more_horiz
Wiadomości

Korupcja w FIFA. Działacze przyjęli miliony łapówki?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:42
Pojawił się nowy wątek w sprawie korupcji w FIFA. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył kilku działaczy organizacji za przyjęcie łapówek przy wyborach gospodarza mistrzostw świata w 2018 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Ugis Riba

To kolejna odsłona tzw. afery FIFA, która ciągnie się od 2015 roku. Wówczas w hotelu w Zurychu zatrzymano grupę prominentnych działaczy piłkarskiej centrali, którym zarzucono korupcję. Mieli otrzymywać korzyści finansowe w zamian za głosowanie m.in. na gospodarzy turniejów czy podpisywanie umów z nabywcami praw telewizyjnych i marketingowych.

Najbardziej znaną postacią, której nazwisko pojawia się w liczącym 69 stron akcie oskarżenia, jest Jack Warner, były prezydent CONCACAF oraz wiceprezydent FIFA. Miał on przyjąć 5 milionów dolarów łapówki za głosowanie na Rosję jako gospodarzy mundialu.

Pieniądze wpłynęły na jego konto w latach 2010-11, pochodziły z rachunków dziesięciu różnych firm, co miało utrudnić odkrycie przestępstwa. 

Do najnowszych wydarzeń odniosła się już strona rosyjska, która od dawna oddala tego typu zarzuty.

- Rosja uzyskała prawo organizatora mistrzostw świata w sposób całkowicie legalny. Nie ma mowy o żadnych łapówkach, kategorycznie temu zaprzeczamy. Zorganizowaliśmy najlepszy mundial w historii i jesteśmy z tego dumni - powiedział Agencji Interax rzecznik Kremla Dmitri Pieskow.

Podobnie wypowiedział się były szef Komitetu Organizacyjnego mundialu w 2018 roku Aleksiej Sorokin.

Jeśli chodzi o zaplanowane na 2022 rok mistrzostwa w Katarze, to podejrzanych o przyjęcie łapówek jest trzech działaczy z Ameryki Południowej, w tym były prezydent CONMEBOL Nicolas Leoz oraz były sternik brazylijskiej piłki Ricardo Teixeira.

Łapówki miały być zaproponowane przez szefów telewizji ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.

Gigantyczna afera korupcyjna w FIFA dotyczy lat, w których prezydentem organizacji był Sepp Blatter. 

ps

Zobacz także

Zobacz także