Bundesliga: Lewandowski bohaterem ostatniej akcji. Polak pobił rekord Muellera

2021-05-22, 17:25

Robert Lewandowski podczas meczu z Augsburgiem . Foto: PAP/EPA/Alexander Hassenstein / POOL

Robert Lewandowski przeszedł do historii Bundesligi! Napastnik Bayernu Monachium potrzował jednej bramki w meczu ostatniej kolejki sezonu 2020/2021, by pobić rekord strzelecki legendarnego Gerda Muellera. W spotkaniu z FC Augsburg polski piłkarz trafił do siatki w 90. minucie, strzelając swojego 41. gola w sezonie, a Bayern wygrał 5:2.

• Trener Augsburga zapowiadał przed meczem, że jego drużyna zechce pokrzyżować szyki Lewandowskiemu
  • W ekipie gości wystąpili Rafał Gikiewicz i Robert Gumny. "Giki" w kilku sytuacjach powstrzymywał słynnego rodaka
  • Polski napastnik pozostał jednak czujny do końca i trafił do siatki w ostatniej akcji meczu

Bundesliga: Bayern - Augsburg. Rekord Muellera stawką pojedynku Lewandowskiego z Gikiewiczem

Bayern Monachium - FC Augsburg 5:2 - KONIEC MECZU

Gol: 1:0 - Gouweleeuw (9. - sam.), 2:0 - Gnabry (23.), 3:0 - Kimmich (33.), 4:0 - Coman (43.), 4:1 - Hahn (67.), 4:2 - Niederlechner (71.), 5:2 - Lewandowski (90.)

Bayern już na dwie kolejki przed końcem zapewnił sobie dziewiąty z rzędu, a 31. w swojej historii. "Gwiazda Południa" kończy sezon sobotnim meczem z FC Augsburg, który jest już pewny utrzymania.

Walka o przejście do historii

Robert Lewandowski ma do wykonania jeszcze jedno zadanie - w 33. kolejce pokonał z rzutu karnego bramkarza Freiburga i zdobył 40. bramkę w sezonie, wyrównując osiągnięcie legendarnego napastnika Bayernu Gerda Muellera z sezonu 1971/1972.

Co najmniej jedno trafienie w bawarskich derbach dawało Polakowi przejście do historii niemieckiej ekstraklasy. Rywale przed meczem zapewniali, że Polak nie dostanie jednak taryfy ulgowej.

- Chcemy ochronić rekord Gerda Muellera - mówił przed meczem Markus Weinzierl, trener Augsburga. Niemiecki szkoleniowiec zapowiadał, że przydzieli Lewandowskiemu tzw. plastra, czyli zawodnika, który będzie się zajmował głównie przeszkadzaniem Polakowi w grze.

"Lewy" oczywiście rozpoczął mecz od pierwszej minuty, podobnie jak dwaj gracze Augsburga: bramkarz Rafał Gikiewicz i prawy obrońca Robert Gumny

Strzelanina przed przerwą

Pierwsza połowa była jednak popisem Bayernu, choć Lewandowski nie zdołał trafić do siatki. Duża w tym zasługa "Gikiego", który często powstrzymywał rodaka.

Pierwsza bramka dla Bayernu padła w dziewiątej minucie, a jej strzelcem był... kapitan Augsburga Jeffrey Gouweleeuw, który nieszczęśliwie przeciął dogranie Serge'a Gnabry'ego. Mistrzowie Niemiec po raz kolejny trafili do siatki lokalnych rywali w 23. minucie. Wówczas Gikiewicz odbił strzał Lewandowskiego, ale kilka chwil później nie miał nic do powiedzenia przy dobitce Gnabry'ego.

Gdy w 25. minucie sędzia Marcus Schmidt podyktował rzut karny dla Augsburga za faul Lucasa Hernandeza na Florianie Niederlechnerze, wydawało się, że goście mogą jeszcze powalczyć o dobry wynik.

Z jedenastki kiepsko uderzył jednak Daniel Caligiuri, którego strzał odbił Manuel Neuer!

Monachijczycy poczuli moc i przed przerwą zdobyli jeszcze dwie bramki. Obie po strzałach z dystansu. W 33. minucie pięknym uderzeniem w okienko popisał się Joshua Kimmich. Podobnie było w 43. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Kingsley Coman.

Choć Augsburg stracił do przerwy aż cztery gole, najlepszym zawodnikiem gości był Gikiewicz. Polski bramkarz bronił strzały Gnabry'ego, Davida Alaby, a, przede wszystkim, Lewandowskiego, którego zatrzymywał w 23., 30. i 38. minucie.

Czekał do końca

Choć Bayern przeważał także po przerwie, tworzył sobie mniej sytuacji bramkowych. W 57. minucie Lewandowski był blisko zdobycia bramki, ale ofiarny wślizg jednego z defensorów gości sprawił, że piłka wyszła na rzut rożny.

Całkiem niespodziewanie to Augsburg zdołał trafić do siatki. W 67. minucie po wrzutce Laszlo Benesa z rzutu wolnego, Andre Hahn pokonał Neuera strzałem głową. Cztery minuty później błąd w wyprowadzaniu piłki popełnił Alphonso Davies, a po szybkiej kontrze Hahna i Niederlechnera ten drugi trafił do siatki.

Lewandowski wciąż czyhał na gola. W 70. minucie próbował nawet z rzutu wolnego, lecz Gikiewicz bez problemu złapał piłkę. "Lewy" walczył o historyczne trafienie do końca. Jak się okazało, starania miały szczęśliwe zakończenie.

Polak trafił do siatki w ostatniej akcji meczu! Z dystansu uderzał Jamal Musiala, którego strzał odbił Gikiewicz. "Lewy" dopadł do piłki i umieścił ją w siatce! Chwilę później sędzia zakończył mecz.

Czas pożegnań

Mecz w Monachium rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem.

Mistrzowie Niemiec chcieli bowiem uhonorować osoby odchodzące z klubu po sezonie, m.in. trenera Hansiego Flicka, zasłużonych piłkarzy Davida Alabę, Jerome'a Boatenga i Javiego Martineza czy byłą gwiazdę Bayernu Miroslava Klosego, który pracował ostatnio jako asystent Flicka.