more_horiz
Wiadomości

WRC wchodzi w erę hybrydową. 75. samochodów na starcie Rajdu Monte Carlo

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 19:29
20 stycznia zainaugurowany zostanie nowy "hybrydowy" sezon rajdowych mistrzostw świata WRC 2022. Na liście zgłoszeń do rywalizacji w Monte Carlo pojawiło się 11 nowych samochodów Rally1. 
Na starcie nowego sezonu rajdowych MŚ (WRC) pojawią się nowe samochody Rally1. Zmagania otworzy styczniowy Rajd Monte Carlo
Na starcie nowego sezonu rajdowych MŚ (WRC) pojawią się nowe samochody Rally1. Zmagania otworzy styczniowy Rajd Monte CarloFoto: Shutterstock.com/Nacho Mateo
  • Rajd Monte Carlo odbędzie się w dniach 20-23 stycznia i otworzy nowy sezon WRC. Później rywalizacja przeniesie się do Szwecji (24-27 lutego)
  • Sezon 2022 składa się z 13 rund
  • W rajdowych MŚ pojawią się samochody Rally1: Toyota GR Yaris Rally1, Hyundai Motorsport i20 N Rally1 i M-Sport Ford Puma Rally1
  • Najwięcej tytułów w historii WRC ma na koncie Francuz Sébastien Loeb - 9. Wśród producentów przewodzi włoska Lancia - 10

Rajdowa hybryda

Tegoroczne zmagania WRC przeszły rewolucję technologiczną [podobnie jak Formuła 1]. Na starcie otwierającego sezon Rajdu Monte Carlo pojawią się nowe samochody Rally1, wyposażone w napęd hybrydowy składający się z silnika spalinowego o pojemności 1,6 l oraz zestawu elektrycznego firmy Compact Dynamics.

Od początku było wiele trudności z nowymi samochodami, ale w trakcie jazd starano się rozwiązywać te problemy. Naprawdę, te pojazdy, którymi w ostatnich latach rywalizowano w WRC, to były potężne maszyny przeznaczone do wygrywania rajdów. Obojętnie czy to była Toyota, Hyundai czy Ford ["Kajto" miał okazję startować Fordem podczas warszawskiej Barbórki] spisywały się świetnie, miały duży docisk aerodynamiczny plus moc i prawdziwą przyjemność z jazdy - mówił w wywiadzie z PolskieRadio24.pl Kajetan Kajetanowicz, wicemistrz świata w klasie WRC3 [rozmowa z grudnia 2021 roku]. 

Chodzi o zrównoważony rozwój i ograniczenie wszelkich kosztów eksploatacji i budowy rajdówek. Oszczędności mają dać także uproszczone rozwiązania techniczne - tylko pięciobiegowa skrzynia biegów, mniej skomplikowane zawieszenie, brak chłodzonych cieczą hamulców, wyeliminowanie aktywnego centralnego mechanizmu różnicowego. 

Rally1 w Monako

W poniedziałek organizatorzy przedstawili listę zgłoszeń do 90. edycji Rajdu Monte Carlo. Pojawiło się na niej 75 załóg, w tym 11 samochodów Rally1. Toyota przywiezie trzy GR Yaris Rally1, którymi pojadą Sébastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanperä. 

Hyundai w Monako pokaże trzy i20 N Rally1, w których wystąpią Ott Tänak, Thierry Neuville i Oliver Solberg. 

Z kolei wszyscy czekają na to co zaprezentuje M-Sport, który wystawi cztery samochody Ford Puma Rally1. Do brytyjskiej ekipy dołączył przed sezonem... dziewięciokrotny mistrz świata Sébastien Loeb, który zdecydował się wrócić do WRC. Obok niego pojadą również Craig Breen, Gus Greensmith i Adrien Fourmaux. 

90. Rajd Monte Carlo odbędzie się w dniach 20-23 stycznia. W poprzednim sezonie triumfował aktualny mistrz świata Ogier z Toyoty Gazoo Racing. 

Tegoroczny sezon WRC składa się z 13 rund. Kolejna odbędzie się pod koniec lutego w Szwecji. Wśród producentów tytułu broni Toyota.  

 


Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także