more_horiz
Wiadomości

Nadzwyczajne posiedzenie UEFA. Finał Ligi Mistrzów nie w Sankt Petersburgu?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 13:33
Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) zwołała na piątek nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.
Członkowie UEFA spotkają się w piątek
Członkowie UEFA spotkają się w piątekFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Rozmowy na szczycie europejskiej federacji mają dotyczyć m.in. możliwości odebrania Rosjanom finału Ligi Mistrzów, który ma się odbyć 28 maja w  Sankt Petersburgu. 

W czwartek grupa europarlamentarzystów skierowała dUEFA pismo, w którym domaga się zmiany miejsca finału prestiżowych rozgrywek, oraz rezygnację z rosyjskich miast jako miejsca rozgrywania innych spotkań.

Według brytyjskich mediów europejska federacja rozważa przeniesienie finału Champions League do Londynu. Pod uwagę mają być brane dwa obiekty - Wembley oraz Stadion Olimpijski, na którym na co dzień gra West Ham United Łukasza Fabiańskiego.

Rosyjscy działacze zaczynają liczyć się ze scenariuszem, według którego finał LM zostanie przeniesiony do innego kraju. - Biorąc pod uwagę całą sytuację, finał najprawdopodobniej zostanie odebrany. Wszystko będzie zależeć od przepisów UEFA. Jasno określone jest, jakie okoliczności mogą być nazwane "siłą wyższą". Tylko Komitet Wykonawczy UEFA może podjąć taką decyzję. Jeśli jest w nim napisane, że działania wojenne to siła wyższa, to mecz może być przeniesiony - ocenił Wiaczesław Kołoskow, honorowy prezydent rosyjskiej federacji piłkarskiej.

Na razie w związku z rosyjską agresją, wstrzymane zostały rozgrywki ligi ukraińskiej. Wywołana wojną pauza potrwa co najmniej 30 dni, a jej ostateczna długość będzie zależała od sytuacji na froncie.

Termin spotkania władz UEFA ma również związek z zaplanowanym na piątkowe południe losowaniem 1/8 finału Ligi Europy. W tych rozgrywkach uczestniczą wciąż Zenit Sankt Petersburg, którego w czwartek wieczorem czeka w Hiszpanii barażowy rewanż z Betisem Sewilla o awans do tej fazy, oraz Spartak Moskwa, który 10 bądź 17 marca miałby być gospodarzem jednego z meczów, bo jest pewny występu w 1/8 finału.

Zarówno w Lidze Mistrzów, jak i Lidze Konferencji nie ma innych zespołów z Rosji czy Ukrainy.

Zanim dojdzie do finału Champions League, 24 marca w Moskwie zaplanowany był mecz Rosja - Polska w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata w Katarze. We czwartek piłkarskie federacje Polski, Szwecji i Czech poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam baraży o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. 

Piłkarz Legii Warszawa Ihor Kharatin dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia dla jego ojczyzny w obliczu ataku Rosji na Ukrainę:

Świat sportu w obliczu wojny na Ukrainie [RELACJA]

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także