more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: Ukraina zagra na mundialu? Zaskakująca propozycja Walijczyków

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 13:12
Dyrektor wykonawczy walijskiej federacji piłkarskiej Noel Mooney zasugerował, że reprezentacja Ukrainy powinna otrzymać dziką kartę na tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej, o ile nie będzie w stanie rozegrać meczów barażowych o awans na turniej w Katarze. 
Reprezentacja Ukrainy wciąż ma szanse, by awansować na mundial
Reprezentacja Ukrainy wciąż ma szanse, by awansować na mundial Foto: Forum/Reuters/MIHAI BARBU

Reprezentacja Ukrainy zakwalifikowała się do baraży o awans na katarski mundial. Ze względu na trwającą w tym kraju rosyjską inwazję, FIFA zdecydowała się jednak przełożyć półfinałowy mecz fazy play-off ze Szkocją z marca na czerwiec.

Co jednak należy zrobić w sytuacji, w której rosyjska agresja do tego czasu się nie zakończy, a Ukraińcy wciąż nie będą mogli rywalizować? Tamtejsza liga, w której występuje większość reprezentantów, wciąż jest przecież zawieszona, a piłkarze nie trenują. 

Mistrzostwa świata w Katarze zostaną rozegrane w dniach 21 listopada - 18 grudnia 2022 roku. Udział w nich mają wziąć 32 reprezentacje narodowe.

Dyrektor walijskiej federacji Noel Mooney zaproponował jednak, by liczbę uczestników wyjątkowo powiększyć i przyznać Ukraińcom "dziką kartę", jeśli nie zdołają rozegrać meczów barażowych.

- Z walijskiej perspektywy, to byłaby naprawdę dobra rzecz - powiedział Mooney w rozmowie z agencją AP. - Po ludzku należałoby powiedzieć: skoro nie są gotowi do gry w czerwcu, niech dostaną "dziką kartę" - dodał działacz.

"Dzika karta" realna? 

Mooney przyznał, że w tej sprawie toczono "luźne rozmowy" z FIFA i UEFA

Walia, Szkocja i Austria są w tej samej barażowej ścieżce, co Ukraina. Ewentualna "dzika karta" dla naszych wschodnich sąsiadów oznaczałaby, że najlepsza z tych trzech drużyn pojechałaby do Kataru, podobnie jak Ukraińcy. 

- Z naszej perspektywy byłoby to bardzo komfortowe, gdyby Ukraina dostała "dziką kartę", a pozostała trójka walczyła o jedno miejsce - ocenił Noel Mooney.

Póki co, nie wiadomo, czy pomysł walijskiego działacza znajdzie uznanie władz światowej piłki nożnej. Mooney nie wyjaśnił też, w jaki sposób zmieniłby się format turnieju, gdyby dopuszczono do niego dodatkową drużynę. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:


/empe 

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także