Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Kolejne medale Polaków. Niesamowity wyczyn Kozakowskiej

Róża Kozakowska zdobyła złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w rzucie maczugą w kategorii F32, a Lech Stoltman - brązowy w pchnięciu kulą F55. W tenisie stołowym Polacy zapewnili sobie już trzy krążki.

2024-08-30, 23:14

Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Kolejne medale Polaków. Niesamowity wyczyn Kozakowskiej
Róża Kozakowska sięgnęła po złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Foto: Printscreen z Twitter

Kozakowska odniosła zwycięstwo we wspaniałym stylu, bijąc w pierwszej próbie o ponad dwa i pół metra własny rekord świata wynikiem 31,30 m. Druga zawodniczka, Tunezyjka Maroua Ibrahmi uzyskała równo 29,00 m.

Polka oddała tylko dwa rzuty i wycofała się z dalszej rywalizacji z powodu kontuzji. Szczęśliwie dla niej, nikomu nie udało się poprawić jej osiągnięcia.

- Nie są dla mnie ważne rzeczy materialne. Ten medal to dla mnie wszystko. Bo wiem, że daje siłę tym wszystkim, którzy w jeszcze siebie nie wierzą. Chcę być dla nich inspiracją. To jest moja droga na tej ziemi. Nadal jestem w szoku co tu się wydarzyło. Myślałam, że ten mój pierwszy rzut był dużo gorszy. Na treningach zdarzało mi się przekraczać 30 metrów, ale że uda się tutaj, na igrzyskach w Paryżu, w deszczu? Bałam się, że przetrzymałam też rzut, że jest nieudany i dlatego wyrwało mi rękę - mówiła po swoim osiągnięciu.

REKLAMA

To drugi medal dla Polski w imprezie w Paryżu i drugi złoty. W czwartek pływak Kamil Otowski triumfował na 100 metrów stylem grzbietowym w kategorii S1.

Świetnie spisał się też Lech Stoltman w pchnięciu kulą w kategorii F55Polak w najlepszej próbie uzyskał 11 m. i 90 cm. Złoto wywalczył Bułgar Ruzhdi Ruzhdi (12.40), a srebro zdobył Serb Nebojsa Durić (11.98). To trzeci brąz igrzysk paralimpijskich w dorobku Lecha Stoltmana. Wcześniej zdobywał medale w pchnięciu kulą w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021).

W weekend dorobek biało-czerwonych powiększą tenisiści stołowi. Do półfinałów awansowały, zapewniając sobie co najmniej brąz, trzy pary: w mikście (kategoria XD17) Karolina Pęk i Piotr Grudzień, a w deblu Pęk z Natalią Partyką (WD20) oraz Grudzień z Patrykiem Chojnowskim (MD18).

REKLAMA

Prawdziwy dreszczowiec zafundowały Natalia Partyka i Karolina Pęk. W ćwierćfinałowym spotkaniu turnieju debla wygrały z Chinkami Hou Chunxiao i Xiong Guiyan 3:2 (w decydującym secie 11:9).

- To był istny horror. Myślę, że to słowo idealnie opisuje to, co się działo, bo było już 0:2 i 9:10, Chinki miały "meczówkę" i jedną nogą z Karoliną byłyśmy na aucie, ale cieszę się, że dałyśmy radę odwrócić losy tego spotkania - skomentowała Natalia Partyka.

W ćwierćfinale odpadli Maksym Chudzicki i Igor Misztal (MD18).

Półfinałowe mecze trzech polskich par odbędą się w sobotę. Ewentualne finały zaplanowano na sobotę i niedzielę.

REKLAMA

W poprzednich igrzyskach paralimpijskich w Tokio reprezentacja Polski zdobyła 24 medale - siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych, co dało 17. miejsce w klasyfikacji krajów.

W paralimpiadzie, która zakończy się 8 września, w sumie ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników, w tym 84 z Polski. Zawodnicy ze 168 państw w stolicy Francji walczą o 549 kompletów medali w 22 dyscyplinach.

<<< SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI >>>

<<< TERMINARZ STARTÓW POLAKÓW >>>

REKLAMA

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

WIĘCEJ O IGRZYSKACH PARALIMPIJSKICH:

PR

red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej