Były protesty, MKOl podjął decyzję. Znamy gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 i 2034 roku
W środę podczas 142. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ogłoszono, że Alpy Francuskie będą gospodarzem zimowych igrzysk w 2030 roku. Wybór jest jednak obwarowany warunkiem dostarczenia przez francuski rząd gwarancji finansowych. Tego samego dnia wyłoniono też gospodarza igrzysk w 2034 roku, którym zostanie Salt Lake City.
2024-07-24, 12:30
Już w piątek w Paryżu rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie. Przed startem najważniejszej imprezy sportowej czterolecia, włodarze MKOl zebrali się na 142. sesji, by wybrać organizatorów zimowych igrzysk w 2030 i 2034 roku.
Znamy organizatorów ZIO 2030 I ZIO 2034
Pierwotnie gospodarza igrzysk 2030 mieliśmy poznać w ubiegłym roku, jednak po wycofaniu części kandydatur MKOl zdecydował się na przedłużenie terminu wyboru.
W czerwcu zarząd MKOl rekomendował Alpy Francuskie jako gospodarza XXVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku, a Salt Lake City jako organizatora igrzysk w 2034 roku. Wówczas ogłoszono też prowadzenie zaawansowanych rozmów ze Szwajcarskim Komitetem Olimpijskim, który chciałby zorganizować zimowe igrzyska w 2038 roku.
REKLAMA
Na środowej 142. sesji MKOl w porządku obrad znalazł się jednak wybór gospodarzy igrzysk w 2030 i 2034 roku. Najpierw, zgodnie z oczekiwaniami ogłoszono, że pierwszą ze wspomnianych imprez ugoszczą Alpy Francuskie. Wybór jest jednak warunkowy, gdyż Francuzi muszą przedstawić rządowe gwarancje finansowe.
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał na ten temat z przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem i wydaje się, że tamtejsze władze spełnią ostateczny warunek.
- Potwierdzam pełne zaangażowanie narodu francuskiego i zapewniam, że zwrócę się do przyszłego premiera, aby włączył do priorytetów nowego rządu nie tylko tę gwarancję, ale także ustawę olimpijską - mówił Macron, który przemawiał na sesji.
Francuzi muszą przedstawić gwarancje
Gwarancje mają zostać przedstawione do 1 października 2024 roku oraz przyjęte przez francuski parlament do 1 marca 2025 roku. Potrzebne będą też gwarancje finansowe od dwóch zaangażowanych w organizację regionów - Owernia-Rodan-Alpy oraz Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.
REKLAMA
Dopóki gwarancje nie zostaną przedstawione, MKOl nie podpisze z Francuzami umowy na organizację igrzysk.
W głosowaniu ratyfikacyjnym francuska kandydatura zdobyła 84 głosy. Czterech delegatów było przeciwnych.
Nie wszyscy we Francji będą zadowoleni z decyzji władz ruchu olimpijskiego. Od wielu miesięcy przeciwko organizacji igrzysk w Alpach Francuskich protestowali tamtejsi ekolodzy, obawiając się wysokich kosztów imprezy oraz jej negatywnego wpływu na środowisko.
Francja po raz czwarty zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie. W 1924 roku pierwszą edycję tej imprezy przeprowadzono w Chamonix. Grenoble było gospodarzem igrzysk w 1968 roku, a Allbertville - w 1992.
REKLAMA
W Salt Lake City medale zdobywał Małysz
W środę wybrany wybrany został też gospodarz igrzysk w 2034 roku. Zgodnie z oczekiwaniami, będzie nim Salt Lake City. Amerykańskie miasto było bowiem jedynym kandydatem. Stolica stanu Utah gościła już zimowe igrzyska przed 22 laty.
Igrzyska w Salt Lake City w 2002 roku były szczególne dla Polaków, przyniosły bowiem pierwsze zimowe medale olimpijskie dla naszego kraju od 30 lat. Adam Małysz zdobył wówczas srebrny medal na dużej skoczni, a brązowy w konkursie na normalnym obiekcie.
Według informacji NBC News, mieszkańcy stanu Utah przyjęli decyzję MKOl z entuzjazmem. Ogłoszenie wyborów mieli oglądać na wielkim telebimie na Washington Square Park w Salt Lake City.
Lokalny komitet organizacyjny przekonywał, iż podatnicy nie poniosą kosztów związanych z organizacją, gdyż wszystkie areny olimpijskie są gotowe do użytku, dzięki organizacji igrzysk w 2002 roku.
REKLAMA
W głosowaniu amerykańska kandydatura zyskała uznanie 83 delegatów. Sześciu było przeciwnych.
Igrzyska za 10 lat będą piątymi zimowymi organizowanymi przez USA. Oprócz Salt Lake City 2002, Amerykanie byli też gospodarzami tej imprezy w Lake Placid (1932 i 1980) oraz Squaw Valley (1960).
/empe
REKLAMA