PŚ w skokach: Karl Geiger najlepszy w kwalifikacjach w Oslo. Kiepski występ Stocha

2022-03-06, 15:14

Kamil Stoch zajmował szóste miejsce w Raw Air . Foto: Terje Bendiksby/Ritzau Scanpix Norway/Forum

Niemiec Karl Geiger wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. W zawodach, które zakończą tegoroczny cykl Raw Air, wystartuje sześciu reprezentantów Polski.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Norweg Marius Lindvik wygrał sobotni konkurs w Oslo, zaliczany do cyklu Raw Air. W pierwszej czwórce znalazło się trzech reprezentantów gospodarzy. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch był jedenasty. Skoczek z Zębu po sobotniej rywalizacji zajmował szóste miejsce w łącznej klasyfikacji Raw Air, tracąc do trzeciego Karla Geigera ledwo 10,6 punktu.

Niedzielne kwalifikacje, będące także zaliczanym do Raw Air prologiem, sprawiły jednak, że trzykrotny mistrz olimpijski w praktyce pogrzebał swoje szanse na podium w norweskim cyklu, który wygrał w 2018 i 2020 roku. Stoch skoczył ledwo 112,5 metra i był dopiero 45. w kwalifikacjach. Dla porównania, Geiger lądował o 18 metrów dalej. Reprezentant Niemiec został zresztą zwycięzcą kwalifikacji.

Geiger ledwo o jedną dziesiątą punktu wyprzedził prowadzącego w klasyfikacji norweskiego cyklu Austriaka Stefana Krafta (128 m). Trzecią pozycję zajął Clemens Aigner. Kolejny z reprezentantów Austrii skoczył 129 metrów.

W niedzielnych zawodach zobaczymy komplet reprezentantów Polski. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Piotr Żyła - 124 metry wystarczyły wiślaninowi do ósmego miejsca. Paweł Wąsek zajął 17. pozycję po skoku na odległość 122,5 metra.

Dawid Kubacki skoczył 121,5 metra i był trzydziesty pierwszy. Tuż za nim sklasyfikowany został Jakub Wolny (116 m). W konkursowej pięćdziesiątce zmieścił się także Kacper Juroszek - 108 m i 49. miejsce.

Niespodzianką było odpadnięcie tak uznanych i utytułowanych skoczków jak Norweg Johan Andre Forfang i Niemiec Stephan Leyhe.

Pierwsza seria konkursowa zacznie się o 15.45.

Skład reprezentacji Polski na Raw Air 2022: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek, Stefan Hula (na zawody w Oslo zastąpi go Jakub Wolny) i Kacper Juroszek.