Nanda Devi: odnaleziono ciała siedmiu wspinaczy. Działali bez pozwolenia na górze naznaczonej klątwą?

2019-06-24, 13:55

Nanda Devi: odnaleziono ciała siedmiu wspinaczy. Działali bez pozwolenia na górze naznaczonej klątwą?
Masyw Nanda Devi . Foto: screen/Facebook/Moran Mountain

Odnaleziono ciała siedmiu alpinistów, którzy pod koniec maja zaginęli na położonym w Himalajach Garhwalu masywie Nanda Devi. Międzynarodowa grupa poszukiwawcza wciąż nie wie, co się stało z ósmym z zaginionych.

Kontakt z międzynarodową grupą wspinaczy, którzy próbowali zdobyć jeden z wierzchołków Nanda Devi, urwał się 26 maja. Tego dnia na Nanda Devi panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne. Grupa składała się z 12 osób - między innymi Brytyjczyków, Amerykanów, Australijczyków i Hindusów.

Powiązany Artykuł

Nanda devi East Lenczowski 1200 F.jpg
Polacy na Nanda Devi East 80 lat po pionierskiej szarży. "Ze względu na klątwę, może zatrzymamy się kilka kroków przed szczytem"

Ekipa najpierw zdobyła wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.), potem czwórka himalaistów wróciła do bazy, a pozostała ósemka zdecydowała się kontynuować akcję górską i podjęła próbę zdobycia kolejnego szczytu.     

Ich celem był - jeden z niezdobytych i noszący nazwę Peak 6477 - wierzchołek wchodzący w skład masywu Nanda Devi. Podczas ataku na górze zeszła lawina, w której zginęło ośmiu wspinaczy, czterech z nich przeżyło, wszyscy ocaleni to Brytyjczycy.

Jak informuje CNN wspinacze postanowili zaatakować szczyt mimo braku pozwolenia na działanie. 

Te informacje odrzucają jednak współpracownicy jednego ze wspinaczy, doświadczonego brytyjskiego alpinisty Martina Morana. Uważają, że zespół miał "otwarte pozwolenie” od Indian Mountaineering Foundation (IMF), które obejmowało zezwolenia na wejścia na Nanda Devi East (7434 m) oraz "wszystkie szczyty, do których można było dotrzeć z bazy, w tym szczyt - Peak 6477".

Obecnie trwa akcja mająca na celu sprowadzenie ciał wspinaczy. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwalają helikopterom na działanie.

W skład masywu Nanda Devi wchodzą wierzchołki: Nanda Devi East (7434), Tirsuli (7074), Dunagiri (7066), Changabang (6864). 

Nanda Devi (wierzchołek główny) to drugi co do wysokości szczyt Indii. Znajduje się w masywie Garhwalu w zachodniej części Himalajów Wysokich. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1936 roku, kiedy na jego wierzchołku stanęli Noel Odell i Harold William Tilman. 

Na Nanga Devi działają teraz Polacy

Obecnie na Nanda Devi działa polska wyprawa w składzie są Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz, Oswald Rodrigo Pereira oraz Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka, jednego z pierwszych zdobywców Nanga Devi East.


W tym roku przypada 80 rocznica zdobycia przez Polaków położonego w Indiach szczytu. W pionierskiej ekspedycji w 1939 roku wzięli udział: jej kierownik Adam Karpiński oraz Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak oraz Janusz Klarner. 2 lipca 1939 na dziewiczym szczycie Nanda Devi East stanęli dwaj z czterech uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - 34-letni Jakub Bujak oraz 29-letni, najmłodszy w grupie Janusz Klarner. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz rekord wysokości polskich wspinaczy.  

Po osiemdziesięciu latach w kierunku masywu Nanda Devi wyruszyło następne pokolenie polskich wspinaczy chcąc uczcić wielki sukces sprzed lat i przypomnieć fascynujące zmagania swoich poprzedników oraz ich tragiczne losy, które na zawsze zapisały się w bogatej historii polskiego himalaizmu. 

- O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są bardzo restrykcyjne - mówił przed wyprawą portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji, która zakończyłą się sukcesem, a zarazem dramatem. 

Mówi się, że tych, którzy naruszyli spokój straszliwej bogini Kali - Nanda to jedno z imion bogini śmierci i zniszczenia Kali -  dotknie klątwa. 

ah, PolskieRadio24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej