more_horiz
Wiadomości

Zmarł Zbigniew Pacelt. Janusz Peciak żegna przyjaciela: miałem ogromne szczęście, że go spotkałem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:12
4 października w łódzkim szpitalu zmarł należący do czołówki polskich pięcioboistów nowoczesnych w latach 70. XX wieku Zbigniew Pacelt. Miał 70 lat. - Bardzo dużo zawdzięczam Zbyszkowi, to niesamowity człowiek i sportowiec - wspomina zmarłego przyjaciela mistrz olimpijski z Montrealu Janusz Gerard Peciak na łamach portalu PolskieRadio24.pl. 
Zbigniew Pacelt
Zbigniew PaceltFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski
  • Zbigniew Pacelt brał udział w igrzyskach olimpijskich jako zawodnik w pływaniu i pięcioboju nowoczesnym 
  • Do historii polskiego sportu przeszedł jako trener dwukrotnych złotych medalistów olimpijskich z igrzysk z Barcelony 
  • Zmarłego olimpijczyka wspomina mistrz olimpijski Janusz Gerard Peciak: Bardzo dużo zawdzięczam Zbyszkowi - przyznał
Pyciak 1200 F.png
Mistrz olimpijski Janusz Peciak prezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego

Przygodę ze sportem Zbigniew Pacelt, urodzony 26 sierpnia 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozpoczął od pływania. Sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w stylu zmiennym, był wielokrotnym rekordzistą kraju. Potem zainteresowania skierował w stronę pięcioboju nowoczesnego. Również w tej dyscyplinie osiągnął sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Zdobył dwukrotnie w 1978 r. w San Antonio i rok później w Joenkoeping drużynowe mistrzostwo świata.

Posłuchaj
01:00 Kraśnicki.mp3 Mówi prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki (IAR) 

Trzy razy rywalizował w igrzyskach olimpijskich: w Meksyku (1968) i Monachium (1972) w pływaniu, a w Montrealu (1976) w pięcioboju nowoczesnym. Był zawodnikiem rezerwowym igrzysk w Moskwie (1980).

W czasie gdy był trenerem reprezentacji Polski, jego podopieczni odnieśli bezprecedensowy sukces, zdobywając dwa złote medale igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w rywalizacji indywidualnej i drużynowej, a on został Trenerem Roku w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego".


Działalność po zakończeniu kariery sportowej

Pacelt był posłem na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Kierował Departamentem Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu. Piastował także funkcję wiceprezesa UKFiS i Polskiej Konfederacji Sportu oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Udzielał się także w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc członkiem zarządu oraz zastępcą i szefem misji olimpijskiej w latach 1996-2004. W 2006 roku kierował misją podczas zimowych igrzysk w Turynie. Był także wieloletnim wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.


Janusz Peciak żegna przyjaciela: Miałem ogromne szczęście, że go spotkałem 

Zmarłego przyjaciela pożegnał Janusz Gerard Peciak. Mistrz olimpijski z Montrealu i prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego przekazał naszemu portalowi krótkie wspomnienie o dawnym koledze z reprezentacji Polski. 

"Bardzo dużo zawdzięczam Zbyszkowi Paceltowi. Moje największe sukcesy w pięcioboju nowoczesnym zawdzięczam mu zarówno w treningu, jak i również w zawodach. Zbyszek jako człowiek był bardzo sprawiedliwy, uczynny i lubił innym pomagać. W sporcie był niesamowity – pracowity, dokładny, a także bardzo waleczny - potrafił walczyć do końca.


Bardzo mnie zaskoczył na Igrzyskach w Montrealu, gdzie startował doskonale po zaledwie trzech latach treningu. Otarliśmy się tam o medal drużynowy. Pamiętam, jak bardzo przeżył to, że Polska nie zdobyła medalu w Kanadzie. Rok później na mistrzostwach świata w San Antonio w Teksasie było zupełnie inaczej. Tam Polska zdobyła złoty medal w klasyfikacji drużynowej — szkoda, że tak się nie stało w Montrealu, a było tak blisko. Zbyszek miał też ogromne sukcesy jako trener. Na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie zdobył dwa złote medale dla Polski. Odnosił również sukcesy jako polityk, piastując wysokie kierownicze stanowiska w sporcie. Do ostatnich swoich dni kochał i uprawiał sport.

Bardzo często wspominaliśmy nasze piękne czasy, kiedy byliśmy młodzi i trochę szaleni. Z wyobraźnią i ciągle z nowymi pomysłami. Miałem ogromne szczęście, że spotkałem go na swojej drodze życiowej. Był zawsze opanowany i skupiony. Czasem nawet do perfekcji, czego niekiedy mu zazdrościłem. Bardzo mi pomógł w pływaniu, a ja jemu w biegu. To dzięki naszej współpracy i rywalizacji osiągaliśmy tak wielkie sukcesy w sporcie.

Posłuchaj
02:19 Dariusz Goździak o Zbyszku.mp3 Mówi Dariusz Goździak — złoty medalista olimpijski z Barcelony (PR1)

Był to wielki człowiek, o którym nie wszyscy wiedzą i którego nie wszyscy doceniają. Żegnaj, Przyjacielu…" - zakończył słynny olimpijczyk.

Zbigniew Pacelt posiadał wiele odznaczeń, wśród nich Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego, a w 2017 roku nagrodzono go medalem Kalos Kagathos.

bg, empe, Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego 

Zobacz także

Zobacz także