski do czołowej ósemki imprezy awansował z drugim czasem (51,33), a Adrian Jaśkiewicz był 15. (52,28) i odpadł z dalszej rywalizacji. W półfinałach najlepiej się zaprezentował Portugalczyk Diogo Matos Ribeiro (51,30).

W finale 200 m st. grzbietowym popłynie rekordzistka Polski, Laura Bernat (2.10,00), która była szósta. Adela Piskorska (2.11,57) zajęła 12. i zakończyła starty w tej konkurencji. Do finału z najszybszym czasem awansowała Amerykanka Claire Curzan (2.07,01).

Startująca na 50 m st. motylkowym Paulina Peda rywalizację zakończyła na 14. miejscu (26,44). W półfinałach najszybciej popłynęła Szwedka Sjoestroem (25,08).

Ostatnim akordem piątkowych zmagań była męska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym. Broniący tytuły Brytyjczycy finiszowali dopiero na czwartym miejscu. Zwyciężyli Chińczycy (7.01,84) przed Koreańczykami (strata 0,1 s) z południa półwyspu i Amerykanami - 0,24 s za mistrzami.