Superpuchar Europy: Chelsea - Villarreal. Karne wyłoniły zwycięzcę, "The Blues" z kolejnym trofeum

2021-08-11, 23:30

Piłkarze Chelsea. Foto: PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas

Piłkarze Chelsea zdobyli Superpuchar Europy. W decydującym meczu na stadionie Windsor Park w Belfaście pokonali po rzutach karnych Villarreal 6:5. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1.

• Rywalizacja o Superpuchar została zainaugurowana w 1972 roku z inicjatywy dziennikarza "De Telegraaf" Antona Witkampa
  • Od rozgrywek 1999/2000 o Superpuchar walczą zespoły, które triumfowały w Lidze Mistrzów i Lidze Europy (zastąpiła Puchar UEFA)
  • W ubiegłym roku Superpuchar Europy zdobył Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie

Zwycięzcy Ligi Mistrzów Chelsea Londyn i triumfatorzy Ligi Europy Villarreal spotkali się na stadionie Windsor Park w Belfaście w walce o Superpuchar Europy UEFA. Dla "The Blues" była to rywalizacja o drugi w historii trofeum, z kolei hiszpańska drużyna nigdy wcześniej nie grała o ten tytuł.

Pierwszą groźną okazję mieli podopieczni trenera Thomasa Tuchela. Okazję do zdobycia bramki miał Timo Werner, ale futbolówkę zatrzymał Sergio Asenjo, który wykazał się fantastycznym refleksem.

Dobra gra piłkarzy Chelsea opłaciła się w kolejnych minutach. W 27. Minucie Kai Havertz wypatrzył Hakima Ziyecha, który znalazł się w środku pola karnego i pewnie umieścił piłkę w siatce bramki Villarreal.

Zespół Unaia Emery’ego nie zamierzał zmieniać sposobu gry. Hiszpanie mogli szybko doprowadzić do wyrównania. Szansę na gola miał Boulaye Dia, ale dobrze interweniował Mendy.

Chelsea jeszcze w pierwszej części meczu mogła podwyższyć wynik. Po stałym fragmencie gry piłkę w polu karnym otrzymał Kurt Zouma, ale z bliskiej odległości zdecydowanie przestrzelił nad poprzeczką.

W samej końcówce Alberto Moreno mógł wyrównać, ale piłka tylko musnęła poprzeczkę. Do przerwy wynik w Belfaście nie uległ zmianie.

Kilka minut po wznowieniu gry kolejną okazję zmarnował Moreno. Zawodnik Villarreal wykorzystał błąd piłkarzy Chelsea i przedarł się w pole karne, ale piłka tym razem trafiła w lewy słupek londyńczyków.

Podopieczni trenera Emery’ego częściej pojawiali się pod polem karnym Chelsea, ale triumfatorzy Ligi Mistrzów skutecznie realizowali założenia taktyczne Tuchela. Jedną z okazji miał Pervis Estupinan, który odnalazł się w szesnastce londyńczyków, ale ponownie zaskoczyć nie dał się Mendy.

Na kwadrans przed końcem podstawowego czasu gry Dia wypatrzył Moreno, który precyzyjnym uderzeniem skierował piłkę w lewe okienko bramki Chelsea. Po kilku groźny akcjach "Źółta łódź podwodna" doprowadziła do wyrównania.

W doliczonym czasie gry zwycięskiego gola mógł strzelić Marcos Alonso, ale piłka minimalnie minęła lewy słupek.

Ostatecznie podstawowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia. W meczu o Superpuchar Europy na Windsor Park w Belfaście potrzebna była dogrywka.

W pierwszej połowie dogrywki okazję zmarnował Christian Pulisic, który nie wykorzystał dobitki. Chwilę później gracze Chelsea domagali się karnego po tym jak w polu karnym Villarreal upadł Cesar Azpilicueta. Rosyjski sędzia Siergiej Karasiow pozostał jednak niewzruszony.

Już na początku drugiej odsłony formę Asenjo sprawdził Mason Mount. Piłkarz chciał zaskoczyć bramkarza Villarreal, ale ten popisał się znakomitą paradą.

Dogrywka ostatecznie nie przyniosła rozstrzygnięcia. O tytule musiały zadecydować rzuty karne.

W ubiegłym roku Superpuchar Europy zdobył Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie.

Najwięcej zwycięstw w Superpucharze mają drużyny FC Barcelony i AC Milan — po pięć.

Chelsea - Villarreal 1:1 po dogr. (1:1, 1:0); karne: 6-5.

Bramki: dla Chelsea - Hakim Ziyech (27); dla Villarrealu - Gerard Moreno (73).

Sędzia: Siergiej Karasiew (Rosja). Widzów: ok. 13 tys.

Chelsea: Edouard Mendy (119. Kepa Arrizabalaga) – Trevoh Chalobah, Kurt Zouma (66. Andreas Christensen), Antonio Ruediger - Callum Hudson-Odoi (82. Cesar Azpilicueta), N’Golo Kante (65. Jorginho), Mateo Kovacic, Marcos Alonso, Kai Havertz, Hakim Ziyech (43. Christian Pullisic) – Timo Werner (65. Mason Mount).

Villarreal: Sergio Asenjo – Juan Foyth, Raul Albiol, Pau Torres, Alfonso Pedraza (58. Pervis Estupinan) – Manuel Trigueros (70. Moi Gomez), Etienne Capoue (70. Mario Gaspar), Alberto Moreno (85. Manu Morlanes) – Yeremi Pino (91. Aissa Mandi), Boulaye Dia (86. Daniel Raba), Gerard Moreno.