Znamy skład Polaków na letnią Grand Prix. Oto szóstka, którą wybrał trener Maciusiak
Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła wystąpią w ten weekend w zawodach letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Na normalnym obiekcie w austriackim Hinzenbach odbędą się dwa konkursy indywidualne.
2025-10-17, 19:10
Doświadczeni skoczkowie powalczą w Hinzenbach
Zawody zostaną przeprowadzone w warunkach hybrydowych, przy użyciu lodowych torów najazdowych. Punkt konstrukcyjny Aigner-Schanze wynosi 85 m, a jej rozmiar - 90 m. Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Austriak Gregor Schlierenzauer, który w 2015 roku uzyskał tu 96 m.
Trzykrotnie w zawodach LGP w Hinzenbach triumfował Kubacki (2017, 2019, 2022). Na Aigner-Schanze dwukrotnie wygrywał też Kot (2012, 2016), natomiast Żyła kilka razy stawał na podium. Przed rokiem w Hinzenbach najlepsi okazali się Austriak Daniel Tschofenig oraz Niemiec Andreas Wellinger.
W klasyfikacji generalnej LGP prowadzi Austriak Niklas Bachlinger, który zdobył 362 pkt. Za nim plasują się Japończycy Sakutaro Kobayashi - 317 i Naoki Nakamura - 280. Najwyżej z Polaków na czwartej pozycji, sklasyfikowany jest Kubacki - 261. Stoch zajmuje szóste miejsce, Kot - siódme, Żyła - 14., a Zniszczoł - 18.
Wielu czołowych zawodników nie startowało regularnie w zawodach LGP i wystąpiło jedynie w próbie przedolimpijskiej w Val di Fiemme w dniach 18-21 września. Wśród nich jest zdobywca Kryształowej Kuli Daniel Tschofenig z Austrii, który uzbierał 116 pkt i ex aequo ze Zniszczołem zajmuje 18. miejsce.
Również w ten weekend w niemieckim Klingenthal odbędzie się finał Letniego Pucharu Kontynentalnego z udziałem siedmiu Polaków: Tymoteusza Amilkiewicza, Klemensa Joniaka, Adama Niżnika, Szymona Sarniaka, Andrzeja Stękały, Kacpra Tomasiaka i Jakuba Wolnego.
Program zawodów LGP w Hinzenbach:
sobota, 18 października
11.15 - oficjalny trening
13.00 - kwalifikacje
14.15 - konkurs indywidualny
niedziela, 19 października
12.15 - kwalifikacje
13.45 - konkurs indywidualny
Zobacz również:
- Wskazał trzech najlepszych polskich skoczków. To oni uratują Puchar Świata?
- Terminarz PŚ w skokach narciarskich 2025/26. Kiedy skaczą Polacy?
- PZN ogłasza ws. skoków w TVP. "Mamy znakomite wieści dla kibiców"
Źródło: PAP/PolskieRadio24.pl/BG