more_horiz
Wiadomości

Co dalej z Sousą? Dziś nadzwyczajne posiedzenie zarządu PZPN

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 04:44
W niedzielę prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza poinformował, że Paulo Sousa poprosił o rozwiązanie kontraktu. Na środę zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie zarządu związku, na którym omówiona będzie sprawa selekcjonera reprezentacji Polski.
Prezes Związku Cezary Kulesza (na zdjęciu) poinformował, że Paulo Sousa poprosił o rozwiązanie kontraktu
Prezes Związku Cezary Kulesza (na zdjęciu) poinformował, że Paulo Sousa poprosił o rozwiązanie kontraktuFoto: Mikolaj Barbanell/Shutterstock

Jak przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski, podczas posiedzenia będą omawiane scenariusze dalszych działań w związku z kontraktem Portugalczyka.

Nie spodziewałbym się jednak żadnych konkretnych decyzji - dodał Jakub Kwiatkowski.

Według doniesień mediów Sousa porozumiał się w sprawie zatrudnienia w brazylijskim Flamengo, ale na razie umowa z władzami klubu z Rio de Janeiro jest jedynie ustna.

Jakie mogą być scenariusze?

Jak uważa radca prawny Kazimierz Romaniec, z którym rozmawiał Tomasz Kowalczyk, dziennikarz radiowej Jedynki scenariuszy może być kilka.

1. PZPN poniesie koszty do końca, ale Paulo Sousa nie będzie mógł iść do Flamengo.

2. Traktujemy sprawę, jako naruszenie umowy i domagamy się odszkodowania.

3. Przyjmujemy wpłatę za rozwiązanie umowy! 

Paulo Sousa prowadzi Biało-Czerwonych od stycznia 2021 roku. 24 marca miał prowadzić Polskę w meczu barażowym do mistrzostw świata z Rosją.

Posłuchaj
00:42 Kazimierz Romaniec Kowalczyk Sousa kontrakt.mp3 Radca prawny i specjalista od prawa sportowego Kazimierz Romaniec widzi trzy scenariusze dotyczące przyszłości Paulo Sousy, żaden nie jest dla Portugalczyka korzystny (IAR)

 

Kto za Sousę?

Adam Nawałka i Czesław Michniewicz - to dwie najpopularniejsze opcje szkoleniowców, którzy mogą wcielić się w rolę "strażaków" i ratować dla reprezentacji Polski baraże po zachowaniu Paulo Sousy. 

Za pierwszym z nich przemawia głównie historia i doświadczenie na tym stanowisku. Jako selekcjoner doprowadził naszą kadrę do największego sukcesu w XXI wieku - ćwierćfinału Euro 2016 i choć dwa lata później nasi piłkarze fatalnie zaprezentowali się w Rosji, dwa awanse do wielkich imprez to imponujący w naszych warunkach wpis do CV. Jak zdradził dziennikarz Roman Kołtoń w programie "Prawda Futbolu", Nawałka miał mu powiedzieć, że reprezentacji się nie odmawia.

Czesław Michniewicz z powodzeniem prowadził kadrę U-21, a następnie doprowadził Legię Warszawa do mistrzostwa Polski i fazy grupowej Ligi Europy. Znany jest z umiejętności przygotowania i realizacji planu taktycznego na konkretnego przeciwnika, co przy specyfice turnieju barażowego może mieć kluczowe znaczenie. 

Czytelnicy naszego portalu wyżej cenią Nawałkę, na którego oddało głos 51,2 procent z nich. Michniewicz cieszy się zaufaniem 28,6 procent, a 20,2procenta z nich uważa, że Sousę powinien zastąpić ktoś inny. W komentarzach padają nazwiska Dariusza Banasika z Radomiaka, Michała Probierza, Jerzego Brzęczka czy... (tu już należy doszukiwać się ironii) Zbigniewa Bońka.

W innej sondzie - pytamy czy Paulo Sousa powinien w przypadku wyboru przez Flamengo innego trenera mieć możliwość poprowadzenia kadry w barażach?

Zdecydowana większość ponad 87 procent uważa,  że Sousa powinien odejść.  

Czytaj także:

Jan Tomaszewski: to najszczęśliwsza dymisja w historii polskiej piłki

ms/red

Zobacz także

Zobacz także