more_horiz
Wiadomości

Iga Świątek solidaryzuje się z Ukrainą. Polka przygotowała specjalną akcję

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 07:34
Szykująca się do startu w kalifornijskim turnieju WTA Indian Wells Iga Świątek wydała obszerne oświadczenie na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polska tenisistka wyraziła swoją solidarność z napadniętym narodem i zachęciła swoje koleżanki z kortu do zaprezentowania podobnej postawy. 
Iga Świątek w akcji
Iga Świątek w akcjiFoto: TT/Iga Świątek

Zawodniczka z Raszyna zmagania w Indian Wells rozpocznie od drugiej rundy - w pierwszej, jako rozstawiona z numerem 3 otrzymała wolny los. Jak zapowiedziała w zamieszczonym w jej mediach społecznościowych komunikacie, na amerykańskich kortach wystąpi z niebiesko-żółtą opaską na znak solidarności z Ukraińcami. Do tego samego zachęciła pozostałe uczestniczki turnieju.

"Jestem przeciwna tej wojnie i cierpieniu niewinnych ludzi. Chcę pokazać, choćby symbolicznie, moją solidarność z Ukrainą, dlatego będę rozgrywała swoje mecze w Indian Wells z małą wstążką w kolorach ukraińskiej flagi. Jeśli inni gracze czują się na siłach, by wesprzeć Ukrainę tym symbolicznym gestem, przygotowaliśmy więcej takich wstążek i możemy Wam je podarować" - pisze 4. rakieta rankingu WTA.

Świątek zachęciła również, by wspierać organizacje charytatywne, które niosą pomoc na granicy oraz na terytoriach ogarniętych wojną. Jednocześnie wyraziła dumę z Polaków, którzy nie są obojętni na krzywdę sąsiadów.

"Mam dopiero 20 lat i niewielkie doświadczenie życiowe, więc nie będę udawała, że wiem dokładnie, jak pomóc w obliczu wojny. Ufam odpowiednim instytucjom i mojemu zespołowi. Wiem, że warto wspierać organizacje takie jak Polska Akcja Humanitarna czy Polski Czerwony Krzyż i inne, które pomagają w sposób zorganizowany i wspierają ludzi w koordynacji akcji humanitarnych. Podziwiam siłę i odwagę Ukraińców i jestem dumna z Polaków, którzy pomagają na dużą skalę, otwierają swoje domy dla Ukraińców, wspierają uchodźców na granicach" - czytamy.

Najlepsza polska tenisistka zwróciła również uwagę na trudną sytuację ukraińskich zawodników, rywalizujących na kortach WTA i ATP. "Jako sportowiec i Polka chcę wyrazić swoją solidarność z ukraińskimi tenisistami. Widziałam, że ich poprzednie mecze były dla nich bardzo trudne, a jednocześnie bardzo ważne. Ja również uważam, że ważne jest, aby wykonywać swoją pracę, grać. Kiedy gramy i kiedy wygrywamy, nasz głos jest słyszalny. Kiedy gramy, rozmawiamy z mediami z całego świata. To, co mówimy, jest ważne dla naszych kibiców, a to jest ogromny przywilej i odpowiedzialność" - podkreśliła Świątek.

Na zakończenie Polka wyraziła nadzieję, że sport "nadal będzie łączył ludzi", a w tym trudnym czasie zjednoczy ich również niesienie pomocy i sprzeciw wobec wojny. "Jestem wdzięczna, że właśnie teraz mam siłę i możliwości, by przeciwstawić się tej wojnie i pomagać. Staram się nie oceniać ludzi, a zamiast tego staram się wspierać Ukrainę, jak tylko mogę" - kończy raszynianka.

Rozstawiona z numerem 3 Iga Świątek (WTA 4) otrzymała wolny los w pierwszej rundzie turnieju w Indian Wells. W kolejnej fazie Polka zmierzy się z Ukrainką Anheliną Kalininą (WTA 50), która pokonała Francuzkę Clarę Burel (WTA 81) 6:3, 6:2.

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.  

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także