Ekstraklasa: pierwsze domowe zwycięstwo Warty Poznań. Przeciętny mecz Śląska Wrocław

2021-12-13, 19:56

Piłkarze Warty mieli powody radości, bowiem pewnie pokonali bezbarwny Śląsk. Foto: PAP/Paweł Jaskółka

Warta Poznań wygrała ze Śląskiem Wrocław 2:1 w meczu 18. kolejki Ekstraklasy. Pierwsze domowe zwycięstwo "Zielonych" pozwoliło im wydostać się ze strefy spadkowej.

Drużyna gości od początku naciskała na rywala, spychając go do głębokiej defensywy. W 15. minucie mogła paść bramka dla Śląska. Po rykoszecie piłka zmierzała do siatki, jednak z linii wybił ją Jan Grzesik.

Podopieczni Jacka Magiery próbowali ataków pozycyjnych, jednak defensywa Warty grała blisko siebie, szczelnie broniąc dostępu do własnego pola karnego.

W 26. minucie po wybiciu futbolówki drużyna z Poznania wyszła z groźną kontrą. Konrad Matuszewski posłał precyzyjne podanie do Adama Zrelaka, który mocnym strzałem pokonał golkipera Śląska, wyprowadzając gospodarzy na prowadzenie.

Kilka minut później mogło być już 2:0. Po dośrodkowaniu Matuszewskiego piłkę uderzał Jayson Papeau, jednak dobrą interwencją popisał się Putnocky.

Do końca pierwszej części spotkania piłkarze Śląska nie byli w stanie wykreować groźnej akcji, która mogłaby zakończyć się wyrównaniem stanu meczu.

Druga połowa mogła idealnie rozpocząć się dla gospodarzy. Strzał na bramkę oddał Papeau, dobrze dysponowany był jednak Putnocky. Chwilę później golkiper Śląska obronił uderzenie Zrelaka.

W 53. minucie Warta wyprowadziła kolejną zabójczą kontrę, którą do pustej bramki wykończył Konrad Matuszewski, podwyższając prowadzenie gospodarzy.

Kilkanaście minut później Zrelak mógł pogrążyć wrocławian. Jego strzał uderzył jednak w słupek, a po chwili został wybity z linii bramkowej.

Im bliżej było do końcowego gwizdka, tym częściej zawodnicy Śląska pojawiali się w polu karnym Warty. W 80. minucie po dośrodkowaniu piłkę głową uderzył Szymon Lewkot, strzelając bramkę kontaktową.

W 88. minucie przyjezdni mieli dużo szczęścia. Do sytuacji sam na sam doszedł Kuzimski, jego strzał został jednak obroniony. Dobijał jeszcze Burman, lecz piłka uderzyła w słupek.

Było to pierwsze domowe zwycięstwo Warty w tym sezonie Ekstraklasy. Cenne trzy punkty pozwoliły "Zielonym" wydostać się ze strefy spadkowej.

Warta Poznań - Śląsk Wrocław 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Adam Zrelak (25), 2:0 Konrad Matuszewski (53), 2:1 Szymon Lewkot (70-głową)

Żółta kartka - Warta Poznań: Konrad Matuszewski, Łukasz Trałka, Mateusz Czyżycki, Aleks Ławniczak, Jan Grzesik. Śląsk Wrocław: Wojciech Golla

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów 1 208

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik, Robert Ivanov, Dawid Szymonowicz, Łukasz Trałka, Konrad Matuszewski (82. Bartłomiej Burman) - Jayson Papeau (82. Aleks Ławniczak), Mateusz Kupczak, Michał Kopczyński, Jakub Kiełb (67. Mateusz Czyżycki, 90+7. Nikodem Fiedosewicz) - Adam Zrelak (82. Mateusz Kuzimski)

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Łukasz Bejger, Szymon Lewkot, Wojciech Golla - Patryk Janasik, Petr Schwarz, Rafał Makowski (90. Adrian Bukowski), Dino Stiglec (59. Víctor Garcia) - Waldemar Sobota (76. Caye Quintana), Erik Exposito, Adrian Łyszczarz (59. Robert Pich)