more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: Grand Prix Rosji odwołane. "Obserwujemy wydarzenia na Ukrainie z dużym szokiem i smutkiem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 07:57
Władze Formuły 1 w związku z rosyjską agresją na Ukrainę postanowiły odwołać wyścig o Grand Prix Rosji. Zawody miały się odbyć 25 września w Parku Olimpijskim w Soczi.
Władze F1 odwołały zaplanowany na wrzesień wyścig o Grand Prix Rosji
Władze F1 odwołały zaplanowany na wrzesień wyścig o Grand Prix RosjiFoto: Shutterstock/Mikhail Kolesnikov

Grand Prix Rosji do kalendarza dołączyło w 2014 roku. Organizatorzy F1 oświadczyli, że w powstałych okolicznościach niemożliwe jest przeprowadzenie wyścigu.

"Mistrzostwa świata w Formule 1 odwiedzają wiele różnych krajów, aby jednoczyć ludzi i narody. Obserwujemy wydarzenia na Ukrainie z dużym szokiem i smutkiem. Mamy nadzieję na to, że dojdzie do szybkiego i pokojowego rozwiązania sytuacji" - napisano w oświadczeniu.

"W czwartkowy wieczór władze Formuły 1 i FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) dyskutowały o pozycji naszego sportu i o tym, co powinniśmy zrobić. Wniosek jest taki, biorąc pod uwagę opinię wszystkich interesariuszy, że niemożliwe jest zorganizowanie Grand Prix Rosji pod naszym szyldem, uwzględniając powstałe okoliczności" - głosi komunikat Formuły 1.

Kilka dni wcześniej bojkot wyścigu w Rosji zapowiedział czterokrotny mistrz świata Niemiec Sebastian Vettel. Kolejni kierowcy, którzy zadeklarowali, że nie wezmą udziału w wydarzeniu, to Max Verstappen oraz Fernando Alonso. Aktualny mistrz świata i Hiszpan przyznali, że wyścig nie powinien mieć miejsca w państwie bezprawnie atakującym inny kraj.

Wyścigi F1 w nadmorskim kurorcie odbywają się regularnie od 2014 roku, kiedy zorganizowano tam również zimowe igrzyska olimpijskie. W tym roku miało nastąpić pożegnanie z Soczi, gdyż od 2023 organizację GP Rosji miał przejąć Sankt Petersburg.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także