more_horiz
Wiadomości

Kuttin, Horngacher - po raz trzeci Austriak trenerem kadry skoczków. Kim jest Thomas Thurnbichler?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 17:14
Polski Związek Narciarski potwierdził we wtorek, że nowym trenerem skoczków narciarskich został Thomas Thurnbichler. To trzeci Austriak na stanowisku selekcjonera kadry Biało-Czerwonych. Kim jest były asystent Andreasa Widhoelzla? 
Thomas Thurnbichler został następcą Michala Doleżala. To trzeci w historii Austriak na stanowisku trenera polskiej kadry skoczków narciarskich
Thomas Thurnbichler został następcą Michala Doleżala. To trzeci w historii Austriak na stanowisku trenera polskiej kadry skoczków narciarskichFoto: print screen/Twitter/PZN

Trzeci Austriak w historii. Kim jest Thomas Thurnbichler?

Thomas Thurnbichler został trzecim w historii Austriakiem, który poprowadzi polskich skoczków. Wcześniej opiekunami Biało-Czerwonych byli Heinz Kuttin (2004-2006) i Stefan Horngacher (2016-2019). Thurnbichler podpisał z PZN czteroletni kontrakt

W minionym sezonie Thomas Thurnbichler był asystentem głównego trenera austriackiej kadry Andreasa Widhoelzla. Ich ekipa triumfowała w Pucharze Narodów, a indywidualnie najlepszy w Pucharze Świata był piąty w klasyfikacji Stefan Kraft. W igrzyskach w Pekinie natomiast zdobyli złoty medal drużynowo, a indywidualnie na normalnym obiekcie drugi był Manuel Fettner.

Wcześniej 32-latek przez dwa lata prowadził austriackich juniorów. Na dwóch mistrzostwach świata jego podopieczni zdobyli trzy złote i dwa srebrne medale.

Jego kariera zawodnicza trwała krótko, a sukcesy odnosił tylko jako junior. W 2007 roku zdobył brązowy medal MŚJ. W dorobku ma także dwa złote i jeden srebrny wywalczone w konkursach drużynowych MŚJ. W Pucharze Świata wystartował tylko raz - 6 stycznia 2008 roku w Bischofshofen był 45. Dwa razy wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego. W ostatniej oficjalnej imprezie międzynarodowej wystąpił, mając zaledwie 22 lata.

Thomas Thurnbichler i podwójny skok w Turnieju Czterech Skoczni

Nowy trener Biało-Czerwonych Thomas Thurnbichler szczególnie zasłynął z... "podwójnego skoku" podczas 52. edycji Turnieju Czterech Skoczni. W trakcie zawodów w Bischofshofen jako przedskoczek wylądował, po czym odbił się od zeskoku i ponownie wylądował. 

Austriak zastąpił na stanowisku trenera kadry Michala Doleżala, który w siedzibie PKOl potwierdził, że rozstaje się z Biało-Czerwonymi. Wcześniej spekulowano, że być może będzie prowadził trójkę najlepszych polskich skoczkówCzeski szkoleniowiec poinformował, że ma dwie propozycje pracy. Jedną jest rola asystenta Stefana Horngachera w reprezentacji Niemiec, drugą objęcie funkcji pierwszego trenera innej męskiej kadry.

Sukcesy polskiej kadry za kadencji Michala Doleżala

Michal Doleżal nie poinformował jednak, o który kraj chodzi. Wiadomo jednak, że opuści Polskę. W naszej reprezentacji szkoleniowiec pracował od sezonu 2016/2017. Najpierw był asystentem Horngachera, a w 2019 roku zastąpił Austriaka w roli trenera głównego.

Do najważniejszych trofeów zdobytych za kadencji Czecha należą zloty medal mistrzostw świata Żyły na normalnej skoczni w Oberstdorfie (2021), brązowe medale drużynowe MŚ w lotach w Planicy (2020) oraz MŚ w Oberstdorfie (2021), triumfy Kubackiego i Stocha w Turnieju Czterech Skoczni.

Czytaj także:

red/PolskieRadio24.pl/PAP

Zobacz także

Zobacz także