more_horiz
Wiadomości

GKS Bełchatów nie przystąpi do rozgrywek 2. ligi. Klub stoi nad przepaścią: można gasić światło

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 14:24
Wszystko wskazuje na to, że to już koniec klubu GKS Bełchatów. Jak informuje "Dziennik Łódzki" ekipa "Brunatnych" nie jedzie na mecz 21. kolejki drugiej ligi do Wrocławia na mecz z tamtejszą drużyną Śląska II. Trener GKS-u Kamil Socha poinformował, że zespół oddaje mecz walkowerem. 
GKS Bełchatów zniknie z piłkarskiej mapy Polski?
GKS Bełchatów zniknie z piłkarskiej mapy Polski? Foto: East News/Adrian Mielczarski/REPORTER
  • GKS Bełchatów to wicemistrz Polski z 2007 roku
  • "Brunatni" to również finaliści Superpucharu Polski z 2007 roku
  • Już w 2017 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy GKS Bełchatów nie podjęło uchwały o dalszej działalności spółki

GKS Bełchatów nad przepaścią. Koniec "Brunatnych"?

Dla GKS-u Bełchatów to nie pierwsze problemy związane z funkcjonowaniem klubu. Już pod koniec stycznia 2022 roku "rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki GKS Bełchatów S.A złożył Alan Paczuszka, który funkcję tę pełnił od 12 lipca 2021 roku. Dzień wcześniej decyzję o swoim odejściu podjęli także wszyscy członkowie Rady Nadzorczej GKS Bełchatów S.A.". 

W środę 23 lutego klub wystosował komunikat [opublikowany w całości za oficjalną stroną GKS Bełchatów] w sprawie dalszego funkcjonowania spółki. 

Po uzyskaniu dostępu do dokumentów finansowych Rada Nadzorcza GKS "Bełchatów" S.A. oraz większościowy akcjonariusz przeprowadzili weryfikację stanu organizacyjno-finansowego Spółki. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy sprawozdania finansowego oraz stojące przed Spółką zagrożenia.

W konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań Spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne. Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych.

Decyzje podjęte w roku poprzednim spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS "Bełchatów" S.A., a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań publiczno-prawnych, których data wymagalności przypada na najbliższe miesiące.

Do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania ww. zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej Spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.

Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław.

W następnych dniach podejmowane będą kolejne kroki dotyczące przyszłości Spółki i drużyny.


Długoletnie problemy GKS-u Bełchatów

Jeszcze w czerwcu 2020 roku serwisu "Belsport.pl" informował, że GKS Bełchatów miał ogłosić upadłość, co było pierwszym krokiem w kierunku likwidacji klubu. GKS od dawna był w fatalnej kondycji finansowo-organizacyjnej. W 2017 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy GKS Bełchatów nie podjęło uchwały o dalszej działalności spółki. Wtedy jednak zostało to zignorowane przez radę nadzorczą oraz jednoosobowy zarząd w osobie prezesa Wiktora Rydza.

GKS Bełchatów miał problemy ze sponsorem strategicznym, a ponadto przez długi czas nie mógł znaleźć źródła finansowania. Bełchatowianie mieli również dług, który był tak duży, że klub nie mógł skorzystać z finansowego wsparcia rządu oraz tarczy antykryzysowej. Klub miał również potężne zaległości w stosunku do ZUS i Urzędu Skarbowego.

Wtedy udało się ostatecznie załagodzić sytuację. W jednej z kancelarii odbyło się zgodnie z przyjętym terminarzem zwykłe walne zgromadzenie akcjonariuszy GKS "Bełchatów" S.A. Podczas zgromadzenia akcjonariusze przyjęli sprawozdanie finansowe Spółki za rok obrotowy 2019, udzielili absolutorium dla jednoosobowego Zarządu oraz członków rady nadzorczej, a co najważniejsze przyjęli uchwałę o dalszym istnieniu GKS "Bełchatów" S.A.

Klub kontynuował rywalizację na zapleczu Ekstraklasy, ale ostatecznie w sezonie 2020/2021 spadł do drugiej ligi [trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce]. W obecnym sezonie GKS Bełchatów zajmuje 16. miejsce i ma pięć punktów straty do miejsca gwarantującego utrzymanie. 


Czytaj także:

red/Gksbelchatow.com/Dziennik Łódzki/Lodzkifutbol.pl/Twitter

Zobacz także

Zobacz także