more_horiz
Wiadomości

Ekstraklasa: Dawid Szulczek poprowadzi Wartę Poznań. Najmłodszy trener w lidze odmieni losy "Zielonych"?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:39
31-letni Dawid Szulczek został nowym trenerem piłkarzy Warty Poznań i będzie najmłodszym szkoleniowcem w Ekstraklasie. Podpisał kontrakt do końca obecnego sezonu z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata.
Dawid Szulczek nowym trenerem Warty Poznań
Dawid Szulczek nowym trenerem Warty PoznańFoto: mat. prasowe/Klaudia Berda/Warta Poznań
  • Dawid Szulczek wcześniej prowadził drugoligowe Wigry Suwałki
  • Nowy trener Warty Poznań był również asystentem Artura Skowronka w Wiśle Kraków

Dawid Szulczek jeszcze w piątek poprowadził zespół Wigier Suwałki do zwycięstwa z Garbarnią Kraków i zostawia drużynę z Podlasia na siódmym miejscu w tabeli eWinner 2 ligi. W poprzednim sezonie – swoim pierwszym w roli pierwszego szkoleniowca – awansował z Wigrami do baraży o wejście do Fortuna 1 Ligi, jednak jego zespół odpadł w półfinale z KKS Kalisz. Wcześniej Szulczek pełnił rolę drugiego trenera w Górniku Wesoła (zaczynał w wieku zaledwie 23 lat) i Rozwoju Katowice, a w lipcu 2017 rozpoczął współpracę z trenerem Arturem Skowronkiem. Był jego asystentem w Wigrach Suwałki, Stali Mielec i w Ekstraklasie, w Wiśle Kraków.

Rafał Strączek Stal Mielec 1200F.jpg
Ekstraklasa: Stal Mielec uratowana? Miasto pomoże w zamian za promocję

Od weekendu nowy trener Warty Poznań jest już w stolicy Wielkopolski. W TV obejrzał wyjazdowe zwycięstwo z Piastem Gliwice, a w poniedziałek rano spotkał się ze swoim sztabem: asystentem Adamem Szałą, trenerem bramkarzy, Dominikiem Kubiakiem, trenerem przygotowania kondycyjnego, Tomaszem Olszewskim oraz trenerem analitykiem, Tomaszem Przekazą. Ta czwórka była też współpracownikami dotychczasowego trenera, Piotra Tworka. Na późne poniedziałkowe popołudnie zaplanowano pierwszy trening z zespołem.

W oficjalnym meczu na stanowisku trenera Szulczek zadebiutuje w sobotę, 20 listopada, gdy do Grodziska Wlkp. na mecz 15. kolejki Ekstraklasy przyjedzie Wisła Płock. – To dla mnie ekscytujące wyzwanie, że będę mógł pracować w Ekstraklasie. Podejmuję je z dużą energią. Wiadomo, że celem Warty Poznań jest utrzymanie się w Ekstraklasie i jestem świadomy tego, że na dzisiaj tych punktów jest trochę mało, ale do końca sezonu jest jeszcze tyle meczów, że wejdziemy na dobrą ścieżkę, zaczniemy punktować i w ostatecznym rozrachunku pozostaniemy w Ekstraklasie na kolejny sezon - mówi szkoleniowiec.

- Oglądałem kilka ostatnich spotkań Warty Poznań i mocniej analizowałem to, w jaki sposób funkcjonuje drużyna. Cieszę się, że mam w szatni taką grupę ludzi. Jestem przekonany, że dodam do niej coś od siebie i nasz dorobek punktowy się poprawi - dodał. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Warta Poznań (@warta.poznan)


Pytany o to, jaki ma pomysł na grę "Zielonych", nowy trener odpowiada: "Chciałbym dostosować się do tego, jak zespół prezentuje się w grze obronnej, bo wiem, że na swojej połowie Warta dobrze się ustawia i potrafi się dobrze asekurować. Na pewno nie było z tym większych problemów, a ten aspekt był mocną stroną zespołu już w poprzednim sezonie. Chciałbym dodać coś, jeśli chodzi o grę na połowie przeciwnika, żebyśmy potrafili lepiej wykorzystywać tam piłkę i stwarzać więcej sytuacji. Wiem, że mamy najmniej zdobytych bramek w całej lidze, dlatego celem będzie też poprawienie tego, co dzieje się w polu karnym przeciwnika".

Dyrektor sportowy Warty Poznań, Radosław Mozyrko przyznaje, że doszło tak naprawdę do transferu trenera, który miał ważny kontrakt z Wigrami Suwałki. - Wykupiliśmy go z Wigier i podpisaliśmy kontrakt do końca sezonu z opcją przedłużenia o dwa lata – mówi. - Filozofią Klubu i moją również jest promowanie zdolnych pracowników, a Dawid Szulczek jest taką właśnie osobą. Chciałem wpuścić trochę świeżej krwi. A to, że będzie najmłodszym trenerem w Ekstraklasie, nie ma większego znaczenia. Nie patrzę na wiek, patrzę na jakość - dodał. 


- Rozmawiałem z trenerem i wieloma osobami, które miały okazję z nim wcześniej współpracować. Na pewno rzuca się u niego w oczy duża wiedza, podejście do zawodu i etos pracy. Oczekujemy od trenera tego, że będzie rozwijał zespół i zawodników. Trener Szulczek jest człowiekiem, który lubi dialog i jest otwarty na dyskusję ze swoimi współpracownikami oraz zawodnikami w szatni. Wiadomo, że krótkoterminowy cel drużyny to powrót na zwycięski szlak i zdobywanie jak największej liczby punktów. Natomiast długofalowo oczekujemy poprawy gry zespołu i rozwijania młodszych zawodników, którzy mogą wypłynąć na szerokie wody w Ekstraklasie - zaznaczył dyrektor sportowy Warty. 

Dawid Szulczek w styczniu skończy 32 lata. Pochodzi ze Świętochłowic i do 23. roku życia grał w piłkę w tamtejszym Śląsku. Był pomocnikiem. Występy na boisku godził ze studiami na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, którą ukończył w 2014 roku. Od września 2020 roku ma licencję UEFA Pro, jako najmłodszy trener w Polsce.

Czytaj także:

red/Warta Poznań

Zobacz także

Zobacz także